titulní strana > zpráva ecomonitoru
MSNBC: Obrovské sucho v Amazonii ukazuje na klimatické změny
17. října 2005 11:30
PRAHA/MANAQUIRI (EcoMonitor) - Nejhorší sucho za posledních více než 40 let ničí nejrozsáhlejší deštné pralesy na světě. V Amazonii se následkem sucha množí případy lesních požárů, lidé žijící kolem řeky trpí nemocemi kvůli znečištěné pitné vodě a ryby umírají po miliónech v důsledku odpařování vody.

Amazonie
Foto: Wagner Cardoso/Governo do estado do Amazonas
„Nejhorší je pro nás skutečnost, že všechny tyhle ryby teď umírají a až se sem vrátí voda, nebude tu ani jedna,“ říká rybář Donisvaldo Mendonca da Silva. Nedaleko něho sebou ve vodě hluboké asi pět centimetrů hází množství piraň. Jindy tudy teče silný proud řeky Paraná, přítoku Amazonky. Tisíce hnijících ryb pokrývá její suché břehy. Guvernér brazilského státu Amazonie, země velikosti Aljašky, vydal šestnáct krizových nařízení, která by měla pomoci místním obyvatelům. Ti totiž po dvouměsíčním suchu nemají přístup k pitné vodě ani k potravinám.

Někteří vědci pokládají vyšší teploty oceánů za důsledek klimatických změn, které mají zřejmě vliv i na současnou vlnu zničujících hurikánů v Severní a Střední Americe. Stoupající horký vzduch v severním Atlantiku, který je příčinou vzniku větrných bouří, může mít na svědomí i to, že deštné mraky minou oblast Amazonie, myslí si někteří vědci. „Jestliže je skutečně viníkem ohřívání severního Atlantiku, je to důkaz, jak se svět skutečně mění,“ říká Dan Nepstadt, výzkumník Woods Hole Research Institute. „Amazonie je ukazatelem pro celou Zemi. Jestliže se trend oteplování potvrdí, nevíme, co nás v budoucnu čeká.“

Také rozsáhlé kácení lesů přispívá k vysušování krajiny, protože se odkrývá zem slunečnímu záření a dochází k erozi půdy. Jiní vědci naopak říkají, že vlny sucha jsou zcela normální a opakovaly se pravidelně ještě před tím, než se začalo hovořit o změnách klimatu.

Podle článku Terry Wade MSNBC 12. 10. 2005.

Hugo Charvát

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama