titulní strana > zpráva ecomonitoru
Příroda léčí: Výlet do zeleně povzbudí podle vědců mysl více než toulky po městě
1. března 2016 01:37
PRAHA (Ecomonitor) - Budou jednou lékaři pobyt v přírodě vypisovat na předpis? Závěry studií, které shrnul webový magazín Lifehack, ukazují, jakým způsobem toulky přírodou pomáhají našemu psychickému zdraví a že opravdu dokáží člověku „vyčistit hlavu“.

Pobývání v přírodě pomáhá předcházet negativním myšlenkám, které mohou vést k úzkostem nebo depresím, zjistila nejnovější z představovaných studií. Výzkumníci v ní srovnávali rozpoložení lidí po 90minutové procházce ve městě nebo v zeleni blízko Stanfordovy univerzity. Ti, kteří se toulali přírodním prostředím, vykazovali podle závěrů studie méně chmurných myšlenek. Oproti těm, kteří se procházeli městem, měli také sníženou nervovou aktivitu v oblasti mozku, které je spojená s rizikem psychických onemocnění.

Podle vědců tak může mít právě dostupnost přírodních ploch zásadní vliv na duševní zdraví lidí v současném rychle se urbanizujícím světě. Už dnes žije ve městech více než polovina obyvatel Země a očekává se, že v roce 2050 to bude už 70 %. Právě život ve městech je spojován s vyšším výskytem depresí a dalších duševních chorob.


Přečtěte si také: Děti tráví venku čím dál méně času. Stejně jako dospělí

Starší studie ukazuje, že pobyt v přirozeném prostředí bez dosahu moderních technologií má pozitivní vliv také na tvořivost a schopnost řešit problémové úkoly. Odborníci se domnívají, že dostupnost technologií a všudypřítomný hluk nás neustále vyrušují a je pro nás obtížnější a vysilující udržovat plné soustředění. Více informací v článku studie Illinoiské univerzity pomoci i dětem s poruchami pozornosti (ADHD). Lékaři v jejím závěru tvrdí, že zlepšit příznaky ADHD mohou už jednoduché změny, jako pohled z okna do zeleně, půldenní výlet nebo hra s míčem v parku.

Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

zv

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama