titulní strana > zpráva ecomonitoru
Palmový olej je problém hlavně jako biopalivo, tam má bojkot smysl, říká biolog Novotný
15. dubna 2016 15:55
PRAHA (Ecomonitor) - „Jsem skeptický co se týče bojkotu palmového oleje v potravinách. Něco jíst musíme a když odmítneme palmový olej vzniká otázka, čím ho nahradíme,“ říká tropický biolog a ekolog Vojtěch Novotný v rozhovoru pro DVTV. Nahrazení palmy olejné jinou tropickou rostlinou podle něho nemá smysl, protože může zatížení životního prostředí jen zhoršit. Velkým problém je podle Novotného pěstování palmy olejné pro bioaliva.

„Biopaliva jsou obrovský problém a tam stoprocentní bojkot má smysl,“ říká Novotný. Původní záměr bojovat biopalivy proti klimatickým změnám se totiž zvrtl. „V tomto smyslu odborná biologická komunita v tomto případě zcela selhala. Dlouhou dobu jsme propagovali biopaliva, protože jsme se obávali klimatických změn. Bohužel se ukázalo, že palmový olej je jako biopalivo nesmírně škodlivý, protože vytváří naprosto neomezenou poptávku.“

Pokud by se palmový olej používal jen jak potravina, pak existuje horní hranice jeho spotřeby. U biopaliv tomu tak ale není. Pokrýt naše energetické nároky palmových olejem není možné. Podle Novotného může palmový olej coby biopalivo zlikvidovat biodiverzitu. „Ochrana klimatu jde v tomto proto ochraně biodiverzity. A pokud bych si měl vybrat, pak přednost dám záchraně biodiverzity,“ říká Vojtěch Novotný. Celý rozhovor z 5.4.2016 můžete shlédnout na serveru DVTV.

Přečtěte si článek Indonésie v plamenech: podle odborníků jde o nejhorší ekologickou katastrofu století

red

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama