titulní strana > zpráva ecomonitoru
Deutsche Welle: OSN volá po snížení závislosti světa na ropě
12. září 2005 08:52
PRAHA/BERLÍN (EcoMonitor) - Na úvod berlínské konference o udržitelném rozvoji hovořil Klaus Töpfer, ředitel Programu OSN na ochranu životního prostředí, o hurikánu Katrina, který podle něj ukázal světu, že nastal čas pro novou globální energetickou politiku. Informuje o tom Deutsche Welle.

Hurikán Katrina omezil těžbu ropy v oblasti Mexického zálivu a její cena se zvedla na rekordní hodnoty. Katastrofa připomíná, že svět je nebezpečně závislý na ropě a zemním plynu. Klaus Töpfer na každoročním berlínském setkání Německé rady pro udržitelný rozvoj vystoupil jako host. Prohlásil, že v globální energetické politice je nutné rychle provést změny, protože katastrofy podobné situaci v New Orleans mohou svět snadno strhnout na pokraj větší energetické krize.

Kromě ztráty mnoha lidských životů a zpustošení pobřeží Mexického zálivu hurikán Katrina napáchal mnoho škod také na amerických rafinériích a ropných plošinách, což zvedlo ceny ropy. Celý svět by se z této katastrofy měl poučit. Mělo by se investovat do obnovitelné energie, do dopravních systémů šetrnějších vůči životnímu prostředí a jiných forem paliva, cituje Klause Töpfera Deutsche Welle.

Vědci i zeleně orientovaní politici již dlouho na nebezpečí klimatických změn upozorňovali, řekl Töpfer. Kvůli narůstající hrozbě extrémních výkyvů počasí klimatické změny získávají politickou prioritu. "Nemůžeme čekat, až přijde další katastrofa," varoval.

"Udržitelný rozvoj je nejlepší mírovou strategií, protože se vyvarovává konfliktů obvykle vznikajících při bezohledné ekonomické expanzi," pokračoval podle Deutsche Welle Töpfer. "Větší destrukce životního prostředí znamená také více chudoby, zvláště ve třetím světě. Pokud se nepoučíme, nezvládneme naplnit cíl OSN vymýtit světovou chudobu do roku 2015."

"Závislost na fosilních palivech je nyní břemenem, které bude do budoucna narůstat. Diversifikovanější nabídka pohonných hmot, jež by zahrnovala čistší uhlí, obnovitelné zdroje i úspory energie by pomohla ekonomice, stejně jako životnímu prostředí."

V Německu se příští měsíc pravděpodobně změní politické vedení. Töpfer zemi vyzval, aby zvýšila úsilí chránit životní prostředí. Odsoudil obavy, že ekologická opatření jdou na úkor zaměstnanosti. "Životní prostředí a ekonomika se navzájem nevylučují," prohlásil. Podle něj naopak lepší ochrana životního prostředí pracovní místa vytváří, například přes podporu zavádění udržitelných technologií v rozvojových zemích.

Německá rada pro udržitelný rozvoj byla založena v roce 2001 a slouží jako poradní orgán německého kancléře složený z nezávislých expertů na životní prostředí, pokračuje Deutsche Welle. V posledních letech členové rady doporučovali německé vládě více investovat do obnovitelných zdrojů energie a nízkoenergetických technologií, aby se snížila závislost země na ropě. Před letošním zasedáním zaslal ředitel Rady, Volker Hauff, otevřený dopis německému parlamentu, ve kterém kritizoval skutečnost, že se stávající volební kampaň příliš nevěnuje otázkám udržitelného ekonomického růstu a ochraně životního prostředí.

Členka rady Marlehn Thiemeová prohlásila před shromážděním tisícovky politiků a vědců, že za současné vysoké ceny ropy může v konečném důsledku neudržitelná ekonomická politika a že ekonomický růst sám o sobě nepovede nikam, zvláště je-li doprovázen pustošením přírodních zdrojů. "Příliš dlouho jsme žili v přesvědčení, že neexistuje nic jako environmentální kapitál. Lidé věřili, že přírodní zdroje mohou být zdarma využívány, aniž by se přírodě něco vracelo. Nyní však jasně vidíme, že tento postoj činí udržitelný rozvoj neuskutečnitelným," reprodukuje její prohlášení Deutsche Welle.

Podle článku na serveru Deutsche Welle ze dne 6. 9. 2005

Hana Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
13. 9. 2005 BigSister
To je dost
13. 9. 2005 martin
To je dost

< zpět na titulní stranu

Reklama