titulní strana > zpráva ecomonitoru
Reuters: Desertifikace se stává globální hrozbou
20. června 2005 12:02
PRAHA/OSLO (EcoMonitor) - V příštích desetiletích připraví rozšiřující se pouště miliony lidí o domov a prašné bouře budou poškozovat zdraví lidem i za oceánem, napsala agentura Reuters s odvoláním na vědeckou zprávu vydanou minulý čtvrtek. "Desertifikace se stane problémem ohrožujícím každého," řekl Zafar Adeel z univerzity OSN a vedoucí autor vědecké zprávy, na níž pracovalo 1360 vědců 95 národů.

Poušt v okolí města Moab ve státě Utah.
Foto: Hugo Charvát/Ekolist
V suchých oblastech náchylných k desertifikaci - od severní Afriky po centrální Asii - žijí dvě miliardy lidí. Bouře, která zvedne prach ze Sahary, může například způsobit respirační potíže lidem až v Severní Americe. K desertifikaci vede nadměrná pastva a intenzivní zemědělství, rostoucí lidská populace a špatné zavlažování. Odhadem již bylo poškozeno 10-20 procent suchých oblastí, reprodukuje vědeckou zprávu agentura Reuters. Globální oteplování s očekávaným vyšším výskytem povodní, suchých období a vln veder pravděpodobně problém ještě zhorší.

"Desertifikace narůstající po celém světě donutí miliony chudých hledat si nový domov a živobytí," píše se ve zprávě. Dále se zde uvádí, že 41 procent veškeré světové půdy náleží mezi suché oblasti, včetně většiny Austrálie, západní části Severní Ameriky a značné části And v Jižní Americe. Desertifikace s sebou přinese zdravotní problémy způsobené prachem, snížení výnosu zemědělství a chudobu. S rozšiřováním pouští přicházejí prašné bouře, které mohou způsobit nemoci - horečku, kašel, záněty očí.

Prach z pouště Gobi v Mongolsku může poškozovat zdraví až v Japonsku a na Havaji. Vědci odhadují, že každoročně se do atmosféry dostanou miliardy tun prachu ze Sahary. Prachové částice mohou rovněž přenášet bakterie a plísně. Podle jiné vědecké zprávy mikroorganismy přenesené na prachových částicích ze Sahary poškodily korálové útesy v Karibiku. Prachové bouře z Afriky mohou poškodit růstovou schopnost rostlin na Floridě zastíněním slunečního záření. Africký prach však také může nést živiny a mohl by pomoci přežít amazonským pralesům.

Ve zprávě se dále píše, že by lidem v suchých oblastech mělo pomoci šetrnější zemědělská produkce, lepší způsob zavlažování a obživa v jiných sektorech než v zemědělství. Každopádně je jednodušší desertifikaci předcházet, než jí čelit.

Podle článku Alistera Doylea z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 17. 6. 2005

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama