titulní strana > zpráva ecomonitoru
V Pacifiku žije vzácný druh vorvaňovce. Živého ho ještě nikdo neviděl
13. listopadu 2012 01:07
AUCKLAND/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Pouze na základě tří fragmentů lebečních kostí byl před 140 lety popsán zvláštní druh kytovce, vorvaňovec druhu Mesoplodon traversii. Prakticky nic bližšího o něm nebylo donedávna známo. Až předloni vyvrhly vlny na pláž novozélandského pobřeží dva zachované exempláře, dospělce a mládě.

Na Vánoce roku 2010 vyplavila voda na pláž Opape na Novém Zélandu dvě těla kytovců. Přivolaná hlídka pobřežní stráže rutinně identifikovala dva běžné druhy vorvaňovce malého (Mesoplodon grayi), odebrala vzorky tkání, a zakopala je do písku. Po dvou letech se při zpětném vyhodnocování vzorků v univerzitní laboratoři zjistilo, že se jedná o krajně vzácný druh velryby, kterou vlastně ještě nikdy nikdo živou neviděl. Po dohledání místa nálezu a vykopání těl byly oba exempláře, matka s mládětem, předány do muzea.

Případ s vorvaňovcem slouží podle novozélandských mořských biologů jako typický příklad toho, jak málo víme o životě v oceánech. Současně pak badatelé vyzdvihují význam genetických bank a DNA analýz, díky kterým se „objev“ vůbec podařil. „Je to vůbec poprvé, kdy vidíme tento druh - velrybu přes pět metrů dlouhou - jako kompletní exemplář, a měli jsme dokonce to štěstí nalézt jedince hned dva,“ popisuje překvapivý objev Rochelle Constantinová z Aucklandské univerzity.

O vorvaňovci Mesoplodon traversii se dosud ví jen minimum informací. „Pravděpodobně se jedná o druh, který preferuje otevřený oceán, žije a umírá v hlubokých vodách oceánu a jen zřídka je vyplaven na břeh,“ říká Rochelle Constantinová s tím, že Nový Zéland obklopuje vodní masa, kde může žít řada dalších druhů živočichů, které dosud neznáme.

Článek byl uveřejněn 5.11 2012 na serveru ScienceDaily.com pod názvem World‘s Rarest Whale Seen for the First Time“.

Radomír Dohnal

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama