titulní strana > zpráva ecomonitoru
Ještěrky překvapily: zvládly ptačí testy inteligence
24. července 2011 04:42
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Tropické ještěrky jsou možná trochu „pomalejší“, ale rozhodně nejsou tupé. Výzkum Dukeovy univerzity prověřil kognitivní (rozpoznávací) schopnosti ještěrkovitých anolisů (Anolis evermanii) testem užívaným pro hodnocení inteligence ptactva či drobných savců. Ukázalo se, že ještěři jsou schopni řešit úkoly stejně kvalitně jako „o poznání chytřejší“ ptáci. Zpráva uveřejněná na serveru ScienceDaily popisuje sérii jednotlivých testů, kterými vedoucí výzkumu Manuel Leal a jeho studenti potrápili mozek a paměť ještěrek při hledání potravy.

Do dřevěného bloku jsou zapuštěny dvě nádobky, ale jen jedna obsahuje chutného červíka. Navíc nádobky jsou přiklopeny víčky rozdílných barev a potrava čeká jen pod modrým. Standardní uspořádání, které jen čeká na hladového ještěra. Jak se asi zachová, aby se dostal k potravě? Anolisové mohou, na rozdíl od ptáků, opakovat pokus jen jednou denně, protože v porovnání s ptáky jedí méně často. Musí si tedy svůj postup – odsouvání víčka správné barvy – zapamatovat do příštího dne. Výsledky dvou anolisích samců a dvou samic byly podle Leala „krajně neočekávané“.

Po prvních úspěšných testech, které mimochodem zvládly ještěrky ve srovnání s ptáky třikrát rychleji, se rozhodl předložit anolisům úkol, s jehož řešením se ve volné přírodě nemohli dříve setkat. Víčka s červem teď byla regulérně zaklapnutá. Anolis ale s pomocí čenichu odcvaknul příklop bez větších problémů. Poslední zákeřností vědců bylo prohození barvy „potravních“ víček. Tam, kde dříve čekala chutná potrava, bylo prázdno. I tento trik však po pár opakováních ještěrky prokoukly, a tak si dva úspěšné jedince badatelé přejmenovali jmény řeckých učenců na Platóna a Sokrata.

O hrách s ještěrkami a jejich inteligenci se nepříliš lichotivě vyjádřil Louis Lefebvre z McGillovy univerzity v Quebecu, zabývající se ptačí etologií. Ten by radši než srovnávání inteligence mezi ptáky a ještěry doporučil porovnat kognitivní schopnosti uvnitř každé skupiny zvlášť. „Troufnu si odhadnout, že cvičení anolisové Manuela Leala budou patřit mezi ty inteligentnější druhy z celé velké skupiny ještěrů.“

Článek byl uveřejněn 15. 7. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem „Brainy Lizards Pass Test for Birds“.

Radomír Dohnal

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
24. 7. 2011 Rostislav Adam
Doufám,...
24. 7. 2011 Rostislav Adam
Doplnění:

< zpět na titulní stranu

Reklama