titulní strana > zpráva ecomonitoru
Clarín: Plovoucí laboratoř na tříleté cestě kolem světa
9. prosince 2010 07:23
PRAHA/BUENOS AIRES (Ecomonitor) - Aby připomněla velké vědecké plavby 19. století, vydala se skupina badatelů na tříletou plavbu. Jejím cílem je obeplout pobřeží Země a sbírat informace o podmořské rostlinné a živočišné říši. Před dvěma týdny expedice zakotvila u argentinského pobřeží, informuje server Clarín.com.

Tara Oceans je oceánografická loď pod francouzskou vlajkou, která v současné době míří k pobřeží Ohňové země, kde plánuje odebírat vzorky vody a zkoumat dopad klimatických změn na mořské mikroorganismy (viry, bakterie, rybí potěr, plankton a korály), jež tvoří 90 % oceánské biomasy a daly vzniknout životu na Zemi.

Na palubě tohoto 36 metrů dlouhého škuneru navrženého tak, aby odolal tlaku ledu a teplotám pod nulou, se plaví 15 členů posádky různých národností a kultur. Půlka se věnuje vědě, druhá technickým záležitostem lodě.

Nicole Poultonová, americká bioložka z Bigelow Laboratory for Ocean Sciences a přední badatelka celého projektu, prohlásila, že přesun do polární oblasti zabere zhruba měsíc. Na místo by měli tedy dorazit právě na Vánoce.

Poultonová mezi hlavní motivy výzkumu v oblasti ledu označila „studium světa planktonu, sběr mikroorganismů za účelem sběru DNA a ověření, jaký vliv má tání ledu na komunity planktonu“. Jedním ze základních výzkumných nástrojů je kruhová sonda s různými odběrnými tubusy, která se za pomoci systému kladek spouští do moře až do hloubky 3 000 metrů.

Loď má obrovský stěžeň zhotovený z hliníku, větrné turbíny pro výrobu energie a může nést až 200 tun vybavení a potravin. Ačkoliv je na lodi přítomno jen několik málo vybraných vědců, celý tým tvoří víc než stovka dalších, kteří ve 12 výzkumných centrech na tomto projektu spolupracují.

Každých šest až sedm měsíců jsou k dispozici průběžné výsledky. Dosud bylo objeveno množství bakteriofágů a určeny skupiny prvoků, spojovaných s různými fyzikálně chemickými podmínkami.

Podle zprávy Marcela Bellucciho „Viaje al interior del laboratorio flotante que está dando la vuelta al mundo“ zveřejněné na serveru Clarín.com dne 22. listopadu 2010.

Petr Vadas Mazanec

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama