titulní strana > zpráva ecomonitoru
BBC: Dva druhy delfínů našly společnou řeč
16. listopadu 2010 05:12
PUERTO RICO/HODONÍN (Ecomonitor) - Delfín skákavý a delfín brazilský, dva rozdílné druhy delfínů, při vzájemném setkání používají k dorozumění třetí jazyk, píše server BBC Earth News. Mořská bioložka Laura May-Colladová studovala mezidruhovou akustickou komunikaci při četných setkáních těchto dvou druhů delfínů u pobřeží Kostariky v Karibiku.

Oba druhy se od sebe liší jak velikostí, tak zvuky, kterými se dorozumívají s jedinci stejného druhu. Oba druhy se ale často potkávají a vytvářejí jedno hejno. Nezřídka při takových výpravách za potravou dochází k tomu, že větší a silnější delfíni skákaví obtěžují menší delfíny brazilské a dochází k potyčkám.

Pískání, kterým se normálně brazilští delfíni dorozumívají, obsahuje mnoho krátkých hvizdů vysoké frekvence, zatímco jejich větší spoluplavci komunikují výhradně dlouhým, táhlým pískáním v nižších tóninách. Při společných plavbách se ale jinak ustálená akustická komunikace obou druhů mění – spolu se navzájem dorozumívají tóny spíše střední délky a frekvence.

„Byl to velmi fascinující objev,“ říká May-Colladová. „Rozdílné komunikační struktury se při vzájemných setkáních staly homogenními.“ Dosud zatím ale není z výsledků pozorování jasné, jak k vývoji společné komunikace došlo. Je otázka, zda se tyto dva druhy naučily novou společnou řeč, nebo zda jazyk „vyvinuli“ brazilští delfíni v důsledku stresu vytvořeného dorážejícími kolegy jiného druhu. „Možná se menší delfíni naučili mluvit hlubším hlasem, aby odstrašili narušitele, kteří je šikanují,“ uvažuje May-Colladová.

Článek byl uveřejněn na serveru BBC Earth News dne 30. 10. 2010 pod názvem „Dolphin species attempt 'common language“.

Radomír Dohnal

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama