titulní strana > zpráva ecomonitoru
ScienceDaily: Proč má leopard tečky?
4. listopadu 2010 07:00
WASHINGTON/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Proč mají leopardi tečky, když tygři mají pruhy? Rudyard Kipling v Knize džunglí to vysvětluje tím, že leopardi mají své zbarvení kvůli tomu, že se pohybují v členitém prostředí s výrazným střídáním světla a tmy. Server ScienceDaily uveřejnil studii, která našla odpověď, ale i řadu výjimek.

Tým badatelů z bristolské univerzity prověřil typy zbarvení a fleků na srsti 35 druhů kočkovitých šelem. Co vede evoluci ke vzniku pestrých a nádherně zbarvených forem srsti u velkých šelem? Kočky žijící v stanovištích s hustým porostem a nízkou úrovní dopadajícího světla bývají nejčastěji vzorované, ať už nepravidelně nebo se složitými vzory. Vypadá to tedy, že významem skvrn by mělo být maskování.

Will Allen, vedoucí autor, který stojí za myšlenkou zachytit detailní rozdíly ve vzhledu kočky a vztahu k obývanému biotopu do matematického modelu struktury vývoje, k tomu říká: „Metoda, kterou jsme vyvinuli, nabízí široký náhled do problematiky kočičího vzorování a nabízí vysvětlení na mnoha úrovních.“

„Anomálie, jako relativně časté černé zabarvení leopardů nebo jaguárů, poukazuje na to, že u těchto živočichů docházelo dříve často ke změnám ve škále obývaných prostředí. Společně s prostředím měnily tyto šelmy své chování i zabarvení, které se stalo v genetické výbavě jedinců stabilním,“ popisuje Allen. Evoluční změny v maskovacích vzorech musely proto být podle závěrů studie poměrně rychlé. Nevysvětlenou výjimkou z pravidla je vzor skvrn u gepardů, kteří mají silnou preferenci k otevřeným a „světlým“ stanovištím.

Ze všech 35 vyhodnocovaných kočkovitých šelem se svislé pruhy vyskytují jen u tygrovitých, tento vzor však podle výsledků není adaptací na stanoviště s travinami, ale spíše na pralesní podmínky, ačkoliv i v travinách jsou tygři výtečně maskováni. „Závěry studie a způsob matematického modelování evolučních změn v zabarvení teď hodláme aplikovat i na jiné skupiny živočichů,“ dodává Allen.

Článek byl uveřejněn pod původním názvem „Why the Leopard Got Its Spots“ na serveru ScienceDaily dne 20. 10. 2010.

Radomír Dohnal

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama