titulní strana > zpráva ecomonitoru
Washington Post: Větrné turbíny přinášejí netopýrům smrt
10. ledna 2005 13:07
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Doktorandka Marylandské univerzity Jessica Kernsová při studiu dopadů větrných turbín na životní prostředí v horách Backbone v Západní Virginii objevila nedaleko větrné farmy v Merysdale stovky mrtvých těl netopýrů s potlučenými křídly a zkrvavenými hlavami. Podle vědeckého týmu jde o nejvyšší počet zvířat uhynulých v souvislosti s větrnými turbínami na celém světě.

Smrt ptáků nebo netopýrů představuje obrovský problém pro celé odvětví větrné energetiky, které jinak samo sebe vidí jako přírodě přátelskou alternativu ke klasickým elektrárnám. Přitom by větrné turbíny měly v blízké době vyrůst i v dalších částech Západní Virginie, kam chce větrný průmysl expandovat z oblastí Velkých planin. Odpůrci vyčítají turbínám smrt ptáků a teď i netopýrů, kteří umírají po zásahu listů vrtule a také znehodnocení dosud nedotčených míst a výhledů. Bílé stožáry turbín dosahují v regionu Appalachia výšky až 119 metrů.

Problém se zabíjením netopýrů se však může stát ještě horším, varují ochránci životního prostředí, když vstoupí v platnost obnovení daňové úlevy na výstavbu větrných elektráren. Firmy, které provozují výrobu elektřiny z větru, se chystají tento rok vybudovat takové množství turbín jako nikdy před tím. V Západní Virginii a v Pennsylvánii by mělo vyrůst na 700 nových stožárů. „Podle velmi optimistických čísel počtu uhynulých netopýrů poté, co se zvýší počet větrných elektráren, a těch se plánuje skutečně hodně, dojde pravděpodobně k neudržitelnému nárůstu zabíjení,“ říká Merlin D. Tuttle, prezident a zakladatel Mezinárodní společnosti ochránců netopýrů. „Za rok budeme zřejmě muset řešit obrovský problém s přežitím netopýrů.“

Netopýři hrají v přírodě důležitou roli a jejich populace bohužel neustále klesá, jak potvrzuje celá řada vědců. Netopýři, kteří umřeli v Appalachia, požírají hmyz, který může jinak velmi škodit zemědělským plodinám jako je kukuřice nebo bavlna. Netopýři si také pochutnají na škodlivém hmyzu, který přenáší nejrůznější nemoci, jako je například komár.

V Backbone Mountain se našel první mrtvý netopýr v roce 2003 krátce potom, co zde uvedli do provozu „Horské středisko větrné energie“, které provozuje 44 větrných turbín. Tenkrát se ochránci i energetici domnívali, že jde skutečně o čistou náhodu. Ale Jessica Kernsová a další vědečtí pracovníci se domnívají, že za poslední rok zahynulo v listech vrtulí 1 500 – 4000 netopýrů. Skupina vědců, která zkoumala 20-ti turbínovou elektrárnu v Pennsylvanii, nalezla mrtvé netopýry také.

Vědci nejsou schopni říct, zda netopýři létají přímo do listů vrtule. Pomocí moderní techniky se snaží zjistit, zda jsou zvířata přitahována zvukem svištících listů vrtule, nebo zda jejich sonar není schopen správně vyhodnotit hrozící nebezpečí.

Větrné elektrárny se budují na horách a v otevřené krajině, kde nic nebrzdí vanutí vzduchu. A to má možná spojitost s umíráním netopýrů, jimž se líbí velké volné plochy, vykácené kvůli turbínám a na kterých se jim velmi snadno loví hmyz. Podle vědců někteří z netopýrů žijí v okolí větrných elektráren trvale a další se s elektrárnami setkávají při své cestě, když migrují na jih. Nejvyšší počet úmrtí vykazuje období mezi červencem a zářím, kdy také vrcholí migrační sezóna.

Soukromé společnosti doufají, že se vědcům podaří objasnit důvod zabíjení netopýrů, dále však plánují výstavbu nových elektráren s tím, že dopady, které představují mrtvá zvířata, jsou nesrovnatelné se škodlivostí tradiční výroby elektřiny, těžbou surovin a pálením fosilních paliv. Ochránci životního prostředí by naopak uvítali moratorium na výstavbu turbín na zalesněných vrcholcích hor do té doby, než vědci přijdou na způsob, jak ochránit netopýry. Dan Boome, mluvčí organizace „Občané za zodpovědné využívání větrné energie“ říká, že cenou za čistou energii nemohou být mrtví netopýři a ptáci.

Podle článku Justin Blum The Washington Post 01. 01. 2005. Researchers Alarmed by Bat Deaths From Wind Turbines

Hugo Charvát

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama