titulní strana > zpráva ecomonitoru
Swissinfo: Rychlostní limity nepomáhají snížit koncentraci přízemního ozónu
8. srpna 2007 08:22
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Snížení rychlostních limitů na silnicích má na udržení nízkých koncentrací přízemního ozónu jen malý vliv, oznámili švýcarští vědci. Většina jedovatého plynu navíc do Švýcarska přichází ze zahraničí, napsal server Swissinfo.

Podle nejnovějšího výzkumu se neprojevuje souvislost mezi rychlostí a přízemním ozónem v ovzduší. Ticino a Graubünden patří k prvním kantonům, které na některých úsecích dálnic v srpnu 2003, kdy Evropa zažívala neobvyklá vedra, zavedly nové rychlostní limity. Nejvyšší povolená rychlost byla tehdy snížena ze 120 km/h na 80 km/h, uvádí Swissinfo.

Studie, které provedl Institut Paula Scherrera (největší švýcarské národní výzkumné centrum), však zjistily, že snížení znečištění v důsledku zavedení rychlostních limitů bylo zanedbatelné. "Podle našich simulací by zavedení národního rychlostního limitu 80 km/h vedlo ke snížení koncentrace ozónu ve vzduchu maximálně o jedno procento," řekl André Prévôt z laboratoře chemie atmosféry zmíněného institutu. Stejně jako další jedovaté látky se do Švýcarska ozón dostává přes hranice. Kvůli silným vzdušným proudům plyn stoupá do výšky a pak padá zpět k zemi, často tisíce kilometrů od zdroje. Podle institutu pochází 75 procent ozónu v německy mluvící části Švýcarska z jiných zemí. "Část je z Evropy a zdá se, že nikoli nevýznamné procento pochází z Asie a Spojených států," řekl podle Swissinfo Prévôt.

Složitá je zejména situace na jih od Alp a zvláště v Ticinu. "Více než 50 procent ozónu naměřeného jižně od Alp pochází ze sousední Itálie - z Lombardie. Kvůli tomu jsou švýcarské rychlostní limity neúčinné," řekl Prévôt. Luca Colombo z kantonálního úřadu pro čistotu ovzduší v Ticinu je výsledky studie znepokojen, avšak rychlostní limity podporuje. "Snížení rychlosti na 80 km/h nám umožňuje podstatně snížit emise ozónu v našem kantonu, někdy až o polovinu. Není to jen ozón, jsou zde další škodlivé látky, jako jemné částice, proti kterým se těmito opatřeními dá také bojovat," řekl Colombo.

Prévôt zdůraznil, že výsledky výzkumu musí být vnímány v příslušném kontextu, napsal server Swissinfo. "Data, která prezentujeme, pochází z počítačových simulací. Musí se s nimi nakládat opatrně," řekl Prévôt. "Problém není jen ozón, ale i jeho prekurzory, například dusík, nebo jemné prachové částice, které přispívají k tzv. letnímu smogu," řekl Stefan Füglisterm, aktivista asociace zabývající se dopravou a životním prostředím.

Podle článku na serveru Swissinfo ze dne 2. 8. 2007

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
9. 8. 2007 Nicka
simulace a modely

< zpět na titulní stranu

Reklama