titulní strana > zpráva ecomonitoru
Independent: Britové začínají plánovat dovolenou ekologičtěji
22. května 2007 08:33
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Každý rok na začátku léta zaplaví britské rodiny letiště. Nejnovější výzkumy ale ukazují, že se tento trend začíná měnit. Rekreanti stále více jezdí na prázdniny autem, a to kvůli dopadu letecké dopravy na životní prostředí, napsal deník Independent.

Pětina Britů plánuje na toto léto dovolenou autem v Británii a 11 procent zamýšlí jet autem do Evropy, zjistil výzkum agentury YouGov pro organizaci AA. Lloyd East, ředitel divize osobních půjček v AA, uvedl, že lidé nakupují auta a plánují cesty s ohledem na svou uhlíkovou stopu.

Méně než polovina z 2 687 lidí, kteří se zúčastnili průzkumu, plánovala let do Evropy (tedy na krátkou vzdálenost). Tři procenta respondentů dokonce úplně zrušila dovolenou, protože nechce zvětšit svou uhlíkovou stopu, napsal Independent. Každý pátý z těch, co pojedou na dovolenou autem, uvažuje o koupi šetrného auta v příštích 12 měsících. A jedenadvacet procent lidí, kteří plánují jet autem do Evropy, si chce v příštích letech koupit pohodlnější auto na cestování.

I majitelé karavanů se začínají zajímat o životní prostředí. Okolo 35 procent z nich zamýšlí v příštím roce koupit vozidlo s dieselovým pohonem, auto na benzín chce koupit 27 procent. Lloyd East podle Independentu uvedl: "Naše výkazy dokládají, že poptávka po ekologicky šetrných vozidlech v minulém roce rostla." S ohledem na životní prostředí chce podle výzkumů čtvrtina obyvatel Skotska strávit letos dovolenou v Británii. Nejmenší obavy o životní prostředí mají lidé na jihozápadě Británie. Jen 11 procent z nich by zvažovalo strávit dovolenou v Británii s ohledem na svou uhlíkovou stopu.

Diskuze o využívání letecké dopravy rozdělila britské rekreanty všech společenských vrstev, píše Independent. Vévodkyně z Cornwallu a druhá manželka prince Charlese Camilla odletěla soukromým letadlem na dovolenou do Řecka, přestože je její manžel známý svými ekologickými postoji. Princ Charles slíbil zveřejnit podrobnosti o uhlíkové stopě své domácnosti ve výroční zprávě. Minulý týden také vyzval britský průmysl, aby snížil emise oxidu uhličitého, a označil klimatické změny "jako celosvětové riziko číslo jedna, ještě před terorismem a demografickými změnami". Tento rok se princ rozhodl nedoprovázet na cestách svou manželku a zůstal raději doma v Highgrove.

Někteří environmentalisté tvrdí, že by trend zaznamenaný agenturou YouGov měl být podpořen legislativou, která by donutila rekreanty omezit letecké výlety. Charlie Kronick, britský aktivista Greenpeace, Independentu řekl: "Osobní rozhodnutí udělat správnou věc jsou velice vítaná. Vláda vždycky tvrdila, že nevládní organizace jsou v této věci před veřejností, ale jak se zdá, veřejnost je daleko před vládou. Nyní nastal pro vládu čas udělat něco pro omezení expanze letecké dopravy."

Podle článku Roba Sharpa v deníku Independent ze dne 18. 5. 2007

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama