titulní strana > zpráva ecomonitoru
National Geographic: Rostoucí kyselost oceánů ohrožuje potravní řetězec
20. února 2007 01:12
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Oceány pohlcují oxid uhličitý z atmosféry, a proto stoupá jejich acidita. To podle vědců může mít katastrofální důsledky pro život v oceánech, napsal National Geographic.

Vědci zdůraznili, že stoupající acidita oceánů je jednou z největších hrozeb nárůstu koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře. Richard Feely z Pacific Marine Environmental Laboratory v Seattlu uvedl, že od začátku průmyslové revoluce do současnosti vzrostla kyselost oceánů kvůli emisím oxidu uhličitého o 30 procent. I kdyby emise zůstaly na současné úrovni, do roku 2100 má acidita moří stoupnout o 150 procent. V důsledku takového zvýšení by byly oceány nejkyselejší za posledních 20 milionů let, píše National Geographic.

Stoupající acidita bude mít přímý vliv především na organismy, které si budují tvrdou schránku či jinou strukturu z uhličitanu vápenatého, tedy korály, plže a některé řasy. Protože oceány absorbují oxid uhličitý ze vzduchu, vzniká kyselina uhličitá. Při tom se ale spotřebovávají uhličitany, které potřebují organismy ke stavbě schránek.

"To je problém, se kterým se žádné dosud žijící koráli během své evoluce nesetkali," řekl podle časopisu Charlie Veron z Australského institutu oceánologie. Korálové útesy se v minulosti musely přizpůsobit změnám teploty oceánů i výšky jejich hladiny, uvedl Veron. Ale vyřešit acidifikaci předci dnešních korálů nedovedli. Podle Verona bylo masové vymírání mořských organismů v minulosti pravděpodobně způsobeno chemickými změnami podobnými tomu, co se děje dnes. "Korálovým útesům trvalo pokaždé čtyři až deset milionů let, než se zregenerovaly," dodal.

V mělkých vodách, kde roste většina korálů, je uhličitanů dostatek. Avšak ve větších hloubkách klesá jejich koncentrace na tak nízké hodnoty, že organismy již schránku nebo útes vytvořit nedovedou, píše National Geographic. Jak se oceány okyselují, tato kritická hranice se přibližuje hladině, což omezuje prostor pro život korálů a dalších organismů. Richard Feely upozorňuje, že se tento limit posunul už o několik stovek metrů, a to zejména v Indickém a Tichém oceánu. Nejnovější měření z Aljašského zálivu ukázalo, že nedostatek uhličitanů byl již v hloubce 100 metrů pod hladinou.

Zpočátku se obavy z okyselení oceánů týkaly hlavně korálů, které již nyní vymírají a "blednou" kvůli vyšší teplotě vody. Podle Verona jsou ale acidifikaci oceánů nejvíce vystavené právě ty korálové útesy, které uniknou "blednutí". Vědci nyní zjistili, že nebezpečí hrozí i dalším organismům, například mořským plžům zvaným pteropoda (křídlonožci). Těchto drobných organismů žije v Jižním oceánu v jednom metru krychlovém na deset tisíc. Jejich zmizení by mělo dalekosáhlé důsledky, protože jsou významnou součástí oceánského potravního řetězce, varuje National Geographic.

Podle článku Scotta Norrise v National Geographic ze dne 17. 2. 2007

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama