titulní strana > zpráva ecomonitoru
Independent: Znečištěné ovzduší možná maskuje klimatické změny, říkají vědci
2. září 2004 10:28
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Skutečný stav klimatických změn může být maskován znečištěním ovzduší, říkají němečtí vědci. Aerosoly, částečky prachu a znečisťujících látek v ovzduší dnes pomáhají ochlazování planety. Když v několika dalších desetiletích dojde k jinak pozitivnímu zlepšení kvality vzduchu na celé planetě, může to způsobit akceleraci globálního oteplení.

S touto teorií přišel Meinrat Andreae z Institutu Maxe Plancka v Mainzu v Německu. Německý vědec promluvil na 13. Světovém kongresu o čistotě ovzduší a ochraně životního prostředí v londýnském hotelu Hilton Metropole.

Podle Andreaeho bude oteplování probíhat obzvláště rychle za situace, kdy „aerosolové chlazení“ zakryje citlivost klimatu, která tak bude vyšší než se obecně předpokládá. „Tyto argumenty dokládají, že je zde velká šance, že klimatické změny provázené extrémními stavy počasí, které zasáhnou planetu Zemi v 21. století, budou zřejmě vyšší než se dnes odhaduje,“ řekl Andreae. „To by mohlo znamenat skutečný hrob pro životní prostředí planety a pro lidskou společnost, ale také zásadní argumenty pro skutečně radikální postup v otázce snížení emisí skleníkových plynů.“

Podle Andreaeho jsou částečky prachu a látek znečišťujících ovzduší, které mají schopnost odrážet sluneční záření zpět do vesmíru, zodpovědné za udržování normální teploty na Zemi. Jenže kvůli snaze zastavit v co nejširším měřítku vypouštění znečišťujících látek do ovzduší tak v budoucnosti skončí jejich velmi krátké období „ochránců klimatu“. „Jediná úspěšná strategie je snížení emisí skleníkových plynů v takovém měřítku, jak jen to bude možné a tak rychle, jak jen to půjde,“ dodal Meinrat Andreae.

Podle článku Tima Moynihana The Independent 23. 08. 2004.

Hugo Charvát

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama