titulní strana > zpráva ecomonitoru
Independent: Karcinogennímu elektrosmogu nikdo neunikne
10. května 2006 09:40
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Neviditelný elektrosmog způsobuje dětem rakovinu, může za potraty, sebevraždy a alergii na moderní život, napsal s odvoláním na vědecký výzkum deník Independent.

Světová zdravotnická organizace (WHO) výsledky vědeckého výzkumu nebere na lehkou váhu. Elektrosmog označila za "jeden z nejrozšířenějších a nejrychleji přibývajících vlivů životního prostředí" a prohlásila, že "má vážné obavy" z jeho dopadu na zdraví. Podle WHO je elektrosmogu vystaven "každý na světě" a jeho množství bude "nadále růst spolu s rozvojem techniky".

Vodiče vytvářejí elektrické pole, jednu ze součástí elektrosmogu, i když žádný přístroj není zapnutý. Elektrická zařízení (od televize až po toustovač) k tomu přidávají ještě magnetické pole. Obě pole sice rychle slábnou se vzdáleností od zdroje, ale například při používání fénu nebo holicího strojku je hlava člověka vystavena silnému elektromagnetickému poli. Nebezpečné jsou rovněž elektrické dečky a radiobudíky, protože jejich působení je člověk vystaven po mnoho hodin spánku. Další součástí elektrosmogu jsou radiofrekvenční pole. Ta vznikají kvůli mikrovlnným troubám, televizím a radiopřijímačům, stožárům mobilních sítí a mobilním telefonům (ty se ostatně také používají těsně u hlavy).

Světová zdravotnická organizace se domnívá, že elektrosmog může interferovat se slabými elektrickými proudy, které přirozeně řídí lidské tělo. Jedná se například o činnost nervů a srdce. Ochránci životního prostředí se již dlouho znepokojovali nad elektrickým polem vytvářeným vedením vysokého napětí, jejich obavy však úřady odmítaly a často dokonce zesměšňovaly, napsal Independent. Minulý rok však vědecká studie vypracovaná britským Národním výborem pro radiační ochranu zjistila, že děti žijící v blízkosti elektrického vedení častěji onemocní leukémií. Britští ministři proto nyní zvažují, zda by se další výstavba domů u vedení neměla zakázat. Tento objev vyvolal také přehodnocení rizik elektrosmogu.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (součást WHO) označila elektrosmog za "pravděpodobný lidský karcinogen". Profesor David Carpenter, děkan lékařské fakulty Státní univerzity v New Yorku, řekl Independentu, že elektrosmog možná způsobuje až 30 procent všech onemocnění rakovinou u dětí. Kalifornské ministerstvo zdravotnictví rovněž oznámilo, že stejná příčina pravděpodobně stojí i za leukémií u dospělých a za rakovinou mozku a prsu. Je možné, že také může za 10 procent potratů, napsal Independent. Profesor Denis Henshaw, expert na dopady radiace na lidské zdraví z univerzity v Bristolu řekl, že "existuje velké množství závažných důkazů o mnoha neblahých efektech na zdraví". Odhaduje, že elektrosmog způsobil také okolo 9 000 případů deprese.

Pravděpodobně nejpřekvapivější ze všeho je, že elektrosmog vyvolává u některých lidí alergii na elektřinu. Ta se při používání elektrických zařízení nebo v blízkosti stožáru mobilních sítí projevuje zvracením, bolestmi, závratěmi, depresemi a poruchami spánku a soustředění. Někteří lidé kvůli tomu museli zcela změnit svůj životní styl. Ačkoliv se zatím přesně neví, jak taková alergie vzniká, Světová zdravotnická organizace i britská Agentura ochrany zdraví odhadují, že jí trpí až tři lidé ze sta, napsal deník Independent.

Podle článku Geoffreyho Leana v deníku Independent ze dne 7. 5. 2006

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
10. 5. 2006 Elektrikář
Kupte si
11. 5. 2006 stan
Kupte si
11. 5. 2006 d
Kupte si
12. 5. 2006 Elektrikář
Kupte si
16. 5. 2006 Sidi
Kupte si

< zpět na titulní stranu

Reklama