titulní strana > zpráva ecomonitoru
Guardian: Pasáty zeslabují kvůli globálnímu oteplování
9. května 2006 10:02
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Pasáty, které vanou v oblastech okolo rovníku, ztrácejí sílu. Je to proto, že globální oteplování narušuje atmosférickou cirkulaci, napsal deník Guardian.

Větry, které nesou deště západním směrem a které promíchávají vodu v oceánech, ovlivňují počasí na celém světě. Vědci se obávají, že pokud pasáty přestanou vát, počasí se stane nepředvídatelné a mořské organismy budou hladovět, protože jim budou chybět živiny z hlubokých vod.

Klimatolog z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru Gabriel Vecchi porovnával záznamy měření síly větru (včetně měření prováděného Královským loďstvem od 60. let 19. století), aby zjistil, jak se v historii, zejména po průmyslové revoluci, měnil velký vzdušný proud zvaný Walkerova cirkulace. Tento vzdušný proud způsobuje, že tichomořské pasáty vanou ze západního pobřeží Jižní Ameriky směrem k Indonésii, píše Guardian. Cestou pasát nabírá vlhkost z teplých vod, která pak spadne v podobě deště, když vzduch stoupá nad Indonésií.

Pasáty však mají ještě jednu důležitou vlastnost, jež přímo ovlivňuje tichomořské ekosystémy. Jak vítr vane nad hladinou oceánu, tlačí na vodu a pohání oceánské proudění. V oblasti Walkerovy cirkulace se tak dostávají k hladině chladnější vody z hloubky, které jsou bohaté na živiny. Ty jsou životně důležité pro mořské organismy, napsal deník.

Gabriel Vecchi zjistil, že od poloviny 19. století se Walkerova cirkulace zeslabila o 3,5 procenta, a předpověděl, že do roku 2100 zeslabí o 10 procent. Každý pokles síly větru má významný dopad na oceánské proudění a výpočty ukázaly, že kvůli zeslabení pasátů klesla aktivita mořského proudění o 7,5 procenta.

Zeslabení Walkerovy cirkulace je jednou z nejčastějších předpovědí získaných modelováním změn klimatu. "Chtěli jsme tuto předpověď ověřit a také vyzkoušet, jak dobře klimatické modely pracují," řekl podle Guardianu Gabriel Vecchi. Při následujících experimentech vědci na modelech zkoušeli různé simulace, například co se stane s Walkerovou cirkulací, pokud množství skleníkových plynů stoupne či naopak nestoupne. Ukázalo se, že s přibývajícími skleníkovými plyny v atmosféře se Walkerova cirkulace zpomalila.

Podle článku Iana Samplea v deníku Guardian ze dne 4. 5. 2006

Hana Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama