titulní strana > zpráva ecomonitoru
BBC: Zákaz geneticky upravených potravin v Británii nelegální?
21. května 2003 14:13
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vláda Velké Británie oznámila, že nebude-li veřejné mínění proti, bude nucena povolit zemědělcům pěstování geneticky modifikovaných plodin. Náměstek Ministerstva životního prostředí Michael Meacher řekl, že zákaz upravených potravin by se mohl stát nezákonným, ačkoli odborníci tvrdí že jejich pěstování bude mít škodlivý dopad na lidstvo a životní prostředí. Podle posledních průzkumů však pouze 14 % obyvatel podporuje zavedení upravených plodin.

Pan Meacher řekl v pořadu BBC, že samotný odpor veřejnosti neovlivní postoj vlády. "Naše zákony musí být v souladu s právem. A právní rámec v tuto chvíli určuje direktiva Evropské unie. Klíčem a hlavním kritériem pro změnu zákona o geneticky upravených plodinách je prostá otázka: 'Jsou škodlivé lidskému zdraví či životnímu prostředí?'"

Veřejné debaty se budou pořádat formou setkání po celé zemi, která budou probíhat až do 3. června. V září bude Ministerstvo životního prostředí schopno přijmout rozhodnutí. Vědci, kteří zkoumají důsledky pěstování geneticky modifikovaných zemědělských plodin, by měli podle vlády do té doby najít důkazy jejich nebezpečí pro životní prostředí. Před dvěma týdny Královská společnost věd prohlásila, že podle výzkumů není rozdíl mezi konzumací geneticky upravených potravin a mezi plodinami vypěstovanými tradičním způsobem. Jeden z členů společnosti prohlásil, že společnost byla dlouhodobě strašena "nepodloženými předpoklady".

V neděli protestující aktivisté pokosily geneticky upravenou kukuřici na skotském poloostrově Fife. Byl to již druhý útok na upravené plodiny minulý týden. "Vyjadřuje to skutečné obavy o veřejné zdraví, o práva konzumentů na výběr přírodních, nijak neupravených potravin, a strach z dlouhodobé ekologické katastrofy," komentoval situaci mluvčí aktivistů.

Podle článku BBC Online News 19. 05. 2003.

Hugo Charvát

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama