titulní strana > zpráva ecomonitoru
SPIEGEL ONLINE: Kvůli oteplování postupně kolabuje mořský koloběh
10. ledna 2006 09:29
PRAHA/HAMBURK (EcoMonitor) - Kvůli globálnímu oteplování by se mohlo náhle změnit světové klima, tvrdí Spiegel online. Výzkumy mořského dna totiž dokládají, že již před miliony lety změnily rostoucí teploty proudění v oceánech. Důvodem pro vlnu veder jsou prý skleníkové plyny.

Toto je pravděpodobně nejznámější scénář současných klimatologů: postupné oteplování vede k tání ledovců na pólech a silnějším srážkám. Stále více sladké vody proudí do oceánů, což vede k oslabování Golfského proudu. Ten totiž funguje na principu pumpy, těžší slaná voda na severu klesá a odtéká na jih, zatímco teplá voda z jihu proudí k Evropě a Severní Americe, kde zajišťuje mírnější klima. Selhání Golfského proudu by pro Evropu a Severní Ameriku znamenalo značné ochlazení.

Tento efekt, který byl dramaticky zpracován v hollywoodském filmu Den poté, není pro Zemi nic nového. Před 55 miliony let totiž již došlo k silnému nárůstu obsahu oxidu uhličitého v atmosféře, pravděpodobně v důsledku vulkanické aktivity. Toto oteplení nejspíš uvolnilo z mořského dna zmrzlý metan, kvůli kterému teplota ještě dále vzrostla. Výsledkem bylo oteplení oceánů v průměru o 6-8 stupňů Celsia.

Podle jedné studie amerických vědců z kalifornského Oceánografického institutu, byly důsledky pro cirkulaci vody v oceánech přímo katastrofální. Transport teplé vody z jižních do severních regionů byl náhle ochromen a během pouhých 5000 let se proudění zcela otočilo. Následně trvalo celých 100 000 let, než se oceánské proudění vrátilo do původního stavu. Vědci k těmto závěrům došli na základě porovnávání zkamenělin drobných organizmů z různých oblastí, které vyzvedli z mořského dna a podrobili chemické analýze.

V současné době klimatologové na základě svých poznatků stále častěji varují, že tyto události by se mohly opakovat i v budoucnu. Současné klimatické poměry se totiž podobají těm před 55 miliony let. Také tenkrát došlo k postupnému nárůstu teplot kvůli většímu obsahu oxidu uhličitého v atmosféře.

Naštěstí ale podle kalifornských vědců existuje jeden důležitý rozdíl, a tím je současné postavení kontinentů. Mezi Severní a Jižní Amerikou se tehdy rozevírala obrovská štěrbina a Středozemní moře bylo otevřeno až do Indického oceánu. "Také hlubokomořské proudění vypadalo tehdy úplně jinak, než je tomu dnes," tvrdí Frank Lamy z Geologického výzkumného centra v Postupimi.

Podle článku Markuse Beckera, Spiegel online ze dne 5. 1. 2006.

Vendula Maráková

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama