titulní strana > zpráva ecomonitoru
Dochází nám čas na splnění klimatických cílů, varuje švýcarský klimatolog
19. prosince 2012 02:00
PRAHA (Ecomonitor) - Dveře k dosažení vytčených cílů v oblasti ochrany klimatu se velmi brzy uzavřou, varuje švýcarský klimatolog Thomas Stocker. Pokud se prý nepodaří rychle snížit emise CO2, globální oteplování snadno přesáhne dva stupně Celsia, informuje o obavách Stockera server Neue Zürcher Zeitung.

„To, že splnění klimatických cílů není se současnými emisemi CO2 reálné, se ví dlouho,“ říká Thomas Stocker, který k tématu napsal článek pro odborný časopis ScienceExpress. „Této informaci se ale věnovalo pramálo pozornosti, protože chybělo nějaké jednoduché a snadno zapamatovatelné grafické zobrazení.“ Stocker proto zpracoval přiložený graf.

Stocker dále varuje, že pokud se rychle nepodaří snížit emise oxidu uhličitého, globální oteplování nebude možné omezit „pouze“ na maximálně dva stupně Celsia. Pokud bude lidstvo chtít udržet hodnotu globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia, od roku 2020 budou muset emise ročně klesat nejméně o 3,2 procenta.

Pokud se snížením emisí přijde až v roce 2032, bude muset být roční snížení emisí více než dvojnásobné. Při snižování emisí o 5 procent až po roce 2027 by již nebylo možné dosáhnout maximálně dvoustupňového oteplení.

Článek vyšel na serveru Neue Zürcher Zeitung pod názvem Für gewisse Klimaziele wird die Zeit knapp 29. listopadu 2012.

Aneta Ritz-Radlinská

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:22. 12. 2012
Název: To uz tady dlouho nebylo
Autor:Jan Šimůnek
Problém je, že forcing klimatologického panelu, a ještě více to, co z toho dělají na něj navazující aktivisté, je spíš střílení od boku než nějaký vědecky pojatý forcing.
Klimatologický panel užívá metody, které by se hodily např. pro Mars nebo Venuši (případně na velikost Země zvětšenou kulečníkovou kouli). Ignoruje např. to, že i malé zvýšení teploty Země vede k vyšší oblačnosti, která zvyšuje celkové albedo planety, a tím působí protichůdně. Ignoruje i změny rychlosti odstraňování CO2 z ovzduší v závislosti na jeho koncentraci, které prokazatelně existují.
Prostě v důsledku existence světového oceánu, nerovnoměrného rozložení kontinentů, existence biosféry, deskové tektoniky apod. je klima na Zemi podstatně zapeklitější systém, který účinnému modelování vzdoruje. A klimaalarmisté opravdu zatím nedokázali předložit model, který by po vložení dat o klimatu a složení atmosféry z let 1980 - 2000 dokázal predikovat teploty v letech 2001 - 2005 ve shodě s naměřenými (pokud tam ty teploty nemají vložené předem, při čemž už byli také přistiženi).
Podíl antropogenních vlivů prostě neznáme, současný vývoj klimatu, kdy teploty ve většině teplotních řad stagnují zatímco koncentrace CO2 roste, pravděpodobnost jejich významu snižuje.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama