titulní strana > zpráva ecomonitoru
Guardian: Ropné společnosti jsou patrně odsouzeny k zániku, tvrdí Greenpeace
6. srpna 2009 09:16
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Aktivistická síť Greenpeace tvrdí, že se ropný průmysl může dostat do nepříjemností kvůli poklesu cen, technologickému pokroku a politice zabývající se změnami klimatu, napsal The Guardian.

Ropná plošina v Mexickém zálivu.
Ropná plošina v Mexickém zálivu.
Foto: Chad Teer/Wikimedia Commons

Dlouhodobý pokles poptávky po ropě by mohl ohrozit obrovské investice v kanadských dehtových pískovnách, se kterými ekologové už dříve hlasitě nesouhlasili.

Zpráva organizace Greenpeace bude nepříjemným čtením pro společnosti, které investují desítky miliard liber do těžby ropy v přesvědčení, že poptávka a cena bude neúprosně stoupat společně s masivnější industrializací Číny a Indie.

Studie obsahuje předpovědi producentů ropy v kartelu OPEC a Mezinárodní agentury pro energii, stejně jako názory různých ropných expertů. Text zpochybňuje konvenční předpoklad, že se začne zvyšovat spotřeba spolu s cenou vzápětí poté, co se svět dostane z recese.

Vedle cyklických poklesů cen ropy jsou prý zásadní strukturální změny, které probíhají. Tím je míněn pokrok v oblasti energetické účinnosti, alternativních zdrojů energie a čistších vozidel i vládní politika v oblasti změny klimatu a obavy z energetické bezpečnosti.

Organizace Greenpeace poslala studii 200 akcionářům společnosti Shell a BP, včetně penzijních fondů, ve snaze vyvinout na firmy tlak a donutit je znovu přemýšlet.

Autor zprávy Lorne Stockman tvrdí: "O vrcholu ropné poptávky se diskutovalo i před rokem, ale nyní je to reálný názor. Hodně se mluvilo o nárůstu dodávky, ale pojďme hovořit také o maximální poptávce, která představuje nesmírné důsledky pro dané společnosti."

"Všechny mezinárodní ropné společnosti, tak jak vypadají dnes, budou po roce 2020 potřebovat vysoké ceny ropy, aby profitovaly. Stále více se totiž tlačí na rozvíjení nových nákladných zdrojů nejen v dehtových pískovnách, ale i hluboko pod vodou a v pobřežních arktických stanovištích," dodal Stockman.

Zpráva Greenpeace zmiňuje i to, že OPEC a IEA zrevidovaly své plány ohledně ropné poptávky již od roku 2006 směrem dolů. Nejostřejší revize se čekala v tomto roce.

Podle článku Davida Teathera "Greenpeace study finds oil companies may be doomed" vydaného 27. 7. 2009 na serveru The Guardian.

Dominika Patrovská

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:6. 8. 2009
Název: Zelené vize
Autor:Aleš
Zeleným uniká zásadní pravidlo - pokud bude cena ropy nízká nebude se investovat do nových ložisek a bude tedy klesat nabídka a to až do té doby než cena vystoupá na úroveň kdy budou investice ekonomicky zajímavé. Pokud bude cena ropy neúnosně vysoká svět se od ní bude odklánět rychleji , ale zatím není nic co by mohlo nahradit 1/3 světové spotřeby energie, kterou ropa představuje. Energetika má velkou setrvačnost. Trend nahrazování ropy jinými palivy běží už od 70 tých let 20. století a zatím je stále 1/3 ropy využívána k výrobě tepla, tedy v oblasti , kde lze ropu nahradit nejsnáze.
Jen v Číně se prodá letos 10 milionů nových automobilů , dovozy ojetin budou možná ještě větší , zvyšující se tlaky na straně poptávky jsou tedy jednoznačné.

Co se týče nástupu elektromobilů, cca za 10 let. Tak to bude jistě zajímavé nicméně stále je tady ostázka , kde se vezmou primární paliva na výrobu el. energie pro automobily. Stavět jaderné el. trvá deset - v evropě i 20 let. Mnoho států zejména v evropě už nemá dost uhlí na zásadní rozšíření výroby energie. Z toho důvodu zavedení automobilů na el. energii rozhodně nepovede k rychlému odklonu od ropy spíše ke stagnaci nebo malému růstu poptávky a zrovnoměrnění spotřeby ropy ve světě. Zejména USA opustí politiku vysokého podílu ropy spotřebě energie a nahradí část ropy uhlím , jádrem a OZE. Sníženou poptávku USA nahradí Čína.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama