titulní strana > zpráva ecomonitoru
Je potřeba osekat počet obyvatel a přerozdělit zdroje, tvrdí expert
29. května 2012 13:06
LONDÝN/HODONÍN (Ecomonitor) - Chmurné představy a velmi temné vize do nastávajících let. Tak nějak by se dal popsat pohled Paula Ehrlicha na stávající trend vývoje lidské populace a rostoucí spotřeby omezených zdrojů, uveřejněný na serveru Guardian.

Autor knihy Population bomb, kdysi opakovaně titulovaný „panikářem a katastrofistou“, však dokázal, že se ve svém díle psaném v sedmdesátých letech téměř nemýlil.

Profesor Stanfordské univerzity v Kalifornii a v současnosti světově uznávaný populační analytik nepřestává zneklidňovat ani dnes. Tvrdí, že je zapotřebí urychleně zredukovat počet obyvatel planety Země a přerozdělit zdroje – od bohatých směrem k chudým.

Jeho závěry jsou mnohem radikálnější než například ty ve zprávě Royal Society of London, která zatím jen opatrně naznačuje, že podstatné nejsou jen hrubé počty obyvatel, ale i množství lidem dostupných zdrojů. Ehrlich tvrdí, že optimální počet obyvatel planety Země je někde mezi 1,5–2 miliardami.

„Spotřeba je otázkou životního stylu,“ říká Ehrlich. „Pokud přejdeme na model života podobný klecovému chovu drůbeže, kde každý bude mít jen nezbytné minimum prostoru a dostatečné množství potravy pro přežití, uživí Země něco mezi čtyřmi až pěti miliardami lidí. Jenže dnes je nás už sedm miliard a do roku 2050 nás bude devět. Jedna miliarda lidí dnes hladoví a brzy se k nim přidá další 2,5 miliardy.“

Zásadní otázkou podle Ehrlicha je, co velikost lidské populace „oseká“. Osobně by byl rád, aby to nebyla jaderná válka nebo nějaký smrtící virus přenesený ze zvířat na lidi, přesto není optimistou.

„Pro jakékoliv řešení bude podstatné, aby se problém spotřeby zdrojů neodděloval od problematiky růstu lidské populace tak jako dosud. Jsou to spojité nádoby a musí být řešeny dohromady jako celek,“ říká. A dodává: „Nezávidím svým dětem a vnoučatům jejich budoucnost.“

Článek byl uveřejněn 26. 4. 2012 na serveru Guardian.co.uk pod názvem „Cut world population and redistribute resources, expert urges“.

Radomír Dohnal

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:30. 5. 2012
Název: Redakce to snad není možné.
Autor:Šafařík
Cit.:" Vlítnout tam, vystřílet tamní kleptokracii a zavést tam "společnost blahobytu" s prvky sociálního státu, kde ta porodnost klesne přirozeně (jako klesla u nás mezi roky 1850 a 1950)." - jak jste na takovou zhovadilost došel???? V té době bylo u nás naprosto normální míti velmi početné rodiny, čím větší bída, tím více dětí. V té době proběhlo i několik velkých válečných konfliktů a přesto se za tu dobu počet obyvatel zněkolikanásobil. To samé ještě po 2. sv. válce - někdy v konci 30. let tu bylo dle jakéhosi sčítání asi 12,5 mil. obyvatel, po válce zůstalo asi prý 600 tis. lidí na Podkarpatské Rusi, odešlo 3,5 mil. Němců, skoro 300 tis. lidí padlo na účet Němců. A když jsme měli sčítání na konci 80. let, tak statistiky udávaly skoro 16,7 mil. obyvatelstva - na území bez Podkarpatské Rusi. A to jsem ještě nevzpomenul obrovské davy lidí, co hlavně po obou válkách musely odejít do Ameriky, jelikož by se nebyli tady schopni, i díky přelidnění - 1. svět válka, prostě uživit.
Víte vůbec, že po vzniku ČR tady proběhla pozemková reforma - sedláci získali obrovské polnosti - teda se stali relativně na tehdejší dobu bohatými, ale mnohdy stačila leda jedna generace, a tyto obrovské majetky byly rozdrobeny zase mezi množství potomstva a opět tu často vznikli vlastně další chudáci??? A to byl i pak základ celospolečenských změn v r. 1948. Ano, v bohatých zemích klesla porodnost - díky interrupcím, antikoncepci - účinné, došlo i k zodpovědnosti lidí, omezení dotací apod. Víte, proč mají Cikáni takový nesmyslný přírůstek? Protože je pořád někdo zvýhodňuje a vyrábí problémy do budoucnosti.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama