titulní strana > zpráva ecomonitoru
Thaindian News: Oteplení ve středověku bylo způsobeno přírodními klimatickými mechanismy
9. dubna 2009 11:44
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Švýcarští vědci odhalili přírodní klimatické mechanismy, které oteplily Evropu v době před asi 1000 let, píše server Thaindian News.

Cedrový háj.
Cedrový háj v okolí marockého městečka Azrou.
Foto: Jiří Došek/Ekolist.cz

Podle článku v časopisu New Scientist výzkum vedla Valerie Trouetová na Švýcarském federálním institutu pro výzkum lesů, sněhu a krajiny (WSL) v Birmensdorfu.

Období teplého klimatu ve středověku bylo podle vědců spíše regionálním než globálním jevem a způsobila jej změna v distribuci tepla po planetě.

Cestu poznávání globálního klimatu tehdejší doby, během takzvaného „středověkého teplého období,“ Trouetová se svými spolupracovníky začala studiem dvou přírodních úkazů: letokruhů marockých cedrů z pohoří Atlas a krápníků ze skotské jeskyně pod rašeliništěm. Jsou to prý klíče ke stanovení vlhkosti v těchto regionech za posledních tisíc let.

Počasí ve Skotsku je silně ovlivňováno stabilní islandskou tlakovou níží a počasí Maroka trvalou azorskou tlakovou výší.

„Kombinací získaných údajů, které ukazovaly na vysokou vlhkost vzduchu ve Skotsku a značné sucho v Maroku, jsme zjistili, jak velké rozdíly tlaku mezi těmito oblastmi v té době byly,“ řekla Trouetová.

Tlakový rozdíl dále odhalil, že středověká éra byla ovlivňována silně pozitivní Severoatlantickou oscilací (NAO) – silným západním prouděním, které přináší vlhčí vzduch do severní Evropy a sušší do oblasti Středomoří. Čím je pozitivita oscilace větší, tím je vzduch, který vane na kontinent, teplejší.

Myšlenka, že by letokruhy mohly vypovídat o historických klimatických změnách, není nová, ale tým Trouetové je v Evropě prvním, který nahlédl před rok 1400. Zjistili, že silně pozitivní NAO trvala asi 350 let od roku 1050 až do roku 1400.

Vědci také přišli s hypotézou vysvětlující, proč bylo teplé proudění tak trvalé. Byla výsledkem porovnání jejich vlastních dat s informacemi z jiných oblastí světa z té doby a jejich použitím do různých modelů.

„Ukázalo se, že v tropickém Tichém oceáně, byl systém El Niňo v negativním módu La Niňa, což znamená, že tam bylo chladněji než obvykle,“ řekla Trouetová.

El Niňo a NAO jsou spojeny jevem zvaným termohalinní cirkulace, který je hybnou silou „oceánského dopravníkového pásu,“ jenž řídí mořské proudy různé hustoty napříč světovými oceány.

Podle Troueové se mód La Niňa v Pacifiku a pozitivní mód NAO mohly dlouhodobě navzájem posilovat - pozitivní zpětnou vazbou, a tím by se dala vysvětlit stabilita této středověké klimatické anomálie.

Podle článku Medieval warming 1000 yrs ago was a result of natural climate mechanism vydaném na serveru Thaindian News dne 4. dubna 2009;

Kamila Pletánková a Jiří Došek

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:9. 4. 2009
Název: geniální Trouetová
Autor:Aleš
- když se podíváte na rozsah výzkumu a jeho závěry nemohu se ubránit pocitu , kdo tohle platí ? Jedině ten , kdo má zájem na rozšiřování teorie o globálním oteplování , prozkoumat dvě místa a tvrdit , že se oteplila jen evropa je pavědecké ! Co takhle udělat průzkum na více kontinnetech v tomto období ? Každá seriozní práce, která má ambici na to , aby došla k takovým závěrům musí přinést přesvědčivé argumenty o tom , že v té době bylo někde tedy chladněji na úkor evropy. Neudělal někdo průzkum teplot na zemi té doby ?

Ale ano udělali mnozí :

Wilson odvodil v profilu stalagnitu v krasových jeskyních že střed. teplotní optimum probíhalo na Novém Zénaldě mezi lety 1050 -1400 ( cca o 0,75°C vyšší teploty než dnes)

Pein odvoditl , že povrchové teploty vody tichého oceánu v Peru byly mezi lety 850-1250 cca o 1,2°C vyšší než dnes

Čína : od roku 900 do roku 1500 převyšovaly teploty ty současné o 0,5°C

Japonsko : období mezi 800-1250 nejteplejší


Jinými slovy bylo tepleji na celé planetě, teplota koreluje s počtem slunečních skvrn, Valerie Trouetová úmyslně ignoruje možná desítky podobných výzkumů a předkládá nesmyslnou teorii o regionálním oteplení Evropy a úkor zbytku světa. Určitě se taky podepsala pod ten Mannův nesmysl (hokejový graf)
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama