titulní strana > zpráva ecomonitoru
Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:5. 8. 2007
Název: Jak je to s biopalivy, jako náhrada za ropu ?
Autor:M.S.
Krátce zareaguji na některé dotazy a připomínky. Nebudu se připojovat do nějakých šarvátek, zabývám se hodnocením energetických zdrojů.

- "Náhradu ropy biopaliva propagují USA a EU. Jsou to ekologisté?"

.. USA se dostává do kritické situace v dodávkách ropy. Samy vytěží 7 mil. barelů za den (bpd) a těžba stále klesá, spotřebují 21 bpd, takže 14 bpd musí dovést, ale světová těžba je současně na hranici svých možností. Prezident Bush vyhlásil cíl 20% spotřeby do r. 2020 z biopaliv, aby zabránil krachu. Bohužel toho USA nikdy nedosáhne a při tom zdevastuje vlastní životní prostředí a ekonomiku. Bohužel se tvrdé dopady na ekonomiku objevují dříve než předpokládali. Bush si svoje rozhodnutí nechal posvětit ústavy, které dobře zaplatil, nezávislé univerzity upozorňují na to, že je to nereálné.

.. EU žádný výpočet energetické bilance biopaliv nezveřejnila – není známo, že by existoval, pouze prohlásila, že biopaliva neovlivňují životní prostředí vůbec, nebo jen málo a rozjela neuvěřitelný tanec dotací, na kterém se živí mnoho příživníků. Biopaliva se částečně pěstují v EU a z části se dováží z tropických zemí zejména BRD, Švédsko, Holandsko, Itálie … , čímž devastují přírodu v dodavatelských zemích spolu s devastací trhu potravin – bohužel potrava pro automobily vítězí nad potravou pro člověka. Dnes už začínají připouštět, že výroba biopaliv ze zrní není efektivní a musí se dotovat a slibují, že přechodem na výrobu biopaliv 2. generace z lignocelulózových zdrojů se efektivita zlepší. Jenomže tyto technologie zatím nefungují a jejich hromadné nasazení je ve hvězdách. To by museli rozjetou mašinerii zastavit a počkat na novou generaci, o jejíž účinnosti se nic neví. Jediný závod 2. generace zkušebně jede v Kanadě, ale má 75% účinnost než biopaliva z kukuřice.

.. Dotace, to není dar boží, ale když jeden energetický zdroj má EroEI < 1, t.zn. že vyprodukuje méně než spotřebuje, tak se to musí nahradit z jiného energetického zdroje, v současné době ropa a uhlí mají ERoEI = 30, ovšem růstem nákladů na jejich těžbu, dopravu a zpracování EroEI stále klesá a až se bude blížit hodnotě 1, tak nebude z čeho dotovat. Dotace jsou jen dočasnou kamufláží, která rozhoupe tržní rovnováhu. Dotace mají smysl pro rozvoj technologií energetických zdrojů, nikoliv je projíst.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama