titulní strana > zpráva ecomonitoru
Guardian: Ve Velké Británii roste zájem o fairtrade výrobky
29. září 2009 10:49
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Výdaje na fairtrade výrobky se ve Velké Británii zvyšují. I přes finanční recesi nakupují britští spotřebitelé fairtrade výrobky a jejich výdaje za ně dokonce rostou, píše Guardian.

Logo Fairtrade certifikované bavlny.
Logo Fairtrade certifikované bavlny.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Umwelt-Wiki

Výsledky uvádí nejnovější studie trhu, kterou provedla výzkumná společnost TNS. Nezávislý průzkum 25 tisíc domácností odhalil, že průměrné náklady na tyto výrobky vzrostly za poslední rok o 5,5 procenta, tedy z 18,19 libry na 19,17 libry. Průzkum, který si zadala Nadace fairtrade, zjistil, že 72 procent spotřebitelů dnes zmiňovanou značku uznává. Od dubna tohoto roku počet takovýchto lidí vzrostl o čtyři procenta. Poznatky byly zveřejněny představiteli průmyslu a obchodu, kteří navštívili výroční konferenci Nadace fairtrade v Londýně.

Nadace vyzvala všechny podniky, aby i nadále zvyšovaly své zapojení do fairtrade, a přispěli tak k řešení otázky chudoby v rozvojových zemích. "Letos si připomínáme 15. výročí fairtrade ve Velké Británii," prohlásila Harriet Lambová, výkonná ředitelka Fairtrade foundation.

"Fairtrade potřebují výrobci, chce ho i veřejnost a podniky se neobejdou bez dlouhodobě stabilního dodavatelského řetězce. Stále více firem se tedy k tomuto trendu přiklání, a toto tempo musí pokračovat," uvedla Lambová.

Současné výsledky jsou v rozporu s předchozími průzkumy, které ukazovaly, že se britští spotřebitelé obracejí k fairtrade produktům a ekologicky šetrným výrobkům zády, a to ve prospěch levnějšího zboží.

Podle článku Rebeccy Smithersové UK spending on Fairtrade product rises despite recession vydaného 24. září 2009 na serveru The Guardian.

Dominika Patrovská

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:30. 9. 2009
Název: Spravedlivý obchod....
Autor:Vuk
Fair trade se zdaleka netýká jen Afriky, ten funguje i pro pěstitele z Latinské Ameriky, z Asie, a dokonce snad i z východní Evropy (slyšel jsem o podpoře vinařů z Moldávie, nevím, jestli se to realizovalo). S těmi otroky to je trochu jinak, než píšete, ale to sem asi nepatří. A k certifikaci - to je taky trochu jiné téma, ale nedá mi to: vám se, pokud vím, nelíbí ochrana prostředí jaksi "shora", tj. prostřednictvím příkazů a zákazů; vám se zřejmě nezdá ani ochrana z druhé strany, přes spotřebitele (neboť v dnešním světě nemá bez certifikace spotřebitel šanci). Tak mě napadá, jaké téma vás sem na Ekolist vlastně táhne?
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama