titulní strana > zpráva ecomonitoru
Mezi pětinu ohrožených rostlin patří i sněženky
9. listopadu 2011 01:29
LONDÝN/HODONÍN (Ecomonitor) - Pětině všech rostlinných druhů hrozí vymření. Dalších deset procent rostlinných druhů bude v ohrožení, pokud nebudou přijata vhodná opatření. Nejohroženější skupinou jsou nahosemenné rostliny, píše server ARKive.org.

Natolik pesimistické sdělení nese zpráva, kterou společně vypracovala Královská botanická zahrada v Kew, londýnské Přírodopisné muzeum a Mezinárodní společnost pro ochranu přírody (IUCN). Data vycházející z poměrného vzorku sedmi tisíc druhů rostlin, shrnují budoucí osud všech 380 000 odhadovaných druhů rostlin z celého světa. Zajímavostí je, že druhy považované výskytem za běžné čelí ohrožení rovněž. Příkladem takového druhu může být sněženka.

Oněch sedm tisíc druhů vyšších rostlin bylo vybráno jako zástupný vzorek pěti hlavních skupin rostlinné říše. Na základě jejich prozkoumání byla stanovena základní ohrožení. Těmi je nejčastěji ztráta stanovišť – ať už vypásáním nebo kvůli intenzivnímu zemědělství, těžbě dřeva nebo rozvojem lidských sídel. V největším ohrožení jsou pak tropické pralesy.

K nejohroženějším skupinám se řadí nahosemenné, kam spadají jehličnany a cykasy. Profesor Stephen Hopper, vedoucí studie a ředitel botanické zahrady v Kew, k tomu říká: „Nemůžeme jen tak sedět a sledovat, jak rostliny mizí. Jsou základem života na Zemi, dávají nám vzduch, vodu, potravu i palivo. Navíc díky nim můžeme bojovat se změnou klimatu a získávat přírodní léčiva.“ Řada rostlinných druhů však odchází ze světa, aniž by byla kdy poznána a pojmenována.

Zpráva byla uveřejněna 30. 9. 2011 na serveru ARKive.org pod názvem „One in five plant species under threat“.

Radomír Dohnal

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:9. 11. 2011
Název: dalsi chranene rostliny
Autor:M.Z.
Ja mam zas plnou zahradu bleduli. (Takhle vypadaji mnohe zahrady v nasem kraji.) Rostly tam - v Podkrkonosi - prirozene nejmin 5 000 let (luzni les u reky, obcas zaplavovany velkou vodou) s pauzou tedy v 15 - 19 stoleti kdy na te nasi zahrade u reky byla pole, pozdeji i zahradnictvi a jatka, a nakonec domy se zahradami. Dnesni bledule na te nasi zahrade tedy pochazeji z okolnich... neptejte se na detaily,
jajk jsem jejich pocty tez znasoboval :-) Taky jsem pred par lety v Hornbachu koupil jeden exemplar udatny lesny, chranene to rostliny nasich hor. Tu kvetinu jsem na zahrade doplnil nekolika dalsimi exemplari stejneho druhu, vykopanymi v nedalekem chladnem lese u reky :-) a ono se jim u nas na zahrade vyborne dari. Jedna tahle chranena rostlina se vysemenila/usidlila primo v kanalizaci a co ted s ni? :)
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama