titulní strana > zpráva ecomonitoru
Guardian: Hydroelektrárny škodí klimatu
6. prosince 2006 03:44
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vodní elektrárny, mnohými považované za čistý zdroj energie, mohou významně přispívat ke změně klimatu, píše deník Guardian. Podle odborníků se totiž z nádrží uvolňuje obrovské množství metanu, jednoho z nejvýznamnějších skleníkových plynů.

Přehrada Scrivener Dam
Přehrada Scrivener Dam, Canberra Austrálie. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Dam"
Foto: John Conway/www.wikipedia.org
Na setkání UNESCO, které se tento týden koná v Paříži, prezentují francouzští a brazilští vědci výzkum, který zjistil, že se ve vodních nádržích často hromadí organický materiál. Při jeho rozkladu pak uniká nejen oxid uhličitý, ale také metan. Ten má ovšem dvacetkrát horší vliv na skleníkový efekt než oxid uhličitý.

Tento problém se projevuje zvláště v tropických oblastech, dodávají vědci. Philip Fearnside z Národního institutu pro výzkum v Amazonii podle deníku řekl, že běžná hydroelektrárna uvolní během prvních deseti let provozu do ovzduší čtyřikrát více oxidu uhličitého než srovnatelná elektrárna na fosilní paliva.

Další vědci však s tímto názorem nesouhlasí, píše Guardian. Tvrdí, že emise metanu se z vodní nádrže uvolňují pouze v prvních několika letech provozu. Když se nádrž "usadí", unikají prý již jen relativně malá množství oxidu uhličitého i metanu.

Podle článku Robina McKie v deníku Guardian ze dne 3. 12. 2006

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:14. 12. 2006
Název: Metan
Autor:MS
Všichni zapomínají, že organické hmotě,která se dostane do vody a při jejímž tlení bez přístupu vzduchu vzniká metan,je úplně jedno,zda zetlí na dně přehrady a nebo v řečišti řeky a nebo až v moři. Jde o to, že v té přehradě se hmota kumuluje a pak vzniká metan na dotčeném místě a lze to zdokladovat,ale pokud to nebude v přehradě,rybníku mokřadu apod,tak to nikdo nedokumentuje! Opět jeden zkreslený, účelově nastolený problém. Ekologisti budou mít vždy záminku, jak se zviditelnit a fasovat odstupné. Jinak je jasné,že ekologicky by měli myslet všichni lidé a nemyslet si,že trh vše zařídí. Nechovat se "americky", ale šetřít a neplýtvat! Ono i při tom "ekologickém" spalování zemního plynu, jež obsahuje metan, vznikjí oxidy dusíku, jež přinášejí do ovzduší kyselost a dusitany a dusičnany, které se následně dostávají do půdy, takže nakonec je to jev horší než oxidy síry z uhlí, které jsou ale více cítit. Takže nejen pokračování umírání lesů, ale i zvýšení dusičnanů v půdě a potravinách nám přináší plynofikace a plynové elektrárny, ale to nikdo nechce vidět a slyšet!!
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama