titulní strana > zpráva ecomonitoru
Dochází nám čas na splnění klimatických cílů, varuje švýcarský klimatolog
19. prosince 2012 02:00
PRAHA (Ecomonitor) - Dveře k dosažení vytčených cílů v oblasti ochrany klimatu se velmi brzy uzavřou, varuje švýcarský klimatolog Thomas Stocker. Pokud se prý nepodaří rychle snížit emise CO2, globální oteplování snadno přesáhne dva stupně Celsia, informuje o obavách Stockera server Neue Zürcher Zeitung.

„To, že splnění klimatických cílů není se současnými emisemi CO2 reálné, se ví dlouho,“ říká Thomas Stocker, který k tématu napsal článek pro odborný časopis ScienceExpress. „Této informaci se ale věnovalo pramálo pozornosti, protože chybělo nějaké jednoduché a snadno zapamatovatelné grafické zobrazení.“ Stocker proto zpracoval přiložený graf.

Stocker dále varuje, že pokud se rychle nepodaří snížit emise oxidu uhličitého, globální oteplování nebude možné omezit „pouze“ na maximálně dva stupně Celsia. Pokud bude lidstvo chtít udržet hodnotu globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia, od roku 2020 budou muset emise ročně klesat nejméně o 3,2 procenta.

Pokud se snížením emisí přijde až v roce 2032, bude muset být roční snížení emisí více než dvojnásobné. Při snižování emisí o 5 procent až po roce 2027 by již nebylo možné dosáhnout maximálně dvoustupňového oteplení.

Článek vyšel na serveru Neue Zürcher Zeitung pod názvem Für gewisse Klimaziele wird die Zeit knapp 29. listopadu 2012.

Aneta Ritz-Radlinská

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:19. 12. 2012
Název: To uz tady dlouho nebylo
Autor:pragerz
těch 2000MW patrně myslíte ty odstavené dávno předtím, než se nějaký Temelín vůbec dostavěl? Co to s tím má společného?

zatím stále i na té Vaší ČEZstránce:
Navíc už od roku 2010 musíme počítat s postupným dožíváním odsířených uhelných elektráren, neboť jejich technologie má životnost okolo patnácti let a DLOUHODOBĚ NEVYHOVÍ POŽADAVKŮM NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ A EKONOMIKU. Tento typ elektráren se na instalovaném výkonu ČEZ podílí více než polovinou.

Nevím čemu nerozumíte. Hnědouhelné elektrárny měly být dávno odstaveny, částečně nahraženy plynem, nebo nemusel být provozován Temelín.
Tím že energii vyvážíme (v současnosti navíc za pár - což ovšem ČEZu nebrání aby se chlubil rekordy v produkci dukovan a temelína) naprosto zbytečně drancujeme své nerostné zásoby a své životní prostředí.

Asi také tušíte, že důvodem je, že další uhlí za pár na úkor všech ostatních již ČEZ prostě jentak nedostane..A hlavní důvod proč nyní ČEZ postupně přistupuje na omezení energie z uhlí je ten, že mu brzy přestanou chodit desítky miliard v povolenkách od státu zdarma..
(proto a pro další posílení svého dominantního postavení také chce dostavovat temelín..- což byl i - kromě vlastního zisku - také jeho důvod pro likvidaci trhnu s energií z OZE..). Jak se ČEZ doteď stavěl k omezování uhelných elektráren krásně dokládá jeho snaha utopit další miliardy v prunéřově..

když se podíváte např. sem: http://ekonomika.idnes.cz/tretina-elektriny-sla-letos-na-export-dxl-/ekonomika.aspx?c=A120803_143828_ekonomika_neh
uvidíte, že již nyní vyvážíme 1/3 energie, čez plánuje 7% navýšení produkce z jádra a 2% NAVÝŠENÍ Z UHLÍ !! (pro r. 2013).

 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama