titulní strana > zpráva ecomonitoru
MSNBC: Kalifornie sází na sluneční energii
1. dubna 2008 10:06
PRAHA/ LOS ANGELES (Ecomonitor) - Společnost Southern California Edison (SCE) chce vybudovat největší solární elektrárnu v Kalifornii, a to na městských střechách. Téměř dvě čtvereční míle solárních článků mají pokrýt spotřebu až 162 000 domácností, píše agentura Reuters.

Sluneční panely
Solární panely na střeše českého ministerstva životního prostředí
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

Projekt má pomoci státnímu závazku, že do roku 2010 bude pocházet 20 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Proto je nápad za 875 miliónů dolarů částečně dotován ze státní pokladny. Guvernér Arnold Schwarzenegger si pochvaluje, že osazení střech komerčních budov solárními panely bude znamenat obrovský nárůst obnovitelné energie. První solární elektrárny by mohly na kalifornských střechách začít fungovat již od srpna.

"Nové solární stanice budou instalovány tak, aby byl každý týden do sítě připojen zdroj o výkonu jednoho magawattu," slibuje ředitel mateřské firmy Edison International John Bryson. Podle něj tak bude k dispozici nový zdroj čisté energie v oblasti, kde spotřeba elektřiny nejvíce narůstá. "Solární energie nám může pomoci vyřešit náš největší problém - poptávka po elektřině je totiž nejvyšší právě v těch nejslunečnějších dnech," dodal Bryson.

Podle amerického ministerstva energetiky může solární elektrárna o výkonu jednoho megawattu, která poběží na nejvyšší výkon, zásobit energií 778 domácností. Solární články na střechách po celé jižní Kalifornii by měly vyrábět 250 megawattů elektrické energie, což je polovina výkonu nové elektrárny na uhlí nebo na zemní plyn, píše Reuters.

Floridská společnost FPL Group Inc. minulý týden oznámila, že hodlá postavit solární elektrárnu s podobným výkonem. V Mohavské poušti má ale vzniknout tepelná sluneční elektrárna. Projekt počítá s 500 000 zakřivenými zrcadly, která koncentrují sluneční svit do jednoho bodu. Tím se ohřívá voda a vzniklá pára roztáčí turbínu vyrábějící elektrický proud. Tato elektrárna má pokrýt plochu téměř tisíce hektarů severně od města Los Angeles. Elektrárna má za dva roky dodávat do sítě 250 megawatt.

Tyto dva projekty zvýší dodávku solární energie do státní elektrické sítě o celou polovinu. Obnovitelné zdroje se díky politice Kalifornie staly v posledních letech rychle se rozvíjejícím odvětvím. Vedle nových zdrojů, které budou energii čerpat ze slunce, se zde daří také větrným elektrárnám. Jen společnost SCE plánuje postavit turbíny, které budou dodávat proud třem miliónům domácností.

Největší větrnou farmu plánuje v Kalifornii projekt Tehachapi Renewable Transmission. Podle návrhu by v horách Tehachapi ležících necelých dvě stě kilometrů od Los Angeles měly vyrůst stožáry, které budou společně dodávat do sítě 4 500 megawattů.

Podle článku agentury Reuters na serveru MSNBC.com ze dne 28. března 2008

Hugo Charvát

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:1. 4. 2008
Název: maximální výkony
Autor:Aleš
jsou krásné hodnoty , skutečně vypovídající asi jako tahle informace

kotel na dřevo s výkonem 33kW, je schopen pokrýt roční spotřebu tepla 20ti rodinných domků... , mluvím pravdu , přesto je to úplná blbost! To většina lidí pochopí. Pokud někdo řekne v podstatě to samé o větné elektrárně nebo FV panelu je to stejná blbost , ale většina lidi to nepochopí.
Zásadní problém tkví v tom , že aby tyto údaje platily musely by existovat superkapacitní levné a vysoce účinné akumulatory tepelné a el. energie - jenže oni neexistují.
Takže zdroje bez řiditelnosti mohou fungovat jen jako dopňkové takže na ně nelze sázet. Jejich význam je asi takový , že můžete ušetřit nějaké palivo v hlavních zdrojích. Ekonomická cena el. energie z neřízených zdrojů je proto jen o něco větší než je cena paliva (např. uranu) pro výrobu v hlavních zdrojích. - Je to logické , hlavní zdroje musí stát tak jako tak a fungovat i s celým personálem. Veškeré náklady na výkup energie z neřízených zdrojů nad cenu paliva (90%) tedy platí spotřebitel a jdou na úkor prosperity společnosti a životního prostředí - protože neřízené zdroje mají horší vliv na životní prostředí než zdroje jaderné a násobně větší počet smrtelných úrazů na vyrobenou GWh. Jejich výroba je navíc zbytečně zatěžuje životní prostředí - např. výroba VE spotřebuje asi 10x více betonu a 6x více oceli na vyrobenou GWh než jaderná el. to vše z čistě záporným ekonomický efektem - takže máme horší životní prostředí a jsme chudší. Myslím samozřejmě celkově investoři a enviromantalisté pochopitelně bohatnou.


 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama