titulní strana > zpráva ecomonitoru
PlanetArk: Klima se v Tibetu ohřívá nejrychleji na světě
23. července 2007 11:13
PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Tibet se ohřívá nejrychleji ze všech oblastí světa, ohlásila to tisková agentura Xinhua. Průměrná roční teplota v Tibetu se zvyšovala o 0,3 stupňů Celsia každých deset let, píše agentura Reuters.

Jezero Jamdrok, Tibet.
Jezero Jamdrok, Tibet.
Foto: Stanislav Komárek

Čínští vědci již dlouho varují před oteplováním Tibetské náhorní plošiny a táním zdejších ledovců kvůli kterému hrozí čínským řekám nedostatek vody. To by vnitrozemí lidové republiky mohlo přinést více sucha, písečných bouří a rozšiřování vyprahlých oblastí.

Tibetský meteorologický úřad říká, že teplota se zvyšuje zejména na západě země. Tibet býval dlouhou dobu kvůli své vysoké nadmořské výšce a množství ledovců považován za zemi, které se klimatické změny příliš nedotýkají, píše agentura Reuters.

Podle Mezivládního panelu pro klimatické změny se průměrná teplota na Zemi zvýšila o 0,74 stupně Celsia za posledních sto let. V Číně vzroste teplota klimatu podle agentury Xinhua za nadcházejících sto let o 0,4 stupně.

Čína, která v množství emisí CO2 předehnala USA, je pod velkým mezinárodním tlakem, aby uznala závazné limity oxidu uhličitého pro emise z průmyslové výroby i dopravy.

Čína s takovým omezováním nesouhlasí, vláda však ukazuje snahu výrazně více se zaměřit na problémy energetiky a životního prostředí.

Podle článku agentury Reuters zveřejněném na serveru PlanetArk 23. 07. 2007

Hugo Charvát

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:12. 8. 2007
Název: Klima se v Tibetu ohřívá nejpomaleji na světě
Autor:M.Z.
Dalsi srandovni zprava, typicka pro ekologicke sdelovaci prostredky. Zatimco zmeny klimatu v Cine jsou ocovidne jen radu "statisticke chyby" (0.4 stupne za stoleti, to je opravdu jako nic) tak Tibet se tedy asi otepluje vic (a vychodni lidnata Cina zase min, mozna
ze se ochlazuje ci stagnuje) A udelaji
z toho takovyto alarmisticky titulek...
V minulem clanku na ekolistu o Tibetu
byla zase radova chyba co se plochy tamnich ledovcu tyce. Nikdy jsem v Cine nebyl ale pohled na podrobnejsi mapu
a trocha te informovanosti o tamnim podnebi rika, ze velke cinske reky ziskaji naprostou vetsinu sve vody az z destu za hranicemi tehle extremne suche konciny
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama