titulní strana > zpráva ecomonitoru
Guardian: Hydroelektrárny škodí klimatu
6. prosince 2006 03:44
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vodní elektrárny, mnohými považované za čistý zdroj energie, mohou významně přispívat ke změně klimatu, píše deník Guardian. Podle odborníků se totiž z nádrží uvolňuje obrovské množství metanu, jednoho z nejvýznamnějších skleníkových plynů.

Přehrada Scrivener Dam
Přehrada Scrivener Dam, Canberra Austrálie. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Dam"
Foto: John Conway/www.wikipedia.org
Na setkání UNESCO, které se tento týden koná v Paříži, prezentují francouzští a brazilští vědci výzkum, který zjistil, že se ve vodních nádržích často hromadí organický materiál. Při jeho rozkladu pak uniká nejen oxid uhličitý, ale také metan. Ten má ovšem dvacetkrát horší vliv na skleníkový efekt než oxid uhličitý.

Tento problém se projevuje zvláště v tropických oblastech, dodávají vědci. Philip Fearnside z Národního institutu pro výzkum v Amazonii podle deníku řekl, že běžná hydroelektrárna uvolní během prvních deseti let provozu do ovzduší čtyřikrát více oxidu uhličitého než srovnatelná elektrárna na fosilní paliva.

Další vědci však s tímto názorem nesouhlasí, píše Guardian. Tvrdí, že emise metanu se z vodní nádrže uvolňují pouze v prvních několika letech provozu. Když se nádrž "usadí", unikají prý již jen relativně malá množství oxidu uhličitého i metanu.

Podle článku Robina McKie v deníku Guardian ze dne 3. 12. 2006

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:7. 12. 2006
Název: Ako argument v súvislosti s vodnými elektrárňami
Autor:pelt
problem je v tom, ze nekteri vedci nejsou schopni rozlisit caru a kolecko. Tedy to, co se dale deje s uvolnenym plynem v atmosfere - jestli se v ni hromadi (jako CO2 vznikly spalovanim fosilnich paliv - ktery tam zustane (obrazne receno) dokud z nej nebude zase uhli/ropa/plyn), nebo jestli se v atmosfere rozpada a vraci se zpatky do cyklu, ktery vede k jeho uvolneni (podle wikipedie se metan v atmosfere po cca 12 letech rozpada na CO2 a vodni paru, ty se pak vraci do obehu (resp. vraci se za ty, ktere k fotosynteze vyuzily rostliny).

Tedy dalo by se soudit, ze u metanu jde o to, jake urovne dynamicke rovnovahy dosahneme, kdezto u CO2 jde o (z pohledu "zivotnosti" lidstva) trvalou zmenu.

Dle meho nazoru je tedy porovnavani dvou cisel v tomto pripade silne zavadejici a ucelove zneuzitelne (radeji uhli nez tu hnusnou vodu).
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama