titulní strana > zpráva ecomonitoru
Republika Kongo vyhlásila národní park pro 15 tisíc goril
24. února 2013 02:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Nedávným založením nového národního parku zasvětila Republika Kongo desetinu rozlohy svého území ochraně ohrožených druhů. Park Ntokou-Pikounda začlení do své rozlohy dvě již existující velkoplošná chráněná území a nabídne bezpečný prostor pro život šimpanzů, slonů a především goril nížinných.

Národní park Ntokou-Pikounda, rozkládající se v nedotčených středoafrických pralesích, disponuje velmi obsáhlým seznamem silně a kriticky ohrožených druhů. Přesto se ale celé území dostalo do povědomí až v roce 2008, kdy se zde expedici badatelů ze Společnosti pro ochranu přírody (Wildlife Conservation Society, WCS) podařilo identifikovat, či spíše vylišit, nový poddruh goril nížinných. Majestátní primáti jsou ohroženi jednak pytláky, kteří je loví kvůli obchodu s mase, jednak virem eboly. Gorily se staly symbolem boje o záchranu druhů v celé oblasti.

Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?

Je jednoduché mu přispět.

„Republika Kongo vyhlášením národního parku jasně demonstrovala světu svůj závazek ochránit největší populaci goril na celé planetě,“ prohlásil Cristián Samper, současný prezident WCS. „Velmi tento krok konžské vlády oceňujeme a chválíme takovou předvídavost. Věříme, že pod jejich patronátem se bude stav zdejší gorilí populace postupně zlepšovat.“ Podle konžského ministra pro lesní ekonomiku a udržitelný rozvoj Clauda Massimba je zřízení součástí dlouhodobé politiky státu, soustředěné na ochranu reprezentativních ekosystémů jejich země. Chráněná území v Republice Kongo teď zabírají 11 % rozlohy státu.

Zřizovací dekret nového národního parku, podepsaný Radou ministrů a konžským prezidentem Denisem Sassou Nguessem, nabyl platnosti 28.12. 2012. Ntokou-Pikounda se územně propojila s rezervacemi národních parků Nouabalé-Ndoki a Odzala-Kokou a vytvořila tak propojený komplex chráněných ploch o rozloze 4572 kilometrů čtverečních.

Jedná se o jeden z největších národních parků v celé střední Africe. Jádro přitom tvoří oblast tzv. „Zelené propasti“, neprostupných pralesních mokřadů. Podle výsledků monitoringu se tu pohybuje přibližně 950 šimpanzů, 800 slonů a také populace 15 000 západních goril nížinných.

Článek byl uveřejněn na serveru ScienceDaily.com pod názvem „New Park Protects 15,000 Gorillas“.

Radomír Dohnal

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:26. 2. 2013
Název: SUPER
Autor:fafnir
Franta M
pravdu díte,ať nic nechrání.Je to jejich země,tak ať dělají co chtí.Usoudí li,že raději ty gorily snědí,jejich věc.Ale pak nesmějí různí Frantové vyjadřovat své pohoršení.Usoudí li,že je budou cohraňovat,a turistický ruch jim přidá pracovní příležitosti,také dobře,jejich věc.
A medvěd?Víte co ,jděte radit Švýcarům,co mají ve své zemi dělat.Oni se zřejmě bez vaší rady neobejdou,zatím soudí,že jejich kulturní krajina je kulturní krajinou, a že je živí.Ochránci zvířat jim turisty,kteří netouží po setkáni s medvědem nenahradí.A takoví jako vy je rozhodně živit nebudou,nehledě na to že to nedokáží.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama