titulní strana > zpráva ecomonitoru
Guardian: Oceánské ekosystémy mají možná poslední šanci na záchranu
21. června 2006 08:00
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Poškozování přírodních ekosystémů hluboko v mořích se naprosto vymyká kontrole, varovala minulý týden Organizace spojených národů. V její zprávě se píše, že brzy vyprší čas k jejich záchraně. Využívání hlubokomořských oblastí se totiž "rychle blíží k bodu, odkud již není návratu", informuje britský deník Guardian.

Karibské moře
Karibské moře, Tulum ve státě Quintanna Roo, Mexiko
Foto: Ondřej Petrák/

Minulý rok bylo z oceánu vyloveno okolo 85 milionů tun ryb. Stu milionům žraloků a jim podobných druhů byly usekány ploutve, okolo 250 tisíc želv se zamotalo do sítí a 300 tisíc mořských ptáků (včetně 100 000 albatrosů) bylo zabito kvůli ilegálním způsobům rybolovu. Na místo těchto živočichů se do vody dostaly tři miliardy různých kusů odpadu. Teplota vody stoupá a její zásaditost klesá - obojí kvůli klimatickým změnám. Korálové útesy u Austrálie a u Belize odumírají a nově objevené útesy v Atlantiku již stačily zničit lodě, napsal Guardian.

"V posledních letech lidé čím dál rychleji pronikají i do mořských hloubek. Rychlost této změny však předstihla naše ochranářské úsilí," řekl podle deníku Achim Steiner z Programu OSN pro životní prostředí. Do moří by se mohla rozšířit nejprve těžba. Například kanadská společnost Nautilus Minerals má v plánu těžit zlato a měď poblíž Papuy-Nové Guineje. Přestože v oceánech žije více než 90 % organismů, porozumění povaze hlubokomořských ekosystémů je teprve v začátcích. "V současné době se domníváme, že tyto ekosystémy byly kolébkou života na Zemi," řekl Steiner.

"Více než 60 % mořského světa a jeho bohaté biodiverzity se nachází mimo dosah národních soudních pravomocí, je proto zranitelný a ve stále větším ohrožení. Vlády musí co nejrychleji vyvinout pravidla a akce potřebné k zacelení této díry," vysvětlil Achim Steiner. OSN prohlásila, že hospodaření v oceánech by nemělo být rozděleno podle hranic jednotlivých států, ale podle hranic ekologických oblastí. Dále vyhlásila, že je potřeba zintenzivnit výzkum, protože 90 % oceánů dosud není prozkoumáno. Některé zranitelné druhy, jako je například treska a mečoun, jejichž populace se za poslední století zmenšila o 90 %, by měly být chráněny, napsal Guardian.

Podle článku Davida Adama v deníku Guardian ze dne 17. 6. 2006

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:21. 6. 2006
Název: Je nutné zničit vládu peněz
Autor:Luboš Vydra
Je třeba bezokladně zničit finančnicické kruhy USA, označitje za doupě zločineckých krys. Současně je však nutné vyvarovat se zbabělého terorismu a hnusných islámských praktik. Globálně přejít na zemědělsko - chovatelskou výrobu. Chytré děti vychovávat pro odvětví vědeckého výzkumu. Zbavme se modly peněz (je třeba zakázat reklamní infiltraci bludů do podvědomí stresovaných a unavených občanů) a používejme peníze pouze jako informační prostředek. Nemůžeme být do budoucna již pravicově liberální, stejně jako nemůžeme snít o "utilitarismu" komunismu.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama