titulní strana > zpráva ecomonitoru
Němečtí celníci zabavili 40 tisíc žárovek, dovážených jako tepelné koule, píše Aktuálně.cz
22. listopadu 2010 10:47
PRAHA (Ecomonitor) - Celníci zabavili na letišti v Kolíně nad Rýnem 40 tisíc žárovek, které si v Číně objednali podnikatel Siegfried Rotthäuser a jeho bratr. Úřady nyní budou zkoumat, zda žárovky označené jako zdroj tepla neobsahují výbušniny. To je ale jen formální trik, jak zastavit zakázané zboží, píše server Aktuálně.cz. Pokus obejít zákaz prodeje klasických žárovek v Evropské unii tak narazil.

Podnikatel Rotthäuser se rozhodl vyzrát na nápad Bruselu zakázat klasické žárovky. Žárovky, které dovezl z Číny, označil oficiálně za malá topná tělesa. Nabízí je jako akční umění pod názvem "tepelné koule". Prodal jich už několik tisíc, lidé mají o klasické žárovky obrovský zájem. Rotthäuser je podle Aktuálně.cz přesvědčen, že postup celníků způsobil tlak ministerstva životního prostředí, které chce prosadit nařízení Evropské unie o zákazu prodeje klasických žárovek. Na druhou stranu si pochvaluje, že nemohl mít lepší reklamu pro své zboží (a také občanskou iniciativu), než postup, jaký zvolily úřady.

Neměc své zboží prodává na webové stránce http://heatball.de. Nabízí je po 1,69 eura (asi 42 korun) a první várka 4000 kusů se prodala během tří dní. Rotthäuser slíbil, že 30 eurocentů z každé prodané žárovky daruje na záchranu deštných pralesů. To je podle něj lepší způsob, jak chránit přírodu, než investovat do úsporných žárovek, které obsahují toxickou rtuť.

Více informací lze číst ve zprávě Aktuálně.cz: Inženýr chtěl dostat do EU 40 tisíc žárovek. Zabaveno

mmo

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:22. 11. 2010
Název: přizpůsobit je vždy jednodušší
Autor:afu
Je zvláštní, že ten primitivní princip, že je z hlediska ekologie lepší používat co nejdéle starý, byť více energie spotřebovávající výrobek, většině lidí nedochází. Já jsem si nedávno s čistým svědomím pořídil velmi zachovalý sporák, podle prodávajících i designu údajně z 60-tých let. Zaprvé jeho životnost bude velmi pravděpodobně delší, než životnost nového sporáku vyrobeného podle "dvouleté" filozofie soudobého kapitalismu (po uplynutí zátuky musí výrobek přestat sloužit, abychom mohli vyrobit nový a tím zvýšili ekonomické ukazatele národního hospodářství). Zadruhé ušetřím přírodu nového odpadu, případně odložím potřebu energie na likvidaci starého spotřebiče. A za třetí ušetřím energii na výrobu nového spotřebiče. Ekonomové by můj přístup zřejmě odsoudili, ale pro přírodu je jistě šetrnější než ten rozšířený trend vyhazování starých věcí a nakupování tzv. "ekologicky úspornějších".
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama