titulní strana > zpráva ecomonitoru
Dochází nám čas na splnění klimatických cílů, varuje švýcarský klimatolog
19. prosince 2012 02:00
PRAHA (Ecomonitor) - Dveře k dosažení vytčených cílů v oblasti ochrany klimatu se velmi brzy uzavřou, varuje švýcarský klimatolog Thomas Stocker. Pokud se prý nepodaří rychle snížit emise CO2, globální oteplování snadno přesáhne dva stupně Celsia, informuje o obavách Stockera server Neue Zürcher Zeitung.

„To, že splnění klimatických cílů není se současnými emisemi CO2 reálné, se ví dlouho,“ říká Thomas Stocker, který k tématu napsal článek pro odborný časopis ScienceExpress. „Této informaci se ale věnovalo pramálo pozornosti, protože chybělo nějaké jednoduché a snadno zapamatovatelné grafické zobrazení.“ Stocker proto zpracoval přiložený graf.

Stocker dále varuje, že pokud se rychle nepodaří snížit emise oxidu uhličitého, globální oteplování nebude možné omezit „pouze“ na maximálně dva stupně Celsia. Pokud bude lidstvo chtít udržet hodnotu globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia, od roku 2020 budou muset emise ročně klesat nejméně o 3,2 procenta.

Pokud se snížením emisí přijde až v roce 2032, bude muset být roční snížení emisí více než dvojnásobné. Při snižování emisí o 5 procent až po roce 2027 by již nebylo možné dosáhnout maximálně dvoustupňového oteplení.

Článek vyšel na serveru Neue Zürcher Zeitung pod názvem Für gewisse Klimaziele wird die Zeit knapp 29. listopadu 2012.

Aneta Ritz-Radlinská

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:27. 12. 2012
Název: Takových varovných článků tu
Autor:Marek
Je třeba opustit představu, že vědecký výzkum musí vždy poskytovat jednoduché pravdy, které by mohly tvořit základ pro rozhodování a prosazování politických rozhodnutí.
V případě klimatu je nutné přijímat politická rozhodnutí také na základě nevyhnutelných neurčitostí. Pokud se vyčkává s přijetím potřebné legislativy na odvrácení dopadů emisí skleníkových plynů, až vědecký výzkum neposkytne přesnější výsledky v kontextu ekonomiky, je to čekání na Godota. Vychází se z toho, že v budoucnosti ve světle hlubšího poznání klimatu by mohla dříve navrhovaná opatření považována být třeba za příliš přísná. Ovšem tento předpoklad, že současné představy o klimatu jsou bezdůvodně katastrofické, je ovšem nebezpečně optimistický, přitom jak pan Svoboda říká, existují řešení, která jsou rozumná a nestojí společnost více než ta, jež se za ně dosud vydávají.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama