titulní strana > zpráva ecomonitoru
Dochází nám čas na splnění klimatických cílů, varuje švýcarský klimatolog
19. prosince 2012 02:00
PRAHA (Ecomonitor) - Dveře k dosažení vytčených cílů v oblasti ochrany klimatu se velmi brzy uzavřou, varuje švýcarský klimatolog Thomas Stocker. Pokud se prý nepodaří rychle snížit emise CO2, globální oteplování snadno přesáhne dva stupně Celsia, informuje o obavách Stockera server Neue Zürcher Zeitung.

„To, že splnění klimatických cílů není se současnými emisemi CO2 reálné, se ví dlouho,“ říká Thomas Stocker, který k tématu napsal článek pro odborný časopis ScienceExpress. „Této informaci se ale věnovalo pramálo pozornosti, protože chybělo nějaké jednoduché a snadno zapamatovatelné grafické zobrazení.“ Stocker proto zpracoval přiložený graf.

Stocker dále varuje, že pokud se rychle nepodaří snížit emise oxidu uhličitého, globální oteplování nebude možné omezit „pouze“ na maximálně dva stupně Celsia. Pokud bude lidstvo chtít udržet hodnotu globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia, od roku 2020 budou muset emise ročně klesat nejméně o 3,2 procenta.

Pokud se snížením emisí přijde až v roce 2032, bude muset být roční snížení emisí více než dvojnásobné. Při snižování emisí o 5 procent až po roce 2027 by již nebylo možné dosáhnout maximálně dvoustupňového oteplení.

Článek vyšel na serveru Neue Zürcher Zeitung pod názvem Für gewisse Klimaziele wird die Zeit knapp 29. listopadu 2012.

Aneta Ritz-Radlinská

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:21. 12. 2012
Název: To uz tady dlouho nebylo
Autor:Jiří Svoboda
K odstavci 2:
Sám tedy říkáte, že o tom nic moc nevíte, ale zcela odsuzujete a dehonestujete práci druhých. To je zruba váš přístup, který opakovaně uplatňujete.

K odstavci 3:
Co sem zase taháte nějaké bubliny v ledovcích! Opět musím zopakovat, že vaše vyjádření jsou zcela nekonkrétní, vůbec nedávající kvantitativní výpovědi a navíc svádíte diskusi úplně jinam.

K odstavci 4:
Mám obavu, že globální teplotu nelze definovat tak jednoduše jako lidskou teplotu v zadku. Přesto lze globální teplotu rozumně definovat a souborem měření ji i s jistou přesností naměřit. A to se zjevně děje a při současné metodice má tedy globální teplota již vypovídající hodnotu, zjevně vyšší, než nějaké lokální teplotní řady.

K odstavci 5:
Takže jste s panem Březinou provedli odhadovaný či možný dopad a prohlásili, že s přehledem pokryjí to, co se nazývá "globální oteplování". Taky vědecký přístup!

K odstavci 6:
Jenže vy se soustředíte na několik mnohem podružnějších jevů, než je vliv CO2, a jejich vliv nedokážete kvantitativně vyhodnotit. Argumentujete pouze nějakými domněnkami, že by ten vliv mohl být významný. To zjevně neobstojí.

K závěrečnému odstavci:
Předně antropogenní vliv na oteplování je dnes jediná validní hypotéza, která je k dispozici a nezbývá, než ji brát vážně. Jak se s tím politicky naložilo - v tom se zjevně shodneme - katastrofálně špatně. A proto si myslím, že byl zoufale podceněn spojovací článek mezi klimatologickou výpovědí a politikou, který by navrhl vhodná politická řešení a upozorňoval či varoval před vážnými chybami.

Pokud se, pane Šimůnku, budete v diskusi neustále uchylovat k bezcenným plkům, které nijak diskusi dál neposouvají, opravdu nemá význam s vámi diskutovat. Prosím, aspoň toto pochopte.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama