titulní strana > zpráva ecomonitoru
Dochází nám čas na splnění klimatických cílů, varuje švýcarský klimatolog
19. prosince 2012 02:00
PRAHA (Ecomonitor) - Dveře k dosažení vytčených cílů v oblasti ochrany klimatu se velmi brzy uzavřou, varuje švýcarský klimatolog Thomas Stocker. Pokud se prý nepodaří rychle snížit emise CO2, globální oteplování snadno přesáhne dva stupně Celsia, informuje o obavách Stockera server Neue Zürcher Zeitung.

„To, že splnění klimatických cílů není se současnými emisemi CO2 reálné, se ví dlouho,“ říká Thomas Stocker, který k tématu napsal článek pro odborný časopis ScienceExpress. „Této informaci se ale věnovalo pramálo pozornosti, protože chybělo nějaké jednoduché a snadno zapamatovatelné grafické zobrazení.“ Stocker proto zpracoval přiložený graf.

Stocker dále varuje, že pokud se rychle nepodaří snížit emise oxidu uhličitého, globální oteplování nebude možné omezit „pouze“ na maximálně dva stupně Celsia. Pokud bude lidstvo chtít udržet hodnotu globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia, od roku 2020 budou muset emise ročně klesat nejméně o 3,2 procenta.

Pokud se snížením emisí přijde až v roce 2032, bude muset být roční snížení emisí více než dvojnásobné. Při snižování emisí o 5 procent až po roce 2027 by již nebylo možné dosáhnout maximálně dvoustupňového oteplení.

Článek vyšel na serveru Neue Zürcher Zeitung pod názvem Für gewisse Klimaziele wird die Zeit knapp 29. listopadu 2012.

Aneta Ritz-Radlinská

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:20. 12. 2012
Název: To uz tady dlouho nebylo
Autor:Jan Šimůnek
K odstavci 2:
Protože o tom nic moc nevíme a klimatické modely mají na výstupu naprosté nesmysly, tak je poznání v této oblasti klíčové a klimatologové, či spíše političtí klimatologové, tohle zcela ignorují.
Pacientovi také nebudu řezat nohu jen proto, že jedna paní povídala, že se jí zdálo, že kulhá.

K odstavci 3:
Ano, za posledních cca 50 let máme několik teplotních řad, na nichž se uvedené jevy vyskytují, na některých víc, na některých míň (důvod viz další bod). Nicméně proxydata spolu s bublinkami vzduchu z vrtů v grónských a antarktických ledovcích říkají zhruba totéž; je nutné si uvědomit, že ta proxydata nejsou s to validně zachytit velice krátké časové úseky, takže vyžadují i jiné metody zpracování a interpretace.

K odstavci 4:
Pokud nemáme definovanou globální teplotu, potom cokoli, co s tímto pojmem pracuje, je blábol (proto také výše pracuji s pojmem "teplotní řady", protože ty jsou +- definované).
Jestli političtí klimatologové tvrdí, že se "globální teplota" zvyšuje, tak by ji nejprve měli definovat. Když já jako doktor měřím teplotu pacientovi, tak to mám, zcela pochopitelně, jednoznačně definované (např. podle učebnice klinické propedeutiky). A dokud takovéto postupy nebyly definovány a normalizovány, tak jsme mohli v chorobopisech číst údaje typu "pacient se cítí, že má horečku", "pacientovi se horečnatě lesknou oči" apod. I dnes už opouštěná rektální teplota je kvalitativně někde jinde než to, co bylo před ní, a přechod na teplotu v hltanu nebo zvukovodu už je jen vylepšení, ne kvalitativní skok. A, obávám se, že politická klimatologie takovýto kvalitativní skok exaktním definováním pojmů dosud neudělala a ani udělat nechce.

K odstavci 5: Uvedené jevy - resp. jejich odhadovaný či možný dopad - (a mnohé další - viz příspěvek pana Breziny) s přehledem pokryjí to, co se nazývá "globální oteplování".

K odstavci 6: Soustředit se na jeden, a ještě k tomu podružný, skleníkový plyn, je prostě nesmysl. Pokud nerozumíme komplexu dějů, které v atmosféře probíhají a které nějak ovlivňují výměnu tepla mezi přízemním vzduchem a okolím Země, tak nerozumíme ani tomu, jestli ten CO2 má nějaký význam nebo ne. A varovat před nesmyslným upnutím se na tento jediný faktor by nás měl fakt, že na Zemi byla období s několikanásobkem CO2 v atmosféře a současně chladnější než nynější klima.
V medicíně v rámci první pomoci taky nejdřív řeším krvácející tepnu, a pak teprve odřené koleno.

K závěrečnému odstavci:
Především jde o to, že se dělají dalekosáhlá a ekonomiku devastující opatření na základě úvahy "Není vyloučeno, že by na poslední oteplování mohl mít vliv člověk", aniž by bylo jasně definováno, co to vůbec to "oteplování" je (protože nemáme definovanou globální teplotu), a aniž by se braly v úvahu možné přírodní vlivy, na člověku zcela nezávislé.
Nejprve je třeba solidně bádat (čehož političtí klimatologové zcela zřejmě ani nejsou schopni) a teprve potom je možné definovat antropogenní vliv (je-li vůbec nějaký), a pak musí nastoupit POLITICKÁ diskuse, co s tím (= zásadní strategické rozhodnutí, zda se přizpůsobíme, nebo "budeme bojovat"), a to na základě seriózní a dobře podložené ekonomické rozvahy, ne řevu aktivistických skupin, které si počínají jako stádo vepřů, ženoucích se k čerstvě naplněnému korytu.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama