titulní strana > zpráva ecomonitoru
Guardian: Ropné společnosti jsou patrně odsouzeny k zániku, tvrdí Greenpeace
6. srpna 2009 09:16
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Aktivistická síť Greenpeace tvrdí, že se ropný průmysl může dostat do nepříjemností kvůli poklesu cen, technologickému pokroku a politice zabývající se změnami klimatu, napsal The Guardian.

Ropná plošina v Mexickém zálivu.
Ropná plošina v Mexickém zálivu.
Foto: Chad Teer/Wikimedia Commons

Dlouhodobý pokles poptávky po ropě by mohl ohrozit obrovské investice v kanadských dehtových pískovnách, se kterými ekologové už dříve hlasitě nesouhlasili.

Zpráva organizace Greenpeace bude nepříjemným čtením pro společnosti, které investují desítky miliard liber do těžby ropy v přesvědčení, že poptávka a cena bude neúprosně stoupat společně s masivnější industrializací Číny a Indie.

Studie obsahuje předpovědi producentů ropy v kartelu OPEC a Mezinárodní agentury pro energii, stejně jako názory různých ropných expertů. Text zpochybňuje konvenční předpoklad, že se začne zvyšovat spotřeba spolu s cenou vzápětí poté, co se svět dostane z recese.

Vedle cyklických poklesů cen ropy jsou prý zásadní strukturální změny, které probíhají. Tím je míněn pokrok v oblasti energetické účinnosti, alternativních zdrojů energie a čistších vozidel i vládní politika v oblasti změny klimatu a obavy z energetické bezpečnosti.

Organizace Greenpeace poslala studii 200 akcionářům společnosti Shell a BP, včetně penzijních fondů, ve snaze vyvinout na firmy tlak a donutit je znovu přemýšlet.

Autor zprávy Lorne Stockman tvrdí: "O vrcholu ropné poptávky se diskutovalo i před rokem, ale nyní je to reálný názor. Hodně se mluvilo o nárůstu dodávky, ale pojďme hovořit také o maximální poptávce, která představuje nesmírné důsledky pro dané společnosti."

"Všechny mezinárodní ropné společnosti, tak jak vypadají dnes, budou po roce 2020 potřebovat vysoké ceny ropy, aby profitovaly. Stále více se totiž tlačí na rozvíjení nových nákladných zdrojů nejen v dehtových pískovnách, ale i hluboko pod vodou a v pobřežních arktických stanovištích," dodal Stockman.

Zpráva Greenpeace zmiňuje i to, že OPEC a IEA zrevidovaly své plány ohledně ropné poptávky již od roku 2006 směrem dolů. Nejostřejší revize se čekala v tomto roce.

Podle článku Davida Teathera "Greenpeace study finds oil companies may be doomed" vydaného 27. 7. 2009 na serveru The Guardian.

Dominika Patrovská

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:8. 8. 2009
Název: Škoda,
Autor:Aleš
OK oni nejsou idioti oni to vědí tak zavedli konstantu pro citlivost klimatu - velmi citlivé klima reaguje prudce na změny koncetrace CO2 a počítají s velkým růstem emisí CO2 což vlastně narovná tu křivku v ten známý hokejový graf stále oteplujícího se klimatu. Jestli takové předpovědi chcete věřit nebo ne je na Vás. Já tomu uvěřím až mi to někdo dokáže výpočtem nejlépe se simulací klima minulosti. Jak je to normální v exaktních vědách. O platnosti teorie nelze hlasovat jako v parlamentu.


Teorie ropného zlomu je založena na geologických podmínkách jen z poloviny - když není tak není, ale i nejlepší technologíi dostanete z ložiska nějakých cca 40% ropy (38% např v USA) . Dalším způsob jak dostat dalších x procent je ropné pole prostě zahřát např jadernou energii ( zbytkové teplo) - jenže to už cena težby nebude mezi 30-40 USD jako dnes ale můžete získat velké množství ropy.

Ropné písky jsou obrovským zdrojem ropy , vlastně nejhojnějším jenže težba je náročná , drahá a taky pěkně devastuje životní prostředí při cenách 150 USD se vyplatí.
Velké zásoby má Canada. Těžba ropy tímto způsobem se zatím provádí minimálně.
Jinými slovy fosilních paliv je dost v tom má IPCC pravdu , ale ne levných nebo tedy levnějších než alernativy. (Alternativou může být i úspora energie a ceny úspor také klesají)
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama