titulní strana > zpráva ecomonitoru
Canada.com: Zemědělství se v Evropě rozšířilo po protržení kanadského jezera
22. listopadu 2007 07:54
PRAHA/TORONTO (Ecomonitor) - Britský vědec objevil souvislost mezi katastrofálním protržením ledovcového jezera v Kanadě před osmi tisíci lety a rychlým rozvojem zemědělství v Evropě ve stejné době.

Již dlouho se hovoří o tom, že obrovský únik sladké vody z prehistorického jezera Agassiz, které pokrývalo většinu rozlohy dnešní střední Kanady, na konci poslední doby ledové ovlivnil globální klima a zvedl hladinu oceánů minimálně o jeden metr, a to v řádu pouhých měsíců. Pobřeží zaplavené protržením kanadského jezera je spojováno s mýtickou potopou známou mnoha starým civilizacím - včetně biblického příběhu o Noemově arše.

Chris Turney, geolog z univerzity v Exeteru, teď věří, že vystopoval rychlé rozšíření zemědělství v neolitické Evropě poté, co se lidé z pobřeží přestěhovali do vnitrozemí v důsledku vzestupu hladiny moře po protržení jezera Agassiz. "Stále mi nejde do hlavy, že únik vody v Kanadě mohl odstartovat takovou kaskádu změn po celé Evropě," řekl Turney pro CanWest News Service. "Ukazuje to, jak jsou lidé úzce propojeni s prostředím," dodal.

Existence obrovského jezera Agassiz pojmenovaného po významném geologovi je známá od konce 19. století. Vzniklo zhruba před 12 000 lety z tajících ledovců na konci poslední velké doby ledové a jeho pláže jsou patrné dodnes jako písčité hřbety ve střední a západní Kanadě, píše server Canada.com. Největší rozloha jezera Agassiz byla 1,5 milionu kilometrů čtverečných. Rekonstrukce posledních okamžiků jezera, kterou představil geolog Jim Teller z univerzity v Manitobě, odstartovala celosvětovou vlnu výzkumu jedné z nejděsivějších přírodních událostí prehistorické Kanady.

V době, kdy mělo jezero svou největší rozlohu a hloubku a za sebou 4 000 let existence, se protrhla ledovcová hráz, a do moře tak rázem proudilo obrovské množství vody. Někteří z prvních původních obyvatel Kanady mohli tento jev pozorovat, protože příchod lidí do oblasti zhruba odpovídá ústupu ledovců. Teller rovněž vypracoval teorii o tom, jak náhlé zvýšení hladiny moří po celém světě mohlo dát vzniknout ságám o velkých potopách. Mezi dopady události patří podle vědců i porušení suchozemské bariéry mezi Středozemním a Černým mořem v jihovýchodní Evropě a obrovské záplavy na pobřeží Černého moře.

Geolog Chris Turney se specializuje na rekonstrukce dávných událostí z archeologických a geologických dat, píše Canada.com. Jeho nová studie publikovaná v aktuálním vydání Quaternary Science Reviews ukazuje, že až 145 000 lidí ze zemědělských osad poblíž Černého moře muselo opustit svou půdu a vydalo se do vnitrozemí Evropy obydleného lovci a sběrači.

"Protržení ledového příkrovu Laurentide na východě Kanady a únik sladké vody před 8740 až 8160 lety prudce zvedly hladiny moří až o 1,4 metru," uvádí studie. "Zaplavení pobřežních oblastí vedlo k náhlé ztrátě půdy užívané prvními zemědělci a iniciovalo rychlou expanzi zemědělství po Evropě spolu s migrujícími neolitiky." Turney datoval náhlý rozvoj zemědělství v Evropě do doby před osmi tisíci lety mapováním lokalit a údajů z nejstarších známých zemědělských osídlení objevených archeology. Podle něj data ukazují jasnou souvislost mezi záplavou po protržení jezera, migrací a novým usazením zemědělců po celé Evropě, uvedl server Canada.com.

Podle článku Randyho Boswella na serveru Canada.com ze dne 19. 11. 2007

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:23. 11. 2007
Název: záplavy po celém světě
Autor:IP
Ten článek je vytržený ze širších souvislostí. V poslední době ledové bylo velké množství vody poutáno v pevninských ledovcích, hladina oceánů poklesla a řada okrajových moří vyschla nebo aspoň pronikavě zmenšila svou velikost (například i současný Golfský záliv) a změnila se na sladkovodní jezera. Současné evropské řeky byly málo vodné a měly jiné trasy než dnes. S nástupem poledového období rostla teplota i množství srážek, takže se opět vysušená moře začala plnit, řeky znovu měnily svá koryta a rozsáhlé plochy např. ve střední Evropě měnily radikálně svá úmoří. Stoupala také hladina oceánů a po překročení prahů oddělujících okrajová moře docházelo k jejich rychlému plnění. To nutně muselo vést k pohybu obyvatelstva, které mezitím osídlilo obnažená dna okrajových moří a v teplých oblastech již mělo vyspělé zemědělství (Mezopotámie aj). Probíhající oteplení umožnilo migraci na sever včetně šíření zemědělství. To se ví již delší dobu, ale konkrétní průběh změn a jejich datování je stále ve stádiu prověřování hypotéz. Zánik jezera Agassiz je v tom všem jen epizodou, která však na čas mohla ovlivnit významně klima na celé Zemi. Pokud to časově souvisí s obnoveným spojením mezi Středozemním a Černým mořem, šlo by o dost velkou náhodu.

Je to stručně, ale dost přesvědčivě popsáno v anglické verzi Wikipedie: http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Sea_deluge_theory
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama