titulní strana > zpráva ecomonitoru
PlanetArk: Klima se v Tibetu ohřívá nejrychleji na světě
23. července 2007 11:13
PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Tibet se ohřívá nejrychleji ze všech oblastí světa, ohlásila to tisková agentura Xinhua. Průměrná roční teplota v Tibetu se zvyšovala o 0,3 stupňů Celsia každých deset let, píše agentura Reuters.

Jezero Jamdrok, Tibet.
Jezero Jamdrok, Tibet.
Foto: Stanislav Komárek

Čínští vědci již dlouho varují před oteplováním Tibetské náhorní plošiny a táním zdejších ledovců kvůli kterému hrozí čínským řekám nedostatek vody. To by vnitrozemí lidové republiky mohlo přinést více sucha, písečných bouří a rozšiřování vyprahlých oblastí.

Tibetský meteorologický úřad říká, že teplota se zvyšuje zejména na západě země. Tibet býval dlouhou dobu kvůli své vysoké nadmořské výšce a množství ledovců považován za zemi, které se klimatické změny příliš nedotýkají, píše agentura Reuters.

Podle Mezivládního panelu pro klimatické změny se průměrná teplota na Zemi zvýšila o 0,74 stupně Celsia za posledních sto let. V Číně vzroste teplota klimatu podle agentury Xinhua za nadcházejících sto let o 0,4 stupně.

Čína, která v množství emisí CO2 předehnala USA, je pod velkým mezinárodním tlakem, aby uznala závazné limity oxidu uhličitého pro emise z průmyslové výroby i dopravy.

Čína s takovým omezováním nesouhlasí, vláda však ukazuje snahu výrazně více se zaměřit na problémy energetiky a životního prostředí.

Podle článku agentury Reuters zveřejněném na serveru PlanetArk 23. 07. 2007

Hugo Charvát

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:13. 8. 2007
Název: Re: Klima se v Tibetu ohřívá nejpomaleji na světě
Autor:Radek Svítil (Ekolist)
Tak velmi pravděpodobná chyba v tom "minulém" článku mne mrzí, ale to jsme vcelku podrobně rozebírali již tam.
Pokud jde o současný "alarmistický" titulek, jde o vcelku doslovný přepis titulku agentury Reuters ("Tibet Warming Up Faster Than Anywhere in the World"). Mohl byste nám prosím poskytnout výčet nějakých neekologických sdělovacích prostředků, které píší o životním prostředí a bylo by tedy zajímavé je monitorovat, jestliže už i Reuters se zařadil mezi ty ekologické?
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama