titulní strana > zpráva ecomonitoru
Guardian: Znečištěné ovzduší ve městech je větší zabiják než Černobyl
10. dubna 2007 01:56
LONDÝN/PRAHA (EcoMonitor) - Znečištěné ovzduší ve velkých městských aglomeracích může mít na zdraví lidí horší dopad něž radiace, které byli vystaveni svědci výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl, tvrdí britský vědec. Podle něj jsou škodliviny v ovzduší měst nebezpečnější než radiace, která zasáhla záchranáře v ochranném pásmu kolem elektrárny, píše deník Guardian.

Dva výbuchy v černobylském reaktoru bezprostředně zabily tři pracovníky a více než 30 jich zemřelo kvůli velké dávce radiace. Radioaktivní mrak, který se rozprostřel nad většinou Evropy, si však podle odhadů vyžádal 16 000 obětí. Přitom studie vydaná minulý měsíc Královskou komisí pro znečištění životního prostředí tvrdí, že znečištěné ovzduší je jen v Británii příčinou 24 000 předčasných úmrtí.

Podle dalších zkoumání jsou ženy, které žijí v oblastech s vyšším znečištěním ovzduší, více náchylné ke smrtelným nemocem srdce, zatímco děti žijící ve vzdálenosti do 500 metrů od silnice jsou ohroženy trvalým poškozením plic a dožívají se nižšího věku. Pravděpodobně kvůli tomu, že jsou vystaveny škodlivým látkám obsaženým ve výfukových plynech.

Jim Smith, vědec vládního Centra pro ekologii a hydrologii z Dorchestru, hodnotil zdravotní rizika, kterým byli vystaveni záchranáři v Černobylu těsně po nehodě a také těch lidí, kteří se navzdory zákazu rozhodli žít v bezpečnostní zóně. Pak je srovnal s mnohem běžnějšími zdravotními riziky, jako je znečištění ovzduší, obezita, pasivní a aktivní kouření.

Podle Smitha byla skupina lidí v Černobylu ozářena dávkou, která odpovídá 12 000 rentgenových snímků hrudníku. Na zhoubná nádorová onemocnění zemřel podle jeho výpočtů jeden člověk ze sta. Zdravotní škody způsobené znečištěným ovzduším a pasivním kouřením vycházejí podle Smitha výrazně hůře. Kvůli znečištění jsou o 2,8 % častější úmrtí na nemoci srdce a plic v centru Londýna než v Inverness, nejčistším městě v Británii. Také soužití s kuřákem zkracuje život, úmrtí kvůli zmíněným nemocem jsou častější o 1,7 %. „Lidé, kteří nelegálně žijí v zakázané zóně kolem elektrárny Černobyl, jsou kvůli radiaci vystaveni menšímu zdravotnímu riziku než lidé, kteří dýchají znečištěné ovzduší v centrech velkých měst, jako je například blízký Kyjev,“ napsal Jim Smith do týdeníku BMC Public Health.

Vědec také srovnává dlouhodobé počty úmrtí souvisících s jadernými bombami svrženými na Hirošimu a Nagasaki a počty úmrtí způsobených obezitou a aktivním kouřením. „Bomby bezprostředně usmrtily 210 000 obyvatel dvou japonských měst. Nicméně dlouhodobá mortalita u nejhůře zasažené skupiny lidí, kteří přežili útok jadernými zbraněmi, byla podstatně nižší než u kuřáků a obézních lidí,“ upozornil Jim Smith.

Podle článku The Guardian 03. 04. 2007.

Hugo Charvát

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:11. 4. 2007
Název: O znečištění ovzduší.
Autor:Ivan Sommer
V roce 1800 se míra znečištění ovzduší neměřila a jen obtížně ji můžeme srovnat s dnešním stavem. Je však známá tragédie londýnské mlha z roku 1952.Přinesla smrt na 4000 přímých obětí, nepřímých vlivem naásledků se odhaduje až 12000. Čísla jistě nejsou přesná, ale ukazují na závažnost problému.

Bohužel stav ovzduší ve větších městech ČR, zejména množství polétavého prachu, ovlivňuje značně zdravotní stav astmatiků a např. i šanci na přežití po srdečních infarktech. Přesná čísla jsou bohužel známa jen omezeně, vyžadovala by širší vyhodnocen korelací mezi měřeními znečištění ovzduší a nemocností. Zčásti je zpracovávají hygienické orgány, využívají se při vyhodnocování vlivu staveb na životní prostředí - EIA. Havárie Černobylu byla jedna, zatímco zdrojů znečištěného ovzduší je množství a je otázkou, kolik případů rakoviny je podmíněno právě znečištěným ovzduší. Je známo, že i výfukový plyny z aut mají karcinogenní účinky a poškozují chromozomy.
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama