titulní strana > zpráva ecomonitoru
ScienceDaily: Podle vědců se lidé mají lépe, ačkoli funkčnost ekosystémů se zhoršuje
7. září 2010 17:59
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Globální degradace ekosystémů je obecně považována za hrozbu pro lidský blahobyt. Navzdory tomu se ale zdá, že v průměru se nyní kvalita lidského života zlepšuje, a to jak v chudých, tak bohatých zemích, píše server ScienceDaily. Tým vědců se nad tímto „environmentálním paradoxem“ zamýšlí v zářijovém vydání časopisu BioScience.

Hong Kong
Podle vědců schopnost ekosystémů vytvářet množství služeb pro lidskou populaci klesá, zároveň ale roste index lidského rozvoje
Foto: Diliff/Wikimedia Commons

Raudsepp-Hearne a spoluautoři pracovali se závěry uznávané studie Millennium Ecosystem Assessment, která uvádí, že schopnost ekosystémů vytvářet množství služeb pro lidskou populaci je nyní nižší. Zároveň nezjistili žádnou chybu ve výpočtu indexu lidského rozvoje (široce používané metodice pro vyčíslení míry gramotnosti, očekávané délky života a příjmů), jehož hodnota se od 70. let 20. století až na několik výjimek výrazně zlepšila.

Pochopení tohoto paradoxu je „zásadní pro další směřování managementu ekosystémových služeb,“ říká Ciara Raudsepp-Hearne. A její kolegové potvrzují, že zlepšení v kvalitě života je skutečné, i přes přesvědčivé důkazy o rozkladu ekosystému.

Stojí za tím pravděpodobně tři důvody – dřívější zvyšování produkce potravin, technologické inovace, které oddělují lidi od přírodního prostředí, a časové zpoždění, se kterým se změny v ekosystémech projeví na lidské civilizaci.

Autoři se obávají, že současný stav a zhoršujícící se stav ekosystémů se projeví až v budoucnosti a pak může ohrozit produkci potravin nebo zvýšit četnost událostí, jakými jsou například záplavy nebo sucha. Obecně totiž platí, že technologie poskytují pouze omezenou a lokální ochranu, píše Science Daily.

Podle článku „Human Well-Being Is Improving Even as Ecosystem Services Decline: Why?“ zveřejněném 1. 9. 2010 .

Zdeňka Vítková

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:8. 9. 2010
Název: funkčnost ekosystémů ?
Autor:Aleš
On neobrátil říká stále to samé - jen jeho kritici viděli jen jednu část jeho knihy - on předpokládá nahrazení klasických zdrojů pomocí OZE. Jak píše v knize, věří tomu , že klasické zdoje časem zdraží a jelikož je v jeho rodné zemi jádro odmítáno vychází mu, OZE jako zdroj budoucnosti. Předpokládá že globální oteplení ve 20. století způsobili lidé....
Varuje před předřasným nuceným nasazením zatím neefektivních (drahých) typů OZE ke kterému v současnosti došlo ve formě FV panelů ... To ale nemění nic na tom , že svět se zlepšuje. Knihu doporučuji.....

Jinak co se týče OZE , pak například v ČR máme možnost vyrobit mimo chráněná území v 13 tisící VTE asi 68TWh el. energie z větru ( to je reálný technický potenciál větrné energie na našem území) - tedy teoreticky pokud bude technika na patřičné úrovni lze veškerou el. energii v ČR vyrábět z větru. Jde jen o cenu a já se liším od Lomborga zejména v tom, že tvrdím že OZE budou vždycky drahou alternativou v porovnání s jádrem. ( uranu a thoria máme pro rychlé reaktory na desetitisíce let) Je to proto že ty typy OZE co mají největší potenciál jsou moc rozptýlené a jsou nestabilní to se žádným výzkumem nedá změnit a akumulace energie bude vždycky nevýhodná oproti použití řiditelných zdrojů.

 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama