Rosliny by sice bez chemie vyrostly, ovsem bud skoncite za par let/desitek let u vycerpane pudy, nebo se musite smirit s efektivitou trojpolniho hospodarstvi. Pak je nutna obdelavana plocha pro samotne potraviny nedostacujici a EROEI u biopaliva zlikviduje potreba mechanizace.
O benzinu pro auta je energie potrebna na tezbu, rafinovani a dopravu cca 2-5%. U Uranu je to zcela zanedbatelna polozka, protoze jeho energeticky obsah uranu je cca 200 000 000 x tak vysoky. Uloziste (mezisklad) zadnou vyznamnou energii nespotrebova, tyce proste sedi v bazenu. Reprocessing paliva na nove je ekonomicky vyhodnejsi nez tezba pri cenach okolo $100 - $150/lb podle technologie, stari vyhoreleho paliva atd, takze predpokladam ze to bude znamenat poodbnou energetickou narocnost.
Vyhorele palivo obsahuje v podstate dve slozky - z cca 3% stepne trosky (rozbita jadra tezkych atomu paliva, skutecny "jaderny popel") a z cca 97% uran+ transurany, ktere lze primo pouzit v novem palivu.
Stepne trosky maji daleko kratsi polocas rozpadu (misto statisicu let typicky desitky let), a samy o sobe jsou smesi unikatnich materialu (Tc, Ru, Cs, Pd,...) s rozsahlymi aplikacemi v prumyslu. Technologie recyklace paliva znacne pokrocily a dnes umoznuji izolaci itechto materialu, coz cini recyklaci dale vyhodnou, a to i energeticky - spousta tech materialu jsou unikatni katalyzatory.
|