titulní strana > zpráva ecomonitoru
Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Datum:28. 9. 2010
Název: "vědecký"konsenzus?
Autor:Rostislav Adam
1. Dle změn v počasí se dá předpokládat, že něco se opravdu blíží. Ty změny jsou takové, že si je dokážeme uvědomit i my mladí, že se něco děje. Když jsem byl malý, opravdu byly v ČR 4 roční období a bylo téměř jisté, že v zimě bude sníh, v létě tak přiměřeně teplo, atd. Dnes to spíš vypadá, že se střídají období tepla s obdobími chladu, respektive poslední dobou spíš období sucha s obdobími přívalových dešťů.
Globální oteplování je dnes spíš zprofanovaný pojem, založení na zadržování více tepelné energie. Termín globální změny klimatu vystihuje, že to, na co jsme byly zvyklí bude jinak. Globálně bude na Zemi více energie, tedy oteplování, ale lokálně může dojít k pravému opaku, tedy bude v daném místě chladněji(jeden ze scénářů počítá, že dojde k přerušení Golfského proudu, a tedy v Evropě nastane nová doba ledová).
Na 2. se těžko odpovídá. Tohle totiž nikdo pořádně neví. Navíc záleží i na emisích plynů.
3.,4. Oxid uhličitý, metan, oxid dusný jsou prokazatelně silné skleníkové plyny(pohlcují tepelné záření), i když dnes není úplně jisté, jak přesně absorbci IR záření ovlivňuje voda, oproti metanu a oxidu dusnému zcela jistě pohlcuje méně tepelného záření, oproti oxidu uhličitému velmi pravděpodobně také.(myšleno dle molekul) O freonech, které jsou v prostředí pouze díky lidem, ani nemluvě(ano freony krom toho, že ničí ozonovou vrstvu jsou i skleníkovými plyny).
Koncentraci obsahu uhličitého opravdu můžeme ovlivnit, respektive ovluvňujeme(spalování organického materiálu(fosilní paliva jsou také organického původu)), koncentraci dalších skleníkových plynů(teď neberu vodu), vzhledem k tomu, že jejich běžná koncentrace v atmosféře je daleko nižší než u oxidu uhličitého(metan(velkochovy, uvolňující se z rozmrzajícího permafrostu,...), oxid dusný(jakékoliv spalování vede k vzniku oxidů dusíku), freony(mrazničky(tenhle problém ale snad patří už do minulosti))). Koncentrace plynů v atmosféře lze celkem snadno měřit, tedy pokud skleníkových plynů vypustíme méně, určitě to lze poznat.
Kolik procent na změně klimatu si nedovolím říct, ale vzhledem k tomu, že atmosféra Země je nedílnou součástí Země, dovolil bych si tvrdit, že to bude nad 50%. Je známo, že s periodickými změnami teploty se taky měnila koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší, proto myslím, že to bude velký podíl.
No, bod 5 bych fakt vynechal. Je fakt jedno, kolik máte peněz, když Vám hrozí smrt.
Samozřejmě, že malé zlepšení u jednoho moc velkou změnu nevyvolá, ale alespoň něco. I to něco málo je víc než nic. Nehledě na to, že když ostatní uvidí, že to jde, tak se třeba přidají.
Ono záleží spíš na jednotlivcích, respektive společnosti, a na zodpovědnosti, než na penězích.(Bohužel těm, co by měli být nejvíc zodpovědní, jde hlavně o peníze.)
"A popravdě řečeno - než tohle riskovat, to ať raději celá Mikronésie (či kdo si to stěžoval) zmizí pod vodou."
Musím říct, že Vy jste fakt člověk. To, že se Mikronésie ponoří pod hladinu ale ovlivní i nás, a to dost negativně. Ti lidé odtamtaď budou muset někam jít.
 
Reagovat

Zpět na diskusi

Autor:
E-mail:
Název:
Text:

Nevyplňujte:

Zpět na diskusi

< zpět na titulní stranu

Reklama