titulní strana > co píší jiní
Obora Obelisk kritickým pohledem ekologa
14. ledna 2019 01:00
() - Reakce na chvalozpěv „Obora Obelisk. Dvacet let práce, které do krajiny vrátily vodu“ publikovaný v Ekolistu 3. října 2018.

Rozhovor s krajinným architektem Přemyslem Krejčiříkem vyvolá v čtenáři neznalém souvislosti dojem, že právě tato kontroverzní obora je řešením, které zachránilo kus lužní krajiny.

Mnohé z napsaného opravdu platí. Jednoznačně pozitivní je zadržení vody v krajině, obnova tůní, výsadba stromů… Ale nakolik je „záchrana krajiny“ skutečně primárně zásluhou majitele obory, „mecenáše přírody“?

Povodňování lužní krajiny ze soustavy Novomlýnských nádrží (jejichž vybudováním bylo zničeno srdce lužní krajiny, přes půldruhého tisíce hektarů lužních lesů a luk se sérií ramen a tůní, přirozeně vznikajících, stárnoucích a zazemňovaných a zase obnovovaných povodňovou vlnou) bylo a je součástí plánu správce toků a nádrží, kterým je Povodí Moravy. Tato strategie byla vymyšlena nezávisle na později vzniklé oboře.

Rozhovor s krajinným architektem vyznívá jako „my jsme si ten zázrak vymysleli a krajinu zachránili“. Nikoliv. Vlastník obory jen využil ke své propagaci již probíhající projekt, aniž by musel (jako je to ve většině případů využití vody) za vodu platit. Je neetické přičítat za povodňování zásluhy majiteli obory. V případě osoby projektanta může jít o zneužití jeho neinformovanosti (pokud by tedy strategii Povodí Moravy neznal, což by bylo při projektování v nivě s podivem).

Kolem výkupu pozemků budoucí obory byla řada nejasností. V 90. letech blokovala připravované rozšíření Chráněné krajinné oblasti Pálava na tohle přírodně mimořádně hodnotné území nemožnost dohledat pozemkové vlastnictví jednotlivých kousků půdy. Pak najednou přišel zlom: jistý úředník z okresního úřadu se stal privátní osobou a poradcem zájemce o oboru, vlastníci byli nalezeni a pozemky kus po kuse vykoupeny. Ti, co se půdy předků drželi zuby nehty, dostali echo: „bráníte se, ale my to stejně vykoupíme a Vás na zbytku oplotíme…“

Minulý odstavec reflektuje zprávy z ústního podání, další upozorňují na odborné nesrovnatelnosti v textu . Řada hlášek je líbivá pro laika, ale pro odborníka vyznívá jako neznalost (pokud to není zlehčování nebo přímo manipulace?). Například to, že tu „...jsou k vidění neuvěřitelná zvířata. …na vlastní oči jsem tam na jaře viděl jeřába bílého, kterého jsem znal jen z ruských pohádek“. To snad ne, v tom případě ornitologické znalosti pan architekta zůstaly na úrovni dětské literatury (zřejmě měl na mysli volavku bílou, které v naší krajině přibývá a lze ji potkat je často i mimo oboru… jeřáb bílý (Grus leucogeranus) žije pouze na Sibiři a ve střední Evropě se nikdy nevyskytoval (více na www.birflife.cz). (Poznámka redakce: v rozhovoru s panem Krejčiříkem byla opravena chyba, nešlo o pozorování jeřába bílého, ale popelavého.)

Laicky řečeno, bylo to území, kde byl počet obojživelníků nulový, teď tu máte žabí koncerty.“ To není laické, ale zcestné. Krajina nebyla bez obojživelníků, zbylá ramena ukrytá v lužním lese na ně byla naopak bohatá a na jezírku Kutnar bylo možné potkat i rosničku. Tvrzení „Mě osobně překvapuje, jak byl ten nástup či návrat živočichů do obory rychlý“ jen potvrzuje neznalost přírodních procesů. Je známo a opakovaně publikováno, že nejbohatší život na obnovených mokřadech nastoupí do tří let po zavodnění, vidíme to v praxi na řadě tůní vytvořených v Programu péče o krajinu.

K tomu, že nejlepší trofejové paroží je důkazem a zdraví a hodnoty krajiny, mají co říci specialisté přes výživu vysoké zvěře. Dle publikovaných údajů kvalita paroží závisí primárně na výživě a lze jí docílit i v ohradě. Takto je maskován komerční zájem vlastníka obory nabídnout atraktivní vysokou dobře platícím střelcům.

Zdůraznění náročnosti hledání původních tůní a ramen ve starých mapách naopak potvrzuje neochotu spolupracovat s těmi, kdo tuto problematiku dávno prostudovali a případně i publikovali. Řada faktů je soustředěna v knize „Podivín - vlastivědný sborník jihomoravského města“, vydané Státním okresním archivem Břeclav a Muzejní a vlastivědnou společností v Brně v roce 1997 (editor E. Kordiovský). Pro kapitolu „Historie podivínských rybných vod a řemeslného rybolovu“ autor MVDr. Z. Lucký použil a vyhodnotil Fabriciovu vojenskou mapu z roku 1569 a podrobně popsal jednotlivé tůně a ramena včetně jejich rozebrání jejich historie. Flóra tůní od 50. do 80. let je dokumentována dle fotografií MUDr. Pokorného z Podivína jeho dcerou (MUDr. I.Slaninová-Pokorná), příspěvek „Tůně okolí Podivína a jejich řasová flóra“ podrobně informuje o jejich stavu na počátku 90. let včetně zaniklých tůních na Ocasech označovaných jako memento lužní krajiny (RNDr. O. Skácelová).

Naprosto laicky (nebo manipulativně?) je v rozhovoru předestřen pohled na území před revitalizací: „Suchá rozpraskaná krajina, vysušená mrtvá ramena a tůně s mrtvým rákosím“ … Krajina nebyla v té době mrtvá, nýbrž zemědělsky využívaná, odříznutá ramena a některé z nich vzniklé tůně podlehly zazemnění, ovšem „mrtvé rákosí“ je nesmysl. Rákos je svým kořenovým systémem schopen vytáhnout vodu z hloubky několika metrů a jako suchý (mrtvý) se může jevit člověku neznalému přírody v zimě nebo v předjaří. Stébla jsou jednoletá a po sezoně usychají, aby na jaře znovu vyrašila.

Mystifikací je snižování významu přírodní památky Jezírko Kutnar: „Na přilehlém jezírku Kutnar byla předmětem ochrany jedna vodní rostlina – řezan pilolistý, která tam vůbec nemohla růst, protože jezírko prakticky vyschlo.“ Nevyschlo. Stav jezírka sleduji od roku 1986. Nízký vodní stav byl na přelomu 80. a 90. let, bez vody bylo pouze na podzim 2005 a 2006 před odbahněním a vodou se samovolně naplnilo průsakem z jarní zvodněné nivy. Řezan pilolistý skutečně vymizel, ale je pouze jednou položkou ze seznamu chráněných rostlin, na základě jejichž výskytu byla v roce 1956 vyhlášena ochrana Kutnaru. Všechny ostatní druhy (například leknín bílý, voďanka žabí) se po revitalizaci znovu objevily ze semenné banky.

„Diskutovaná“ přístupnost území má také háček. Operuje se s tím, že za peníze státu a Evropské unie zde bylo vytvořeno území pro biodiverzitu, nikoliv kulturní krajina pro člověka, a že z toho plyne omezení pohybu návštěvníků. Na území ČR jsou v důsledku ochrany přírody bez speciálního povolení mimo turistické cesty nepřístupné vybrané zvláště chráněné lokality (Národní přírodní rezervace nebo jádrová území Národních parků). Rozhodně ne plochy v soukromé oboře, tady se zaštiťovat ochranou přírody (navíc při zdůraznění finanční injekce z EU a státní pokladny) je nevkusné.

Nesouhlas místních obyvatel s oborou je zde zúžen na místních odpor myslivců, kterým se zmenšila honitba. Ve skutečnosti jde o přerušení tradiční průchodnosti krajiny pro zvířata i pro člověka. Pamětníci vzpomínají, že když po jarním zámrazu pokryl led jarní rozlivy, dalo se dojet na bruslích až do Lednice. Po desetiletích sucha je tu opět zvodnění krajiny, ale ta už je zaplocená. Průchodnost vyhlašovaná v určitém období roku také není spolehlivá: s přírodovědnou exkurzí jsem se ocitla před zamčenou bránou v době, kdy je oficiálně vstup možný. Totéž se stalo mnoha dalším turistům.

Krajinotvornou erudici a praxi pana Krejčiříka rozhodně nezpochybňuji. Je však třeba zvážit, jestli architektem vytvořená krajina pro účel lesnický a chovatelský (ono nejhodnotnější paroží) je skutečně tím, co by v této krajině mělo být. Máme zde reprezentativní zámecký park a na soutoku řek Dyje a Moravy tradiční oboru, v okolí Obelisku nikdy obora nebyla. Zlepšení mikroklimatu zadržením vody je kladem pro území, ale to nic nemění na faktu, že odchovna zvěře pro myslivecké účely dotovaná ze státních a evropských peněz je šikovně propagovaná jako dílo zachraňující lužní krajinu.

Olga Lepšová-Skácelová

Další články:
26. dubna 2024 15:11
26. dubna 2024 06:00
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16
23. dubna 2024 06:10

Online diskuse
Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

Prase nakažené africkým morem ulovili u Hrádku nad Nisou, ochranná pásma se rozšíří
27. dubna 2024 00:12

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vytyčená kvůli africkému moru prasat se na Liberecku opět rozšíří. Je to kvůli nakaženému divočákovi, kterého myslivci ulovili v katastru Oldřichova na Hranicích u Hrádku nad Nisou. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Majer.
(Celý text)

Čestným občanem Jihlavy se stal první ředitel tamní zoo Vladislav Jiroušek
27. dubna 2024 00:12

JIHLAVA (ČTK) - Čestným občanem Jihlavy se stal Vladislav Jiroušek, první a nejdéle sloužící ředitel jihlavské zoologické zahrady. Z někdejšího zookoutku za 39 let ve funkci vybudoval renomovanou zoologickou zahradu. Dvě volební období byl také jihlavským zastupitelem. Udělení čestného občanství na dnešním jednání schválili zastupitelé města, nikdo nebyl proti.
(Celý text)

Odpor proti D52 polevil, ale obce mají podmínky, uvedl ředitel silničářů
26. dubna 2024 21:37

(ČTK) - Odpor proti dostavbě dálnice D52 od Pohořelic k hranicím s Rakouskem polevil. Obce a jejich obyvatelé, kteří podél současné silnice první třídy a budoucí dálnice žijí, už s ní spíše počítají. Kladou však Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) řadu podmínek, za jakých jsou ochotni ji akceptovat, uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl v návaznosti na středeční veřejné projednání vlivů na životní prostředí (EIA), které se uskutečnilo v Pohořelicích na Brněnsku.
(Celý text)

Svahy Lovoše v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky
26. dubna 2024 19:01

LOVOSICE (ČTK) - Svahy kopce Lovoš v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky. Botanici z přítomnosti rostliny v unikátní stepi velkou radost nemají, chová se invazně, bere prostor chráněným druhům, proto proti ní zasahují. ČTK to řekla botanička z Chráněné krajinné oblasti České středohoří Kateřina Tremlová.
(Celý text)

Alijev: Hostitelský Ázerbájdžán bude na COP 29 hájit investice do ropy a plynu
26. dubna 2024 17:10

BERLÍN (ČTK) - Ázerbájdžán, který letos hostí klimatickou konferenci OSN, bude hájit právo zemí produkujících ropu a plyn dále investovat do těchto odvětví. Řekl to dnes podle agentury Reuters ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Podle něj svět fosilní paliva potřebuje. Na loňské klimatické konferenci státy schválily usnesení, v němž se zavázaly přispívat k postupnému odklonu od fosilních paliv s cílem dosáhnout v roce 2050 uhlíkové neutrality.
(Celý text)

Německý parlament schválil spornou novelu o snižování emisí, vychází z průměru
26. dubna 2024 17:09

BERLÍN (ČTK) - Německý parlament dnes přes odpor opozice schválil kontroverzní novelu zákona o ochraně klimatu. Kritici nové podobě právního předpisu vyčítají, že rozvolňuje dohled nad snižováním emisí v jednotlivých sektorech ve prospěch celkového průměru. Vláda naopak tvrdí, že díky tomu bude moci pružněji postupovat k cílům, kterými jsou snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 65 procent do roku 2030, o 88 procent do roku 2040 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045.
(Celý text)

Noční mrazy posledních dnů poškodily i polní plodiny, upozornili odborníci
26. dubna 2024 17:07

BRNO (ČTK) - Noční mráz, který se vyskytoval v noci na území Česka v minulých dvou týdnech, poškodil nejen ovoce a révu vinnou, ale také ozimou řepku i ozimé obiloviny a další polní plodiny. Extrémní průběh jarního počasí už se na polích projevil brzkým nástupem škůdců a také mimořádným rozsahem virové zakrslosti, vyplývá z informací, které dnes zveřejnili tvůrci webu AgroRisk na sociální síti X a odborníci na webu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ).
(Celý text)

Průzkum: Za polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem
26. dubna 2024 11:04

(ČTK) - Za více než polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem. Z toho šest jich ke znečištění planety přispívá z jedné čtvrtiny a s odstupem největší podíl má na tom společnost Coca-Cola. Zjistil to průzkum, jehož výsledky na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian.
(Celý text)

Ve Skotsku bude vládnout menšinový kabinet. Kvůli sporům ohledně ochrany klimatu
26. dubna 2024 11:01

(ČTK) - Skotsko povede menšinový kabinet poté, co dnes premiér Humza Yousaf ukončil koaliční spolupráci se stranou Zelených kvůli sporu o cílech v oblasti ochrany klimatu. Krok, který je podle Yousafa v nejlepším zájmu Skotska, mu může zkomplikovat další vládnutí, píše agentura Reuters. Příští týden by se totiž mělo hlasovat o vyjádření nedůvěry Yousafovi a není vyloučené, že mu bude vyslovena.
(Celý text)

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
26. dubna 2024 01:58

PRAHA (ČTK) - Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější. Na semináři to řekli zástupci Hospodářské komory, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jim oponuje Iniciativa pro zálohování, která uvádí, že digitální systém není nikde na celostátní úrovni vyzkoušený a zvýšil by cenu nápojů.
(Celý text)

Greenpeace: Lesy ČR možná pokácejí přes 15 000 starých stromů v Krušných horách
26. dubna 2024 01:31

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR podle organizace Greenpeace možná pokácí odhadem víc než 15 000 starých stromů v Krušných horách. K pokácení zhruba 3800 z nich dal svolení Krajský úřad Ústeckého kraje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) později zamítlo odvolání Greenpeace a kácení starých bučin v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří tak posvětilo, uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová pro ČTK sdělila, že zásahy v bučinách spočívají v jejich prosvětlení, aby se vytvořily podmínky pro jejich přirozenou obnovu.
(Celý text)

Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama