titulní strana > co píší jiní
Vlaky do Londýna nabraly zpoždění - na kolejích byla labuť
10. srpna 2017 22:40

PRAHA (ČTK) - Brity dojíždějící za prací vlakem vyčerpává už několik dní zpožďování dopravy. Poslední kapkou byl pro mnohé dnešní ranní incident, kdy vlaky mezi hrabstvím Surrey a londýnským nádražím Waterloo zpomalila labuť. Zatoulala se na koleje a doprava se o půl hodiny zpozdila, ačkoli společnost South West Trains ujistila, že pták byl z kolejí rychle odnesen.
(Celý text)

Německý úřad prověřuje Ford Mondeo kvůli emisím
10. srpna 2017 19:34

PRAHA (ČTK) - Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) prověřuje vůz Ford Mondeo, zda nebyl vybaven ilegálním softwarem umožňujícím podvody při testech emisí. Oznámila to automobilka Ford Germany a současně zdůraznila, že tímto softwarem nebyl vybaven žádný z jejích vozů.
(Celý text)

Na Vysočinou zazáří laserový paprsek. Bude měřit koncentraci aerosolů
10. srpna 2017 15:34

PRAHA (Ekolist) - V od 15. srpna do 15. září bude v blízkosti stožáru Křešín na Vysočině probíhat mezinárodní měření, které má zmapovat koncentrace aerosolů v atmosféře. Jedním z měřících přístrojů bude i lidar, jehož laserový paprsek dosáhne až do výšky třiceti kilometrů a bude po setmění pozorovatelný jako sloup zeleného světla mířící k zenitu. Po dobu měření bude v oblasti okolo stanice vydána navigační výstraha pro letecký provoz. Informoval o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR.
(Celý text)

Vítěz letošní architektonické soutěže Český ostrovní dům vsadil na fotovoltaiku a bateriové úložiště
10. srpna 2017 15:04

PRAHA (Ekolist) - Studentská architektonický soutěž Český ostrovní dům je zaměřena na budovy, které budou díky využití pokročilých technologií schopné fungovat nezávisle na inženýrských sítích. Soutěže se může zúčastnit jakýkoliv student stavebního nebo architektonického oboru ze všech vysokých škol a univerzit v České i Slovenské republice. Do soutěže bylo letos přihlášeno dvacet projektů. Vyhrál projekt, který vsadil na fotovoltaickou elektrárnu a bateriové úložiště. Šest nejlepších projektů je volně k dispozici veřejnosti. Informoval o tom zakladatel soutěže Pavel Podruh.
(Celý text)

Předcházej, neplýtvej a sdílej - to je hlavní téma konference zaměřené na předcházení vzniku odpadů
10. srpna 2017 15:03

PRAHA (Ekolist) - Rok 2024 přinese zákaz skládkování odpadů. Od roku 2018 musí prodejny s plochou nad 400 m2 darovat neprodejné potraviny na humanitární a charitativní účely. Těmto odpadovým novinkám a obecně tématu předcházení vzniku odpadů se bude věnovat konference Předcházení vzniku odpadů (PVO), která se koná 12. a 13. října v pražském Autoklubu v Opletalově ulici.
(Celý text)

Podél plánované dostavby Pražského okruhu by měl vzniknout zelený pás
10. srpna 2017 14:15

PRAHA (ČTK) - Podél plánovaného úseku Pražského okruhu mezi D1 a hradeckou dálnicí vzniknou zelené pásy. Mají zmírnit negativní dopady provozu aut na obyvatele žijící v okolí stavby. Vyplývá to z materiálu, který v úterý projednají pražští radní. Investorem vysazování zeleně by mělo být hlavní město. Samotnou silnici bude stavět stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Kdy stavba začne, zatím ale není jasné.
(Celý text)

Ochránci přírody prosazují lesní certifikát FSC. Ministerstvo ho Lesům ČR nutit nechce
10. srpna 2017 12:30

PRAHA (ČTK) - Systém certifikace lesů PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), který je používán většinově v Česku, je běžný v evropských zemích. Řekl to dnes na tiskové konferenci výkonný ředitel české pobočky společnosti PEFC Stanislav Slanina. Ochránci přírody ale víc podporují přechod na systém FSC (Forest Stewardship Council) a argumentují ohrožením pracovních míst, pokud se systém nezmění. Slanina za tím vidí snahu strany Zelených na zviditelnění se před podzimními volbami. Systémem PEFC je v ČR certifikováno přes 70 procent lesů, FSC dvě procenta.
(Celý text)

Vlčí a Rysí hlídky jdou do 18 sezony. A hledají nové dobrovolníky
10. srpna 2017 09:32

PRAHA (Ekolist) - Hnutí DUHA hledá nové důkazy o dalším rozmnožování vlků v Podbezdězí, na Broumovsku, v Krušných horách, ale i v dalších částech České republiky. A chce je najít s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek a ve spolupráci se zoology správ chráněných krajinných oblastí. V září se k nim mohou přidat noví účastníci víkendových úvodních školení zaměřených na ochranu a monitoring velkých šelem. Registrace probíhá na webových stránkách www.selmy.cz.
(Celý text)

Dokument Born to be Free upozorňuje na drsný osud mořských savců a ryb v Rusku
10. srpna 2017 08:58

PRAHA (ČTK) - Běluga čili vyza velká leží zapletena v síti na můstku zrezivělé lodi, která připlula do přístavu na ruském Dálném východě. "Špinavá děvko, ty na nás nezapomeneš!" křičí na ni jeden námořník. Vedle ní leží další tři bělugy a několik tuleňů se dusí za pokřiku těch, kdo je ulovili. Tolik záběry jednoho ruského dokumentárního filmu, píše agentura AFP.
(Celý text)

V roce 2050 bude na světě 10 miliard lidí. Není jasné, jak se lidstvo uživí
10. srpna 2017 01:01

PRAHA (Ekolist) - Světová populace v polovině roku 2017 dosáhla 7,6 miliardy lidí. Od roku 2005 počet lidí vzrostl o jednu miliardu. A ačkoliv za posledních 10 let došlo k mírnému zpomalení populačního růstu, odhaduje se, že další miliarda lidí přibude v následujících 13 letech a v roce 2050 bude na planetě 9,8 miliard lidí. Vyplývá to ze studie World Population Prospects, kterou OSN pravidelně publikuje od 50. let minulého století.
(Celý text)

Do domu v Šumperku vlétlo deset netopýrů, pomohli hasiči
9. srpna 2017 13:42

ŠUMPERK (ČTK) - Pod náletem netopýrů se v noci na dnešek ocitl jeden z bytových domů v Šumperku. V jeho společných chodbách se schovalo zhruba deset netopýrů, kteří si za skrýš vybrali obrázky nebo hasicí přístroje. Obyvatelé domu je však objevili, netopýři totiž na sebe upozornili výkaly. Dnes ráno netopýry pochytali hasiči. Informovala o tom jejich mluvčí Vladimíra Hacsiková.
(Celý text)

Čápi černí vyvedli v Českém Švýcarsku nejméně 18 mláďat
9. srpna 2017 11:18

KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Rekordní rok v hnízdění čápů černých má za sebou národní park České Švýcarsko. Čápi tam letos vyvedli nejméně 18 mláďat. Jeden čapí pár vyvedl mláďat pět, což je v Českém Švýcarsku rekordní číslo. Čápi hnízdili poblíž Doubice. Informoval o tom ředitel parku Pavel Benda.
(Celý text)

Průběh teplotních extrémů posledního století během 35 sekund
9. srpna 2017 09:34

PRAHA (Ekolist) - Výzkumník Finského meteorologického institutu Antti Lipponen vytvořil vizualizaci teplotních extrémů ze 191 zemí světa za posledních sto let. Video ukáže průběh teplotních anomálií během 35 sekund. Informuje o tom server Vox.
(Celý text)

Nizozemští studenti si vyrobili biologicky rozložitelné auto
9. srpna 2017 08:50

EINDHOVEN (ČTK) - Je to vyrobeno z cukru, uveze to čtyři lidi a může to jet rychlostí až 80 kilometrů za hodinu. Řeč je o biologicky rozložitelném autě, o němž jeho tvůrci tvrdí, že může být dalším krokem v ekologické automobilové dopravě. Lehké elektrické auto vyvinuli studenti v Nizozemsku, vyrobeno je z pryskyřice získané z cukrové řepy a pokryto vrstvou lnu vypěstovaného v Nizozemsku, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

V Atlantě zemřel orangutan Chantek. Uměl znakovou řeč
9. srpna 2017 08:30

PRAHA (ČTK) - V zoo v Atlantě na jihovýchodě Spojených států zemřel orangutan Chantek, který ovládal znakovou řeč. Bylo mu 39 let, příčina jeho smrti nebyla oficiálně oznámena. Média informovala, že do zoo byl umístěn kvůli problémům se srdcem.
(Celý text)

Z lodi pro opuštěné kočky je v Amsterodamu turistická atrakce
9. srpna 2017 07:29

AMSTERODAM (ČTK) - V samém srdci nizozemské metropole, na kanále poblíž jedné z nejrušnějších obchodních tříd, poskytuje plovoucí útulek útočiště asi padesátce zbloudilých nebo opuštěných koček. V nizozemštině se plavidlu říká De Poezenboot (Kočičí loď). Z hausbótu na pitoreskním amsterodamském kanále se stala velká turistická atrakce, která přitahuje milovníky koček z celého světa.
(Celý text)

Ukončení občanské války v Kolumbii paradoxně není pro místní prales dobrá zpráva
9. srpna 2017 01:25

PRAHA (Ekolist) - Když v roce 2016 kolumbijská vláda uzavřela smírčí dohodu s ozbrojeným hnutím FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie), vypadalo to na velký krok kupředu. V průběhu konfliktu, který trval dvaapadesát let, bylo zabito více než 220 000 lidí a miliony jich přišlo o své domovy. Klid zbraním, který by měl být více než příměřím skutečným ukončením občanské války, však pro zdejší pralesy a přírodu není dobrou zprávou. Informuje o tom NewScientist.
(Celý text)

Zelení navrhují pro boj se suchem podporu půdy namísto přehrad
8. srpna 2017 16:08

PRAHA (ČTK) - Zelení by chtěli přehodnotit seznam takzvaných hájených míst, kde by se v budoucnu mohly budovat přehrady. Část z nich by ze seznamu vyškrtli. Nyní je v něm 65 lokalit, kde se kvůli ochraně nesmí stavět například dopravní koridory nebo se nesmí rozšiřovat města. Obyvatelé v těchto lokalitách žijí v právní nejistotě. Zástupci strany to dnes uvedli na tiskové konferenci.
(Celý text)

Polovina Čechů spotřebovává i prošlé potraviny, ukázal výzkum
8. srpna 2017 15:21

PRAHA (ČTK) - Více než polovina Čechů někdy spotřebovává potraviny po skončení doby minimální trvanlivosti. Asi 48 procent lidí jí tyto potraviny i po skončení doby použitelnosti, tedy datu uvedeném v označení "spotřebujte do", u potravin, které se rychle kazí, jako jsou mléčné výrobky nebo maso. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
(Celý text)

EKOFILM se letos zaměří na čisté ovzduší. Filmová přehlídka začne v říjnu
8. srpna 2017 12:46

PRAHA (Ekolist) - Letos se uskuteční třiačtyřicátý ročník EKOFILMu, festivalu filmů zaměřených na životní prostředí. Hlavním tématem je vzduch. „Vzduch je spolu s vodou, která byla hlavním tématem festivalu vloni, pro život každého z nás zásadní. Přitom právě s čistotou ovzduší jsme pořád na štíru, zejména ve velkých městech a průmyslových aglomeracích," vysvětluje prezident festivalu EKOFILM Ladislav Miko. Festival bude hostit město Brno od 5. do 7. října.
(Celý text)

EKOFILM se letos zaměří na čisté ovzduší. Filmová přehlídka začne v říjnu
8. srpna 2017 12:46

PRAHA (Ekolist) - Letos se uskuteční třiačtyřicátý ročník EKOFILMu, festivalu filmů zaměřených na životní prostředí. Hlavním tématem je vzduch. „Vzduch je spolu s vodou, která byla hlavním tématem festivalu vloni, pro život každého z nás zásadní. Přitom právě s čistotou ovzduší jsme pořád na štíru, zejména ve velkých městech a průmyslových aglomeracích," vysvětluje prezident festivalu EKOFILM Ladislav Miko. Festival bude hostit město Brno od 5. do 7. října.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1254 | 1255 | 1256 | 1257 | 1258 | .. | 2134 | Další
Další články:
26. dubna 2024 06:00
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16
23. dubna 2024 06:10
20. dubna 2024 05:45

Online diskuse
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
26. dubna 2024 01:58

PRAHA (ČTK) - Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější. Na semináři to řekli zástupci Hospodářské komory, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jim oponuje Iniciativa pro zálohování, která uvádí, že digitální systém není nikde na celostátní úrovni vyzkoušený a zvýšil by cenu nápojů.
(Celý text)

Greenpeace: Lesy ČR možná pokácejí přes 15 000 starých stromů v Krušných horách
26. dubna 2024 01:31

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR podle organizace Greenpeace možná pokácí odhadem víc než 15 000 starých stromů v Krušných horách. K pokácení zhruba 3800 z nich dal svolení Krajský úřad Ústeckého kraje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) později zamítlo odvolání Greenpeace a kácení starých bučin v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří tak posvětilo, uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová pro ČTK sdělila, že zásahy v bučinách spočívají v jejich prosvětlení, aby se vytvořily podmínky pro jejich přirozenou obnovu.
(Celý text)

Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama