titulní strana > tisková zpráva
Oslavy ticha: Silvestr a Nový rok užijte v národních parcích opět bez ohňostrojů
12. prosince 2019 09:14
PRAHA/KRÁSNÁ LÍPA/VRCHLABÍ/ZNOJMO/VIMPERK (MŽP ČR, Správa NP České Švýcarsko, Správa KRNAP, Správa NP Podyjí a Správa NP Šumava) - Na území všech čtyř národních parků České republiky, tedy NP Šumava, NP Podyjí, NP České Švýcarsko a Krkonošského národního parku, se oslavy příchodu Nového roku musejí opět obejít bez zábavní pyrotechniky. Zákon č. 114 o ochraně přírody a krajiny ji zakazuje na celém území národních parků, a to včetně obcí.

„Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění,“ vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

„Zábavní pyrotechniky se děsí třeba i domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ doplňuje Tomáš Salov, mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko.

Zákaz platí od června 2017, kdy v platnost vstoupila novela zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny. Za dva roky působnosti tohoto omezení, které má především zachovat klid divokým zvířatům v nejcennějších částech České republiky, je jasné, že klidné oslavy příchodu Nového roku začínají být trendem.

Všechny národní parky sázejí především na prevenci a informovanost návštěvníků. Proto společně s Ministerstvem životního prostředí vydaly informační plakát v několika jazykových mutacích, který putuje nejen na informační a návštěvnická střediska národních parků, ale také do místních hotelů a penzionů a pochopitelně koluje po sociálních sítích.

„Součástí této drobné kampaně je i video z dílny společnosti ORCHIS Film režiséra Petra Krejčího, která natočila pro Českou televizi dokumentární cyklus Krajinou domova. Právě v tomto krátkém videu je vysvětleno, proč je používání zábavní pyrotechniky na našich chráněných územích omezeno zákonem,“ doplňuje mluvčí Správy Národního parku Podyjí David Grossmann

Za porušení zákazu hrozí peněžité pokuty, na místě až do výše deseti tisíc korun.

„Ohňostrojů, ať už těch organizovaných nebo živelných, bude v celém Česku více než dost a národní parky jsou tak těmi ostrůvky nejen nádherné přírody, ale také klidu. Takže přijeďte si užít do národních parků oslavy Nového roku jinak – klidněji,“ zakončuje ministr životního prostředí Richard Brabec.


Video je přístupné na oficiálním Facebooku Správy NP Šumava zde: https://www.facebook.com/npsumava/videos/2438089493111922/

Jan Dvořák, tiskový mluvčí Správy NP Šumava, mobil: +420 731 530 509, e-mail: jan.dvorak@npsumava.cz, www.npsumava.cz
Radek Drahný, tiskový mluvčí, Správa KRNAP, mobil: +420 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz
Tomáš Salov, tiskový mluvčí Správy NP České Švýcarsko, mobil: +420 737 276 865, e-mail: t.salov@npcs.cz, www.npcs.cz
David Grossmann, mediální koordinátor Správy NP Podyjí, mobil: +420 734 759 030, email: grossmann@nppodyji.cz, www.nppodyji.cz
Petra Roubíčková, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí, mobil: +420 739 242 382, e-mail: petra.roubickova@mzp.cz, www.mzp.cz
Další tiskové zprávy:
18. září 2020 12:43
18. září 2020 07:06
18. září 2020
18. září 2020
18. září 2020

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama