ecomonitor.cz
verze pro tisk
11.11.2019 - O výstavbu v pasivu je obrovský zájem
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - O dotace v poslední, již ukončené výzvě, na výstavbu v pasivním standardu se obce doslova popraly. Alokace 500 milionů korun nestačila na obrovský zájem o výstavbu základních či mateřských škol, sportovních hal, kulturních domů a nemocničních pavilonů, do jejichž výstavby se chce pustit řada měst a obcí po celém Česku. V aktuálně uzavřené dotační výzvě v Operačním programu Životní prostředí zaměřené právě na podporu pasivní výstavby na Státní fond životního prostředí ČR dorazilo na čtyři desítky žádostí s požadavkem na dotaci ve výši 1,2 miliardy korun.

11.11.2019 - Před ČEZem stojí 111 párů bot za předčasně zemřelé kvůli znečištění z Počerad. Ekologická hnutí žádají uzavření nejšpinavější uhelné elektrárny a předávají 10 000 podpisů petice
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!) - Postava smrťáka z kosou, 111 párů bot za každoroční počet předčasných úmrtí v důsledku znečištění ovzduší z největší české uhelné elektrárny Počerady [1], balónky symbolizující znečištění a hesla na transparentech požadující uzavření elektrárny. Tak to vypadalo dnes v 11:00 před hlavním vchodem do sídla elektrárenské společnosti ČEZ v Duhové ulici v Praze.

10.11.2019 - Úspěch v Evropě! Michal Berg byl zvolen členem předsednictva European Green Party
TAMPERE (Strana zelených) - Člen českých Zelených Michal Berg byl zvolen členem předsednictva European Green Party na jejím 30. kongresu ve finském Tampere. Je jediným Čechem ve vedení některé z evropských politických stran.

8.11.2019 - Ministr Brabec dnes jednal s hejtmanem Půtou a starosty o Turówu
PRAHA (MŽP ČR) - Dlouhodobě plánované jednání s hejtmanem Libereckého kraje a obcemi svolal dnes ministr životního prostředí Richard Brabec. Jednání se vedle Martina Půty účastnili zástupci advokátní kanceláře Frank Bold, dále starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka a Jaroslav Demčák, starosta obce Hejnice. Za týden má Česká republika totiž vydat stanovisko v rámci mezistátního posuzování vlivů rozšíření dolu Turów na životní prostředí.

8.11.2019 - Koaliční poslanci a ministr Karel Havlíček zesměšnili vládu. Protlačili plýtvání uhlím
PRAHA (Hnutí DUHA a Frank Bold) - Hlasy vládních poslanců ANO a ČSSD v poslední minutě právě skončené schůze Poslanecké sněmovny rozhodly, že byl přijat pozměňovací návrh poslance ANO Pavla Pustějovského k novele zákona o hospodaření energií, který fakticky ruší současnou povinnost provozovatelů starých uhelných elektráren investovat při rekonstrukcích do zvyšování účinnosti [1]. Stalo se tak hlavně kvůli kladnému postoji Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které vede Karel Havlíček (za ANO). Návrh nepodpořili poslanci Pirátů či KDU-ČSL, hodně dalších poslanců již v sále nebylo.

8.11.2019 - Zabavené bílé tygřice našly nový domov na Slovensku
LIBEREC (ZOO Liberec a MŽP ČR) - V pátečních dopoledních hodinách 8. 11. 2019 se uskutečnil transport, při němž se pár bílých tygrů v majetku státu přemístil z liberecké zoologické zahrady do chovatelského zařízení Malkia Park na Slovensku.

8.11.2019 - Piráti žádali, aby výnosy z emisních povolenek mířily přímo na ochranu klimatu, Sněmovna návrh odmítla
PRAHA (Česká pirátská strana) - Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila návrh zákona o emisních povolenkách. I když návrh jde v řadě věcí správným směrem, za nekoncepční považují Piráti rozpuštění výnosů z emisních povolenek do státního rozpočtu, proti kterému svými pozměňovacími návrhy bojovala pirátská poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová. Ta navrhovala, aby peníze, které stát vybere za znečišťování ovzduší, byly určeny přímo na ochranu klimatu. Stejně tak Sněmovna smetla ze stolu i návrh pirátského poslance Petra Třešňáka na podporu ekologické hromadné dopravy. Sněmovna naopak přijala vládní vykostěný návrh Pirátů na podporu projektů z regionů, které jsou postiženy těžbou a spalováním uhlí, jehož iniciátorem byl původně poslanec Třešňák.

8.11.2019 - České dráhy uzavřely tři desetileté smlouvy s Jihočeským krajem, do nových vozidel investují přes 1,8 mld. korun
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Jihočeský kraj) - České dráhy uzavřely tři desetileté smlouvy s Jihočeským krajem, do nových vozidel investují přes 1,8 mld. korun.

8.11.2019 - Letošní rok je ve znamení ježků. 5000. pacient záchranné stanice je také ježek
PRAHA (Hl. město Praha) - Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy tento týden přijala již 5000. živočicha tohoto roku - mládě ježka západního. Je to symbolické, protože letošní rok můžeme označit rokem ježků. V záchranné stanici jich od začátku roku přijali a ošetřili již více než 650, což je nejvíce od začátku fungování stanice. Téměř polovinu se již podařilo vrátit zpět do volné přírody.

8.11.2019 - Pražská koalice hledá cesty ke zklidnění centra, současná dopravní opatření na nábřežích se prodlouží do 17. listopadu
PRAHA (Hl. město Praha) - Na základě koaliční dohody primátora Zdeňka Hřiba a náměstků Adama Scheinherra a Petra Hlubučka se prodlouží současný dopravní režim na Smetanově nábřeží a na Malé Straně do 17. listopadu. Praha bude pokračovat ve sbírání dat o plynulosti dopravy v dotčených místech a na všech objízdných trasách. Na základě těchto dat následně zváží dlouhodobé zklidnění historické části centra na obou březích dopravy a omezení tranzitní dopravy.

7.11.2019 - Krajský úřad Jihočeského kraje vyjadřuje hlubokou soustrast nejbližší rodině, přátelům, příbuzným a známým svého historicky prvního ředitele
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Jihočeský kraj) - Jan Stráský se narodil 24. prosince 1940 v Plzni, kde také maturoval na obchodní akademii. Mezi roky 1963 a 1970 vystudoval filozofii a politickou ekonomii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

7.11.2019 - Spor o Hornbach v Plzni: místo jízdních pruhů pro MHD mají vzniknout zelené střechy a solární panely
PLZEŇ (Děti Země) - Okresní soud Plzeň-město usnesením ze dne 8. října 2019 schválil smír mezi Dětmi Země a firmou InterCora ve sporu o nesplněné závazky ze smlouvy ze srpna 2008 o výstavbě plzeňského Hornbachu. Místo jízdních pruhů pro MHD má InterCora vybudovat tzv. zelené střechy, střešní fotovoltaickou elektrárnu, čtyři nabíjecí stanice pro elektromobily a koupit dvacet kol pro plzeňský bikesharing. Podle Dětí Země je kauza ukázkou neseriózního jednání developerů a nízké úrovně vymahatelnosti práva.

7.11.2019 - Praha začala stavět Trojskou lávku
PRAHA (Hl. město Praha) - Ze Stromovky do zoo se budou moci Pražané příští rok znovu dostat přes lávku, jejíž stavba dnes začala. Zhotovitel stavby, společnost SMP CZ, a.s., na začátku týdne zahájil přípravu staveniště a budování zázemí, práce začnou na pilířích a jejich hlubinném založení. Nová Trojská lávka hlavní město přijde na 128 248 653 Kč.

7.11.2019 - Vedení Prahy zve veřejnost na společné sázení stromů. Akce „Zastromuj Prahu“ se koná již tuto sobotu ve Stromovce
PRAHA (Hl. město Praha) - V sobotu 9. listopadu 2019 se ve Stromovce uskuteční první veřejné sázení stromů v rámci akce Zastromuj Prahu. Občané budou moci zasadit 17 buků lesních. Na místě se v době od 13 do 16 hodin zároveň děti i dospělí dozvědí od odborníků více o sázení stromů, jejich významu i jak o stromy pečovat.

7.11.2019 - Další nález invazního raka mramorovaného ve volné přírodě. Byl nalezen v tůni na Radovesické výsypce nedaleko Bíliny
BÍLINA (AOPK ČR) - Byl nalezen v tůni na Radovesické výsypce nedaleko Bíliny. Jedná se už o několikátý nález tohoto druhu v naší přírodě. „Rak mramorovaný, stejně jako další druhy amerických raků, znamená ohrožení pro naše domácí raky – tedy raka kamenáče a raka říčního. Američtí raci totiž přenášejí takzvaný račí mor – plísňové onemocnění, které je pro naše domácí druhy raků smrtelné. Klíčové proto je, aby se do volné přírody vůbec nedostali [1],“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

6.11.2019 - Děti Země podporují výstavbu silničního tunelu pod Bílinou
(Děti Země) - Trasa nového průtahu se podobá jejich návrhu z března 2007. Děti Země podporují výsledek jednání města Bíliny a Ředitelství silnic a dálnic ČR ze 4. listopadu 2019, podle kterého se místo východního obchvatu města silnicí délky 7,8 km za 3 miliardy korun má postavit průtah s tunelem délky 1,3 km za 3,5 miliard korun, čímž se ochrání stávající i budoucí přírodní hodnoty v okolí města.


6.11.2019 - Výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe je nevýhodná ve všech variantách. Navíc může ohrozit i zdroje pitné vody, hodnotí projekt KDU-ČSL
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci nesouhlasí s plánovanou výstavbou vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe (dále D-O-L). Zpochybňují také studii proveditelnosti celého projektu, která přinesla více nezodpovězených otázek než konstruktivních odpovědí. Studie prokázala, že záměr je investorsky a ekonomicky nevýhodný ve všech variantách. Podle poslance KDU-ČSL a bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky může navíc výstavba ohrozit okolní zdroje pitné vody, voda z průplavu se totiž dostane do kontaktu s podzemními i povrchovými vodami.

6.11.2019 - Dopravní opatření na Malé Straně a Smetanově nábřeží se prodlouží do pátku
PRAHA (Hl. město Praha) - Silniční správní úřad na základě žádosti Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s., (DPP) rozhodl o prodloužení dopravních opatření na Malé Straně a Smetanově nábřeží do pátečního večera. Vjezd z Újezdu k Valdštejnské ulici je i nadále povolen jen rezidentům a dopravní obsluze, na pravý břeh Vltavy se vrátí pouze tramvaje.

5.11.2019 - Navrhujeme více peněz na odměny učitelů a žádné populistické slevy na jízdné
PRAHA (TOP 09) - TOP 09 začíná představovat pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu pro rok 2020. Jedním z nich je navýšení prostředků na odměny učitelů na úkor slev na jízdné.

5.11.2019 - Protestní demonstrace: Magistráte, nestavěj ve Velké strahovské zahradě na Petříně!!!
ČR (Občanský monitoring) - Dobrý den, jsem organizátorem protestu proti záměru odboru Ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy stavět ve Velké Strahovské zahradě. Protestní demonstrace: Magistráte nestavěj ve Velké strahovské zahradě na Petříně se uskuteční 6.11. od 18:00 před Škodovým palácem (budova MHMP).

5.11.2019 - Rekultivace skládky nebezpečných odpadů v Moldavsku byla úspěšně ukončena
Praha (Česká rozvojová agentura) - Nedaleko moldavské obce Cişmichioi se nachází skládka nebezpečných odpadů představující značné riziko pro životní prostředí a zdraví obyvatel. Nachází se v obydlené zemědělské oblasti a vzhledem k blízkosti Dunaje by potenciální únik znečištění mohl ohrozit rozsáhlé území, včetně cenných ekosystémů v deltě řeky a následně i Černého moře. Česká rozvojová agentura zde proto podporuje projekt Omezení rizik souvisejících se skládkou nebezpečných odpadů v Cişmichioi, který realizuje česká akciová společnost DEKONTA.

4.11.2019 - Douglaska ve směsi s domácími dřevinami
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Současné změny podmínek prostředí a s nimi spojený ústup smrkových porostů vedou lesníky k hledání alternativních řešení při obnově a pěstování lesů. Tím by mohlo být širší využití ekonomicky cenných a zároveň klimatickým výkyvům lépe odolných dřevin, včetně introdukovaných druhů. Jednou z perspektivních dřevin je severoamerická douglaska tisolistá.

4.11.2019 - Nejlepší klima nápady si odnáší ceny Adapterra Awards
BRNO (Nadace Partnerství) - Ptačí park, čistírna na střeše, zelená fabrika, chytré komunitní centrum a proměna Zálúčí. To je pětice letošních vítězů v soutěži Adapterra Awards, která hledá a oceňuje nejlepší nápady na zvládání dopadů klimatické změny
Nadace Partnerství dnes ocenila pětici nejlepších nápadů na zvládání dopadů klimatické změny. Stalo se tak v rámci konference Jak na sucho a horko – ve městě i v krajině v pražském IPR CAMPu. Za nejsympatičtější projekt si veřejnost vybrala Ptačí park Josefovské louky. Odborná porota pak ve čtyřech kategoriích vyzdvihla unikátní přeměnu krajiny na farmě Blatnička v jihomoravském Zálúčí, ostravské komunitní centrum Všichni spolu, rostlinami opláštěnou halu společnosti Železný a netradiční Dům s mokřadní střechou v Praze. Vítězové si jako výhru odnášejí cestu za inspirativními projekty do Německa a Rakouska v celkové hodnotě 300 tisíc korun.


4.11.2019 - Když se poráží strom, musí se informovat
PRAHA (Strana zelených Praha) - S kácením stromů ve městě jsme si v minulosti užili po celé Praze.

4.11.2019 - Vládní novela zákona o odpadech nepovede k vypínání zahraničních e-shopů. Před rizikem varovali Ministerstvo životního prostředí Piráti
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti v září upozornili Ministerstvo životního prostředí ČR na podle nich zbytečné rušení e-shopů v důsledku změn novely zákona o odpadech. Nyní ministerstvo předložilo vládě upravenou verzi této novely. Ta původní umožňovala úředníkům vydat nařízení o odpojení zahraničních e-shopů od internetu, pokud si nezřídí formálního zástupce se sídlem v ČR kvůli placení recyklačních poplatků. Piráti před tímto paragrafem, který by vedl k cenzuře internetu, varovali. Dopisem se obrátili na ministra životního prostředí se žádostí o vysvětlení a konzultaci. Nová verze novely problematický paragraf neobsahuje.

4.11.2019 - Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku NKÚ k boji se suchem
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí odmítá přístup a naprostou většinu závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu k hodnocení realizace opatření pro zmírnění dopadů sucha a považuje závěry NKÚ za zcela nepřesné, neúplné a zavádějící.

4.11.2019 - Tramvajová síť se dočká zvýšení stability provozu
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražští radní na pondělním zasedání rozhodli o zvýšení operativnosti při neočekávaných událostech u tramvajové sítě v širším centru Prahy. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) nyní prověří místa, kde by bylo nejlepší vybudovat odstavná kolejiště a nová obratiště pro zvýšení plynulosti kolejové dopravy v hlavním městě u plánovaných výluk a mimořádných událostí. Do budoucna pak zajistí projekční přípravu a jejich výstavbu.

3.11.2019 - Petenti v Senátu: v NP Šumava uschne dalších 6 000 ha lesů - Senát nevydal žádné usnesení
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Senát Parlamentu ČR projednal 31. října 2019 "Petici za zákon pro zelené lesy Šumavy" (11 714 podpisů). Dle rozpravy a hlasování v Senátu měl návrh usnesení pro podporu požadavků petice vysokou podporu a k tomu scházel jen 1 hlas.

1.11.2019 - ČD zahajují předprodej jízdenek na cestování o Vánocích
PRAHA (České dráhy) - České dráhy dnes ve svém e-shopu zahájily předprodej jízdenek na nový jízdní řád 2020, který bude platit od 15. prosince 2019. Na pokladnách pak bude nově možné koupit nejlevnější Vázané jízdenky.

1.11.2019 - Mimořádné dopravní opatření: Od pondělí do středy se uzavře průjezd Malou Stranou
PRAHA (Hl. město Praha) - Kvůli očekávaným velkým dopravním komplikacím a zpožďování tramvají bude od pondělí do středy uzavřen průjezd Malou Stranou z Valdštejnské ulice až na Újezd. V opačném směru bude platit zákaz vjezdu z Újezdu do Karmelitské ulice. V Letenské ulici zůstane provoz zachován. Do oblasti budou moci vjet jen rezidenti a dopravní obsluha, na dodržování tohoto opatření bude dohlížet policie.

1.11.2019 - Vlasta se vrátila z nemocnice, sama se o sebe nepostará. Co teď?
PRAHA (Institut sociální práce, z.s.) - Vlasta se po mozkové příhodě vrátila z nemocnice závislá na péči druhých. Syn Honza, který má náročnou práci a velkou rodinu, si kvůli tomu vzal dva týdny dovolené, ale teď už musí zpátky do práce… Stojí před rozhodnutím, co s maminkou dál? Jak se o ni zvládne postarat, když zároveň musí pracovat, starat se o dvě dospívající děti? Podobné otázky si kladou mnozí z nás, když náhle onemocní někdo v rodině, utrpí těžký úraz, nebo stárnoucí rodiče ztrácejí soběstačnost. Někdy v situaci, kdy jsou na pokraji sil, náročnou péči doma už nezvládají a pomýšlí na péči ústavní, např. domov pro seniory.

31.10.2019 - Senát dnes bez dalších změn schválil sněmovní verzi novely lesního zákona, obsahující několik pozitivních úprav. Další nezbytná opatření pro obnovu lesa čekají na nový zákon
PRAHA (Hnutí DUHA) - Jasnou většinou 53 hlasů senátorky a senátoři přijali podobu novely lesního zákona, kterou v půlce září schválila Poslanecká sněmovna. Ta řeší nejzávažnější problémy současného lesnictví, ovšem další důležité úpravy, bez nichž bude budování pestrých lesů obtížné, musejí počkat na další legislativní změny.

31.10.2019 - Změny ve slevách na jízdné: Proplácení bude mít svůj strop
PRAHA (MD ČR) - Slevy na jízdné pro žáky, studenty a důchodce budou od příštího roku zastropovány. S účinností od 1. ledna 2020 bude limitována výše jízdného pro výpočet slevy. Dopravci budou nadále uplatňovat 75% slevu z ceny jízdenky, která ale bude nově omezena limitem Ministerstva dopravy stanoveným dle počtu ujetých kilometrů. Kdyby tedy například cena za jízdenku mezi Prahou a Ostravou dosáhla až 1 200 Kč, stát podle nového stropu proplatí za slevu výrazně méně, a to maximálně 389 Kč. Toto omezení nastaví aktualizovaný cenový výměr Ministerstva financí.

31.10.2019 - Příprava nových dálnic do deseti let, liniový zákon urychlující výstavbu míří do vlády
PRAHA (MD ČR) - K projednání na vládě se brzy dostane novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, zkráceně tzv. liniový zákon. Jejím cílem je zkrátit dobu přípravy strategických dopravních staveb zhruba o třetinu, ze stávajících až 13 let. Novela má za cíl zjednodušit povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb. Novelu předkládá Ministerstvo dopravy spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem průmyslu a ochodu.

31.10.2019 - Klecový chov slepic nemá v moderním zemědělství co dělat
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na základě iniciativy Jana Pošváře, pirátského poslance a člena sněmovního Zemědělského výboru, se dnes v prostorách Poslanecké sněmovně konal seminář o klecových chovech hospodářských zvířat pod záštitou Zemědělského výboru. Diskutovalo se o zkušenostech s klecovým chovem a jeho alternativách, o ekonomice jednotlivých chovů a o zahraničních zkušenostech. V několika tematických blocích vystoupili jako řečníci zástupci ochránců zvířat, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR ale i zástupci akademické obce.

31.10.2019 - Soutěž pro veřejnost za poznáním havarijní zóny JE Temelín a rizik využívání jaderné energie
(OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí) - Antiatomová podzimní soutěž OIŽP pro širokou veřejnost za poznáváním míst v havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín:
-navštiv námi popsaná místa v havarijní zóně JE Temelín a vyfoť je
-zúčastni se vědomostního kvízu
-sdílej naši soutěž na FB

Více informací na: www.oizp.cz


31.10.2019 - Senát se věnoval boji s kůrovcem a politickým trafikám
PRAHA (KDU-ČSL) - Na 12. schůzi Senátu projednali senátorky a senátoři celkem 29 bodů. Jedním z klíčových tisků byla novelizace lesního zákona. Předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar upozornil, že se jedná o velmi složitou problematiku. „Je potřeba se zabývat koncepcí hospodářské politiky v našich lesích. Nesmíme ohrozit příspěvky majitelům lesů, proto v našem klubu převládl názor zákon schválit ve znění zaslaném Poslaneckou sněmovnou,“ vysvětlil Šilar.

31.10.2019 - Oslo: Další město, kde autobusy jezdí na bioplyn z odpadů
Praha (Zajímej.se) - Bioodpady představují pro české odpadové hospodářství spíše problém, v zahraničí už jsou ale dlouhou dobu součástí receptu pro udržitelnou a ekologickou dopravu: z bioplynu se vyrábí biometan, který se používá jako palivo. Stejný potenciál mají i pražské bioodpady, které by v budoucnu mohly pohánět flotilu Pražských služeb a autobusů MHD v Praze.

31.10.2019 - Stromy v ohrožení: Zelení kritizují nebezpečné ustanovení propašované do zákona o drahách
PRAHA (Strana zelených) - Na svém včerejším jednání se Senát zabýval rozsáhlou novelou zákona o drahách. Do jinak důležitého předpisu prospěšného pro veřejnou dopravu vpašoval poslanec Feranec (ANO) ve sněmovně ustanovení, které označuje všechny stromy v těsné blízkosti dráhy automaticky za nebezpečné. „Stromy tvoří důležitou součást naší krajiny, pomáhají zadržovat vodu a brání erozi. Pokud jsou zdravé, rozhodně nepředstavují nebezpečí. Tohle nešťastné ustanovení však otevírá cestu jejich snadnějšímu kácení,“ komentuje kontroverzní ustanovení 1. místopředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

30.10.2019 - Ministr Karel Havlíček a koaliční poslanci z Hospodářského výboru se postavili proti vládě. Navrhují, aby elektrárny mohly plýtvat uhlím
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Frank Bold) - Poslanci ANO, SPD, KSČM, ODS a ČSSD právě schválili souhlasné stanovisko Hospodářského výboru k pozměňovacímu návrhu poslance ANO Pavla Pustějovského, který fakticky ruší současnou povinnost provozovatelů starých uhelných elektráren investovat při rekonstrukcích do zvyšování účinnosti [1]. Stalo se tak hlavně kvůli kladnému postoji Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které vede Karel Havlíček (za ANO). Návrh nepodpořili pirátští poslanci. A ani zástupci a zástupkyně dalších stran, kteří na jednání nebyli.

30.10.2019 - Ekologické vysvědčení vlády v poločase: chybí zásadní pozitivní posun v ochraně životního prostředí
PRAHA (Hnutí DUHA a Zelený kruh) - Ekologická organizace Hnutí DUHA spolu s asociací Zelený kruh zhodnotily kroky vlády Andreje Babiše v environmentální oblasti. Učinily tak u příležitosti poloviny současného volebního období. Výsledkem je “vysvědčení”, které v mnohém konstatuje zanedbávání či přímo poškozující kroky pro kvalitu životního prostředí České republiky. Vláda tak má před sebou druhý poločas, aby špatné skóre napravila.


30.10.2019 - Pořádáme seminář na podporu obcí na území národním parku
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR startují dotační program pro obce v našich národních parcích. Díky 100milionové dotaci mají obce i správy národních parků šanci opravit veřejná prostranství, turistické cesty, snížit světelné znečištění nebo například spolufinancovat nákladnější projekty z Operačního programu Životní prostředí. Státní fond životní prostředí ČR spolu se Správou Krkonošského národního parku pořádá pro zdejší obce a ostatní žadatele odborný seminář, na kterém se získají bližší informace. Tato akce se uskuteční 5. listopadu od 10 hodin ve vrchlabském Krtkovi.

30.10.2019 - „Chodníček smrti“ u magistrály dělníci rozšíří, počet jízdních pruhů zůstane stejný
PRAHA (Hl. město Praha) - Chodci se od konce listopadu konečně budou moci bezpečně dostat z hlavního nádraží na Vinohrady. Místy jen 30 centimetrů široký chodník přiléhající k magistrále se rozšíří bez ubrání jízdních pruhů. Práce už začaly, zadavatelem je Technická správa komunikací hl. m. Prahy.

30.10.2019 - Co dělat, pokud najdete použitou injekční stříkačku?
SLANÝ (Laxus z.ú.) - Našli jste použitou injekční stříkačku a nejste si jisti, co s ní udělat? V Letohradě funguje terénní služba organizace Laxus. Na terénní pracovníky se můžete obrátit nejen v případě, když na ulici najdete pohozenou stříkačku.

30.10.2019 - Ambulantní centrum nabízí poradenství pro rodinu i jednotlivce
SLANÝ (Laxus z.ú.) - Slovní spojení bezstarostné mládí neplatí pro všechny. Období, ve kterém se dítě mění v dospělého člověka může být spojené s mnoha překážkami a riziky. Někdy se to všechno semele tak, že je pro mladého člověka těžké se v situaci orientovat. Nelibě může nést pubertu jednoho teenagera celá rodina.

30.10.2019 - Státní vyznamenání Petru Martanovi za zásluhy o stát a literární díla v lesnictví
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Prezident republiky Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy I. stupně Petru Martanovi, za zásluhy o stát. Stalo se tak u příležitosti státního svátku České republiky 28. října 2019 na Pražském hradu.

30.10.2019 - Terénní pracovníci v Mnichově Hradišti pomáhají chránit veřejné zdraví
SLANÝ (SEMIRAMIS z.ú.) - Terénní pracovníci organizace Semiramis pravidelně navštěvují Mnichovo Hradiště. Mezi jejich hlavní činnost patří práce s uživateli návykových látek. Taková práce obnáší především manipulaci s injekčními stříkačkami a starost o to, aby co nejmenší množství použitých jehel skončilo v ulicích města.

30.10.2019 - Skupina 24 senátorů a senátorek vyzývá ministra průmyslu k navýšení využití obnovitelných zdrojů
PRAHA (Senát Parlamentu ČR) - Reakce senátorů a senátorek na návrh národního klimaticko-energetického plánu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

30.10.2019 - Senátorský klub ODS: Lesní zákon má chyby, ale pomáhá vlastníkům lesů. Podpoříme ho
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté na plénu Senátu podpoří lesní zákon, i přesto, že k němu mají výhrady. Rychlá pomoc vlastníkům lesů je ale podle nich nutná. Senátoři za ODS budou chtít také důkladně projednat novelu Listiny základních práv a svobod, kterou podporují. A zároveň vítají novelu stavebního a vodního zákona, která usnadní zadržování vody v krajině.

30.10.2019 - Elfmark: Územní plánování v ohrožení kvůli chybějícímu regulačnímu plánu
PRAHA (Česká pirátská strana) - Úspěšný městský rozvoj v České republice vyžaduje větší roli institutu regulačních plánů. To vyplynulo z dopolední části včerejšího semináře o rekodifikaci stavebního práva. Tzv. regulační plán má zajistit koordinovaný a komplexní rozvoj města včetně výstavby parků, škol a dalších prvků občanské vybavenosti. Inspirací mohou být města západní Evropy, jejichž zkušenosti tlumočili na včerejším semináři organizovaném pirátským poslancem Františkem Elfmarkem zahraniční hosté. V závěru semináře zazněly informace od Ministerstva pro místní rozvoj ČR o přípravě nového stavebního zákona. V rámci přípravy paragrafového znění z něj však Hospodářská komora právě institut regulačního plánu vyškrtla bez porady s MMR. Hospodářská komora svým jednáním nedodržuje schválený věcný záměr nového stavebního zákona, který v červnu schválila vláda.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 826 | Další

Online diskuse
11.11.2019 - O výstavbu v pasivu je obrovský zájem
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - O dotace v poslední, již ukončené výzvě, na výstavbu v pasivním standardu se obce doslova popraly. Alokace 500 milionů korun nestačila na obrovský zájem o výstavbu základních či mateřských škol, sportovních hal, kulturních domů a nemocničních pavilonů, do jejichž výstavby se chce pustit řada měst a obcí po celém Česku. V aktuálně uzavřené dotační výzvě v Operačním programu Životní prostředí zaměřené právě na podporu pasivní výstavby na Státní fond životního prostředí ČR dorazilo na čtyři desítky žádostí s požadavkem na dotaci ve výši 1,2 miliardy korun.

11.11.2019 - Před ČEZem stojí 111 párů bot za předčasně zemřelé kvůli znečištění z Počerad. Ekologická hnutí žádají uzavření nejšpinavější uhelné elektrárny a předávají 10 000 podpisů petice
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!) - Postava smrťáka z kosou, 111 párů bot za každoroční počet předčasných úmrtí v důsledku znečištění ovzduší z největší české uhelné elektrárny Počerady [1], balónky symbolizující znečištění a hesla na transparentech požadující uzavření elektrárny. Tak to vypadalo dnes v 11:00 před hlavním vchodem do sídla elektrárenské společnosti ČEZ v Duhové ulici v Praze.

10.11.2019 - Úspěch v Evropě! Michal Berg byl zvolen členem předsednictva European Green Party
TAMPERE (Strana zelených) - Člen českých Zelených Michal Berg byl zvolen členem předsednictva European Green Party na jejím 30. kongresu ve finském Tampere. Je jediným Čechem ve vedení některé z evropských politických stran.

8.11.2019 - Ministr Brabec dnes jednal s hejtmanem Půtou a starosty o Turówu
PRAHA (MŽP ČR) - Dlouhodobě plánované jednání s hejtmanem Libereckého kraje a obcemi svolal dnes ministr životního prostředí Richard Brabec. Jednání se vedle Martina Půty účastnili zástupci advokátní kanceláře Frank Bold, dále starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka a Jaroslav Demčák, starosta obce Hejnice. Za týden má Česká republika totiž vydat stanovisko v rámci mezistátního posuzování vlivů rozšíření dolu Turów na životní prostředí.

8.11.2019 - Koaliční poslanci a ministr Karel Havlíček zesměšnili vládu. Protlačili plýtvání uhlím
PRAHA (Hnutí DUHA a Frank Bold) - Hlasy vládních poslanců ANO a ČSSD v poslední minutě právě skončené schůze Poslanecké sněmovny rozhodly, že byl přijat pozměňovací návrh poslance ANO Pavla Pustějovského k novele zákona o hospodaření energií, který fakticky ruší současnou povinnost provozovatelů starých uhelných elektráren investovat při rekonstrukcích do zvyšování účinnosti [1]. Stalo se tak hlavně kvůli kladnému postoji Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které vede Karel Havlíček (za ANO). Návrh nepodpořili poslanci Pirátů či KDU-ČSL, hodně dalších poslanců již v sále nebylo.

8.11.2019 - Zabavené bílé tygřice našly nový domov na Slovensku
LIBEREC (ZOO Liberec a MŽP ČR) - V pátečních dopoledních hodinách 8. 11. 2019 se uskutečnil transport, při němž se pár bílých tygrů v majetku státu přemístil z liberecké zoologické zahrady do chovatelského zařízení Malkia Park na Slovensku.

8.11.2019 - Piráti žádali, aby výnosy z emisních povolenek mířily přímo na ochranu klimatu, Sněmovna návrh odmítla
PRAHA (Česká pirátská strana) - Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila návrh zákona o emisních povolenkách. I když návrh jde v řadě věcí správným směrem, za nekoncepční považují Piráti rozpuštění výnosů z emisních povolenek do státního rozpočtu, proti kterému svými pozměňovacími návrhy bojovala pirátská poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová. Ta navrhovala, aby peníze, které stát vybere za znečišťování ovzduší, byly určeny přímo na ochranu klimatu. Stejně tak Sněmovna smetla ze stolu i návrh pirátského poslance Petra Třešňáka na podporu ekologické hromadné dopravy. Sněmovna naopak přijala vládní vykostěný návrh Pirátů na podporu projektů z regionů, které jsou postiženy těžbou a spalováním uhlí, jehož iniciátorem byl původně poslanec Třešňák.

8.11.2019 - České dráhy uzavřely tři desetileté smlouvy s Jihočeským krajem, do nových vozidel investují přes 1,8 mld. korun
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Jihočeský kraj) - České dráhy uzavřely tři desetileté smlouvy s Jihočeským krajem, do nových vozidel investují přes 1,8 mld. korun.

8.11.2019 - Letošní rok je ve znamení ježků. 5000. pacient záchranné stanice je také ježek
PRAHA (Hl. město Praha) - Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy tento týden přijala již 5000. živočicha tohoto roku - mládě ježka západního. Je to symbolické, protože letošní rok můžeme označit rokem ježků. V záchranné stanici jich od začátku roku přijali a ošetřili již více než 650, což je nejvíce od začátku fungování stanice. Téměř polovinu se již podařilo vrátit zpět do volné přírody.

8.11.2019 - Pražská koalice hledá cesty ke zklidnění centra, současná dopravní opatření na nábřežích se prodlouží do 17. listopadu
PRAHA (Hl. město Praha) - Na základě koaliční dohody primátora Zdeňka Hřiba a náměstků Adama Scheinherra a Petra Hlubučka se prodlouží současný dopravní režim na Smetanově nábřeží a na Malé Straně do 17. listopadu. Praha bude pokračovat ve sbírání dat o plynulosti dopravy v dotčených místech a na všech objízdných trasách. Na základě těchto dat následně zváží dlouhodobé zklidnění historické části centra na obou březích dopravy a omezení tranzitní dopravy.

7.11.2019 - Krajský úřad Jihočeského kraje vyjadřuje hlubokou soustrast nejbližší rodině, přátelům, příbuzným a známým svého historicky prvního ředitele
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Jihočeský kraj) - Jan Stráský se narodil 24. prosince 1940 v Plzni, kde také maturoval na obchodní akademii. Mezi roky 1963 a 1970 vystudoval filozofii a politickou ekonomii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

7.11.2019 - Spor o Hornbach v Plzni: místo jízdních pruhů pro MHD mají vzniknout zelené střechy a solární panely
PLZEŇ (Děti Země) - Okresní soud Plzeň-město usnesením ze dne 8. října 2019 schválil smír mezi Dětmi Země a firmou InterCora ve sporu o nesplněné závazky ze smlouvy ze srpna 2008 o výstavbě plzeňského Hornbachu. Místo jízdních pruhů pro MHD má InterCora vybudovat tzv. zelené střechy, střešní fotovoltaickou elektrárnu, čtyři nabíjecí stanice pro elektromobily a koupit dvacet kol pro plzeňský bikesharing. Podle Dětí Země je kauza ukázkou neseriózního jednání developerů a nízké úrovně vymahatelnosti práva.

7.11.2019 - Praha začala stavět Trojskou lávku
PRAHA (Hl. město Praha) - Ze Stromovky do zoo se budou moci Pražané příští rok znovu dostat přes lávku, jejíž stavba dnes začala. Zhotovitel stavby, společnost SMP CZ, a.s., na začátku týdne zahájil přípravu staveniště a budování zázemí, práce začnou na pilířích a jejich hlubinném založení. Nová Trojská lávka hlavní město přijde na 128 248 653 Kč.

7.11.2019 - Vedení Prahy zve veřejnost na společné sázení stromů. Akce „Zastromuj Prahu“ se koná již tuto sobotu ve Stromovce
PRAHA (Hl. město Praha) - V sobotu 9. listopadu 2019 se ve Stromovce uskuteční první veřejné sázení stromů v rámci akce Zastromuj Prahu. Občané budou moci zasadit 17 buků lesních. Na místě se v době od 13 do 16 hodin zároveň děti i dospělí dozvědí od odborníků více o sázení stromů, jejich významu i jak o stromy pečovat.

7.11.2019 - Další nález invazního raka mramorovaného ve volné přírodě. Byl nalezen v tůni na Radovesické výsypce nedaleko Bíliny
BÍLINA (AOPK ČR) - Byl nalezen v tůni na Radovesické výsypce nedaleko Bíliny. Jedná se už o několikátý nález tohoto druhu v naší přírodě. „Rak mramorovaný, stejně jako další druhy amerických raků, znamená ohrožení pro naše domácí raky – tedy raka kamenáče a raka říčního. Američtí raci totiž přenášejí takzvaný račí mor – plísňové onemocnění, které je pro naše domácí druhy raků smrtelné. Klíčové proto je, aby se do volné přírody vůbec nedostali [1],“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

6.11.2019 - Děti Země podporují výstavbu silničního tunelu pod Bílinou
(Děti Země) - Trasa nového průtahu se podobá jejich návrhu z března 2007. Děti Země podporují výsledek jednání města Bíliny a Ředitelství silnic a dálnic ČR ze 4. listopadu 2019, podle kterého se místo východního obchvatu města silnicí délky 7,8 km za 3 miliardy korun má postavit průtah s tunelem délky 1,3 km za 3,5 miliard korun, čímž se ochrání stávající i budoucí přírodní hodnoty v okolí města.


6.11.2019 - Výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe je nevýhodná ve všech variantách. Navíc může ohrozit i zdroje pitné vody, hodnotí projekt KDU-ČSL
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci nesouhlasí s plánovanou výstavbou vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe (dále D-O-L). Zpochybňují také studii proveditelnosti celého projektu, která přinesla více nezodpovězených otázek než konstruktivních odpovědí. Studie prokázala, že záměr je investorsky a ekonomicky nevýhodný ve všech variantách. Podle poslance KDU-ČSL a bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky může navíc výstavba ohrozit okolní zdroje pitné vody, voda z průplavu se totiž dostane do kontaktu s podzemními i povrchovými vodami.

6.11.2019 - Dopravní opatření na Malé Straně a Smetanově nábřeží se prodlouží do pátku
PRAHA (Hl. město Praha) - Silniční správní úřad na základě žádosti Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s., (DPP) rozhodl o prodloužení dopravních opatření na Malé Straně a Smetanově nábřeží do pátečního večera. Vjezd z Újezdu k Valdštejnské ulici je i nadále povolen jen rezidentům a dopravní obsluze, na pravý břeh Vltavy se vrátí pouze tramvaje.

5.11.2019 - Navrhujeme více peněz na odměny učitelů a žádné populistické slevy na jízdné
PRAHA (TOP 09) - TOP 09 začíná představovat pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu pro rok 2020. Jedním z nich je navýšení prostředků na odměny učitelů na úkor slev na jízdné.

5.11.2019 - Protestní demonstrace: Magistráte, nestavěj ve Velké strahovské zahradě na Petříně!!!
ČR (Občanský monitoring) - Dobrý den, jsem organizátorem protestu proti záměru odboru Ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy stavět ve Velké Strahovské zahradě. Protestní demonstrace: Magistráte nestavěj ve Velké strahovské zahradě na Petříně se uskuteční 6.11. od 18:00 před Škodovým palácem (budova MHMP).

5.11.2019 - Rekultivace skládky nebezpečných odpadů v Moldavsku byla úspěšně ukončena
Praha (Česká rozvojová agentura) - Nedaleko moldavské obce Cişmichioi se nachází skládka nebezpečných odpadů představující značné riziko pro životní prostředí a zdraví obyvatel. Nachází se v obydlené zemědělské oblasti a vzhledem k blízkosti Dunaje by potenciální únik znečištění mohl ohrozit rozsáhlé území, včetně cenných ekosystémů v deltě řeky a následně i Černého moře. Česká rozvojová agentura zde proto podporuje projekt Omezení rizik souvisejících se skládkou nebezpečných odpadů v Cişmichioi, který realizuje česká akciová společnost DEKONTA.

4.11.2019 - Douglaska ve směsi s domácími dřevinami
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Současné změny podmínek prostředí a s nimi spojený ústup smrkových porostů vedou lesníky k hledání alternativních řešení při obnově a pěstování lesů. Tím by mohlo být širší využití ekonomicky cenných a zároveň klimatickým výkyvům lépe odolných dřevin, včetně introdukovaných druhů. Jednou z perspektivních dřevin je severoamerická douglaska tisolistá.

4.11.2019 - Nejlepší klima nápady si odnáší ceny Adapterra Awards
BRNO (Nadace Partnerství) - Ptačí park, čistírna na střeše, zelená fabrika, chytré komunitní centrum a proměna Zálúčí. To je pětice letošních vítězů v soutěži Adapterra Awards, která hledá a oceňuje nejlepší nápady na zvládání dopadů klimatické změny
Nadace Partnerství dnes ocenila pětici nejlepších nápadů na zvládání dopadů klimatické změny. Stalo se tak v rámci konference Jak na sucho a horko – ve městě i v krajině v pražském IPR CAMPu. Za nejsympatičtější projekt si veřejnost vybrala Ptačí park Josefovské louky. Odborná porota pak ve čtyřech kategoriích vyzdvihla unikátní přeměnu krajiny na farmě Blatnička v jihomoravském Zálúčí, ostravské komunitní centrum Všichni spolu, rostlinami opláštěnou halu společnosti Železný a netradiční Dům s mokřadní střechou v Praze. Vítězové si jako výhru odnášejí cestu za inspirativními projekty do Německa a Rakouska v celkové hodnotě 300 tisíc korun.


4.11.2019 - Když se poráží strom, musí se informovat
PRAHA (Strana zelených Praha) - S kácením stromů ve městě jsme si v minulosti užili po celé Praze.

4.11.2019 - Vládní novela zákona o odpadech nepovede k vypínání zahraničních e-shopů. Před rizikem varovali Ministerstvo životního prostředí Piráti
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti v září upozornili Ministerstvo životního prostředí ČR na podle nich zbytečné rušení e-shopů v důsledku změn novely zákona o odpadech. Nyní ministerstvo předložilo vládě upravenou verzi této novely. Ta původní umožňovala úředníkům vydat nařízení o odpojení zahraničních e-shopů od internetu, pokud si nezřídí formálního zástupce se sídlem v ČR kvůli placení recyklačních poplatků. Piráti před tímto paragrafem, který by vedl k cenzuře internetu, varovali. Dopisem se obrátili na ministra životního prostředí se žádostí o vysvětlení a konzultaci. Nová verze novely problematický paragraf neobsahuje.

4.11.2019 - Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku NKÚ k boji se suchem
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí odmítá přístup a naprostou většinu závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu k hodnocení realizace opatření pro zmírnění dopadů sucha a považuje závěry NKÚ za zcela nepřesné, neúplné a zavádějící.

4.11.2019 - Tramvajová síť se dočká zvýšení stability provozu
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražští radní na pondělním zasedání rozhodli o zvýšení operativnosti při neočekávaných událostech u tramvajové sítě v širším centru Prahy. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) nyní prověří místa, kde by bylo nejlepší vybudovat odstavná kolejiště a nová obratiště pro zvýšení plynulosti kolejové dopravy v hlavním městě u plánovaných výluk a mimořádných událostí. Do budoucna pak zajistí projekční přípravu a jejich výstavbu.

3.11.2019 - Petenti v Senátu: v NP Šumava uschne dalších 6 000 ha lesů - Senát nevydal žádné usnesení
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Senát Parlamentu ČR projednal 31. října 2019 "Petici za zákon pro zelené lesy Šumavy" (11 714 podpisů). Dle rozpravy a hlasování v Senátu měl návrh usnesení pro podporu požadavků petice vysokou podporu a k tomu scházel jen 1 hlas.

1.11.2019 - ČD zahajují předprodej jízdenek na cestování o Vánocích
PRAHA (České dráhy) - České dráhy dnes ve svém e-shopu zahájily předprodej jízdenek na nový jízdní řád 2020, který bude platit od 15. prosince 2019. Na pokladnách pak bude nově možné koupit nejlevnější Vázané jízdenky.

1.11.2019 - Mimořádné dopravní opatření: Od pondělí do středy se uzavře průjezd Malou Stranou
PRAHA (Hl. město Praha) - Kvůli očekávaným velkým dopravním komplikacím a zpožďování tramvají bude od pondělí do středy uzavřen průjezd Malou Stranou z Valdštejnské ulice až na Újezd. V opačném směru bude platit zákaz vjezdu z Újezdu do Karmelitské ulice. V Letenské ulici zůstane provoz zachován. Do oblasti budou moci vjet jen rezidenti a dopravní obsluha, na dodržování tohoto opatření bude dohlížet policie.

1.11.2019 - Vlasta se vrátila z nemocnice, sama se o sebe nepostará. Co teď?
PRAHA (Institut sociální práce, z.s.) - Vlasta se po mozkové příhodě vrátila z nemocnice závislá na péči druhých. Syn Honza, který má náročnou práci a velkou rodinu, si kvůli tomu vzal dva týdny dovolené, ale teď už musí zpátky do práce… Stojí před rozhodnutím, co s maminkou dál? Jak se o ni zvládne postarat, když zároveň musí pracovat, starat se o dvě dospívající děti? Podobné otázky si kladou mnozí z nás, když náhle onemocní někdo v rodině, utrpí těžký úraz, nebo stárnoucí rodiče ztrácejí soběstačnost. Někdy v situaci, kdy jsou na pokraji sil, náročnou péči doma už nezvládají a pomýšlí na péči ústavní, např. domov pro seniory.

31.10.2019 - Senát dnes bez dalších změn schválil sněmovní verzi novely lesního zákona, obsahující několik pozitivních úprav. Další nezbytná opatření pro obnovu lesa čekají na nový zákon
PRAHA (Hnutí DUHA) - Jasnou většinou 53 hlasů senátorky a senátoři přijali podobu novely lesního zákona, kterou v půlce září schválila Poslanecká sněmovna. Ta řeší nejzávažnější problémy současného lesnictví, ovšem další důležité úpravy, bez nichž bude budování pestrých lesů obtížné, musejí počkat na další legislativní změny.

31.10.2019 - Změny ve slevách na jízdné: Proplácení bude mít svůj strop
PRAHA (MD ČR) - Slevy na jízdné pro žáky, studenty a důchodce budou od příštího roku zastropovány. S účinností od 1. ledna 2020 bude limitována výše jízdného pro výpočet slevy. Dopravci budou nadále uplatňovat 75% slevu z ceny jízdenky, která ale bude nově omezena limitem Ministerstva dopravy stanoveným dle počtu ujetých kilometrů. Kdyby tedy například cena za jízdenku mezi Prahou a Ostravou dosáhla až 1 200 Kč, stát podle nového stropu proplatí za slevu výrazně méně, a to maximálně 389 Kč. Toto omezení nastaví aktualizovaný cenový výměr Ministerstva financí.

31.10.2019 - Příprava nových dálnic do deseti let, liniový zákon urychlující výstavbu míří do vlády
PRAHA (MD ČR) - K projednání na vládě se brzy dostane novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, zkráceně tzv. liniový zákon. Jejím cílem je zkrátit dobu přípravy strategických dopravních staveb zhruba o třetinu, ze stávajících až 13 let. Novela má za cíl zjednodušit povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb. Novelu předkládá Ministerstvo dopravy spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem průmyslu a ochodu.

31.10.2019 - Klecový chov slepic nemá v moderním zemědělství co dělat
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na základě iniciativy Jana Pošváře, pirátského poslance a člena sněmovního Zemědělského výboru, se dnes v prostorách Poslanecké sněmovně konal seminář o klecových chovech hospodářských zvířat pod záštitou Zemědělského výboru. Diskutovalo se o zkušenostech s klecovým chovem a jeho alternativách, o ekonomice jednotlivých chovů a o zahraničních zkušenostech. V několika tematických blocích vystoupili jako řečníci zástupci ochránců zvířat, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR ale i zástupci akademické obce.

31.10.2019 - Soutěž pro veřejnost za poznáním havarijní zóny JE Temelín a rizik využívání jaderné energie
(OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí) - Antiatomová podzimní soutěž OIŽP pro širokou veřejnost za poznáváním míst v havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín:
-navštiv námi popsaná místa v havarijní zóně JE Temelín a vyfoť je
-zúčastni se vědomostního kvízu
-sdílej naši soutěž na FB

Více informací na: www.oizp.cz


31.10.2019 - Senát se věnoval boji s kůrovcem a politickým trafikám
PRAHA (KDU-ČSL) - Na 12. schůzi Senátu projednali senátorky a senátoři celkem 29 bodů. Jedním z klíčových tisků byla novelizace lesního zákona. Předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar upozornil, že se jedná o velmi složitou problematiku. „Je potřeba se zabývat koncepcí hospodářské politiky v našich lesích. Nesmíme ohrozit příspěvky majitelům lesů, proto v našem klubu převládl názor zákon schválit ve znění zaslaném Poslaneckou sněmovnou,“ vysvětlil Šilar.

31.10.2019 - Oslo: Další město, kde autobusy jezdí na bioplyn z odpadů
Praha (Zajímej.se) - Bioodpady představují pro české odpadové hospodářství spíše problém, v zahraničí už jsou ale dlouhou dobu součástí receptu pro udržitelnou a ekologickou dopravu: z bioplynu se vyrábí biometan, který se používá jako palivo. Stejný potenciál mají i pražské bioodpady, které by v budoucnu mohly pohánět flotilu Pražských služeb a autobusů MHD v Praze.

31.10.2019 - Stromy v ohrožení: Zelení kritizují nebezpečné ustanovení propašované do zákona o drahách
PRAHA (Strana zelených) - Na svém včerejším jednání se Senát zabýval rozsáhlou novelou zákona o drahách. Do jinak důležitého předpisu prospěšného pro veřejnou dopravu vpašoval poslanec Feranec (ANO) ve sněmovně ustanovení, které označuje všechny stromy v těsné blízkosti dráhy automaticky za nebezpečné. „Stromy tvoří důležitou součást naší krajiny, pomáhají zadržovat vodu a brání erozi. Pokud jsou zdravé, rozhodně nepředstavují nebezpečí. Tohle nešťastné ustanovení však otevírá cestu jejich snadnějšímu kácení,“ komentuje kontroverzní ustanovení 1. místopředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

30.10.2019 - Ministr Karel Havlíček a koaliční poslanci z Hospodářského výboru se postavili proti vládě. Navrhují, aby elektrárny mohly plýtvat uhlím
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Frank Bold) - Poslanci ANO, SPD, KSČM, ODS a ČSSD právě schválili souhlasné stanovisko Hospodářského výboru k pozměňovacímu návrhu poslance ANO Pavla Pustějovského, který fakticky ruší současnou povinnost provozovatelů starých uhelných elektráren investovat při rekonstrukcích do zvyšování účinnosti [1]. Stalo se tak hlavně kvůli kladnému postoji Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které vede Karel Havlíček (za ANO). Návrh nepodpořili pirátští poslanci. A ani zástupci a zástupkyně dalších stran, kteří na jednání nebyli.

30.10.2019 - Ekologické vysvědčení vlády v poločase: chybí zásadní pozitivní posun v ochraně životního prostředí
PRAHA (Hnutí DUHA a Zelený kruh) - Ekologická organizace Hnutí DUHA spolu s asociací Zelený kruh zhodnotily kroky vlády Andreje Babiše v environmentální oblasti. Učinily tak u příležitosti poloviny současného volebního období. Výsledkem je “vysvědčení”, které v mnohém konstatuje zanedbávání či přímo poškozující kroky pro kvalitu životního prostředí České republiky. Vláda tak má před sebou druhý poločas, aby špatné skóre napravila.


30.10.2019 - Pořádáme seminář na podporu obcí na území národním parku
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR startují dotační program pro obce v našich národních parcích. Díky 100milionové dotaci mají obce i správy národních parků šanci opravit veřejná prostranství, turistické cesty, snížit světelné znečištění nebo například spolufinancovat nákladnější projekty z Operačního programu Životní prostředí. Státní fond životní prostředí ČR spolu se Správou Krkonošského národního parku pořádá pro zdejší obce a ostatní žadatele odborný seminář, na kterém se získají bližší informace. Tato akce se uskuteční 5. listopadu od 10 hodin ve vrchlabském Krtkovi.

30.10.2019 - „Chodníček smrti“ u magistrály dělníci rozšíří, počet jízdních pruhů zůstane stejný
PRAHA (Hl. město Praha) - Chodci se od konce listopadu konečně budou moci bezpečně dostat z hlavního nádraží na Vinohrady. Místy jen 30 centimetrů široký chodník přiléhající k magistrále se rozšíří bez ubrání jízdních pruhů. Práce už začaly, zadavatelem je Technická správa komunikací hl. m. Prahy.

30.10.2019 - Co dělat, pokud najdete použitou injekční stříkačku?
SLANÝ (Laxus z.ú.) - Našli jste použitou injekční stříkačku a nejste si jisti, co s ní udělat? V Letohradě funguje terénní služba organizace Laxus. Na terénní pracovníky se můžete obrátit nejen v případě, když na ulici najdete pohozenou stříkačku.

30.10.2019 - Ambulantní centrum nabízí poradenství pro rodinu i jednotlivce
SLANÝ (Laxus z.ú.) - Slovní spojení bezstarostné mládí neplatí pro všechny. Období, ve kterém se dítě mění v dospělého člověka může být spojené s mnoha překážkami a riziky. Někdy se to všechno semele tak, že je pro mladého člověka těžké se v situaci orientovat. Nelibě může nést pubertu jednoho teenagera celá rodina.

30.10.2019 - Státní vyznamenání Petru Martanovi za zásluhy o stát a literární díla v lesnictví
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Prezident republiky Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy I. stupně Petru Martanovi, za zásluhy o stát. Stalo se tak u příležitosti státního svátku České republiky 28. října 2019 na Pražském hradu.

30.10.2019 - Terénní pracovníci v Mnichově Hradišti pomáhají chránit veřejné zdraví
SLANÝ (SEMIRAMIS z.ú.) - Terénní pracovníci organizace Semiramis pravidelně navštěvují Mnichovo Hradiště. Mezi jejich hlavní činnost patří práce s uživateli návykových látek. Taková práce obnáší především manipulaci s injekčními stříkačkami a starost o to, aby co nejmenší množství použitých jehel skončilo v ulicích města.

30.10.2019 - Skupina 24 senátorů a senátorek vyzývá ministra průmyslu k navýšení využití obnovitelných zdrojů
PRAHA (Senát Parlamentu ČR) - Reakce senátorů a senátorek na návrh národního klimaticko-energetického plánu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

30.10.2019 - Senátorský klub ODS: Lesní zákon má chyby, ale pomáhá vlastníkům lesů. Podpoříme ho
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté na plénu Senátu podpoří lesní zákon, i přesto, že k němu mají výhrady. Rychlá pomoc vlastníkům lesů je ale podle nich nutná. Senátoři za ODS budou chtít také důkladně projednat novelu Listiny základních práv a svobod, kterou podporují. A zároveň vítají novelu stavebního a vodního zákona, která usnadní zadržování vody v krajině.

30.10.2019 - Elfmark: Územní plánování v ohrožení kvůli chybějícímu regulačnímu plánu
PRAHA (Česká pirátská strana) - Úspěšný městský rozvoj v České republice vyžaduje větší roli institutu regulačních plánů. To vyplynulo z dopolední části včerejšího semináře o rekodifikaci stavebního práva. Tzv. regulační plán má zajistit koordinovaný a komplexní rozvoj města včetně výstavby parků, škol a dalších prvků občanské vybavenosti. Inspirací mohou být města západní Evropy, jejichž zkušenosti tlumočili na včerejším semináři organizovaném pirátským poslancem Františkem Elfmarkem zahraniční hosté. V závěru semináře zazněly informace od Ministerstva pro místní rozvoj ČR o přípravě nového stavebního zákona. V rámci přípravy paragrafového znění z něj však Hospodářská komora právě institut regulačního plánu vyškrtla bez porady s MMR. Hospodářská komora svým jednáním nedodržuje schválený věcný záměr nového stavebního zákona, který v červnu schválila vláda.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 826 | Další