ecomonitor.cz
verze pro tisk
24.5.2019 - Stávkující středoškoláci vyzvali k účasti ve volbách do Evropského parlamentu a varovali před odprodejem elektrárny Počerady
PRAHA (Fridays for Future) - Dnes se uskutečnila třetí studentská stávka za klima v České Republice. Tisíce studentů stávkovali po celé republice, stávka se konala ve více než 15 městech. Podobné akce se dnes také konaly v přibližně 1600 městech po celém světě. Studentské stávky v loňském roce zahájila Greta Thunberg, tehdy patnáctiletá švédská studentka.

24.5.2019 - Kateřina Bursíková Jacques podpořila iniciativu Efficient Internet.org a má nejúspornější web
Praha (efficientinternet.org) - Kateřina Bursíková Jacques podpořila iniciativu EfficientInternet.org a má nejúspornější web

24.5.2019 - Chraňte se před hlukem
Liberec (ANERI s.r.o.) - Ztráta sluchu způsobená hlukem patří k nejčastějším pracovním rizikům. Hlasité zvuky, které obsahují hluk, představují riziko pro sluch, a navíc mohou narušovat pozornost a vysilovat. Ochrana sluchu v rizikovém prostředí je nutností.

23.5.2019 - Mostek u Trkače je opět otevřen
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky, který nevydržel nápor sněhu a prolomil se, je opět opraven. Pomoc s opravou nabídlo Správě KRNAP město Pec pod Sněžkou a dnes byly oba prasklé nosníky vyměněny. Mostek je tedy opraven a modrá turistická stezka směr Sněžka opět otevřená. Kolegům z Pece pod Sněžkou za pomoc s opravou děkujeme!

23.5.2019 - 45 let pomoci přírodě a památkám - Příběhy nadšení
Brno (Hnutí Brontosaurus) - K příležitosti oslav 45 let dobrovolnictví pro přírodu a památky organizuje Hnutí Brontosaurus soutěž s názvem Příběhy nadšení. Může vám být povědomá, protože před pěti lety jsme uspořádali rovněž Příběhy nadšení. Tehdy šlo o Příběhy dobrovolníků a letos se zaměříme na Příběhy míst.

23.5.2019 - Zásadně chybná doporučení poradního sboru prezidenta Zemana ohledně bezzásahových zón na Šumavě
PRAHA (Martin Bursík, Ivan Gabal, Bedřich Moldan) - Čím více se věnujeme nezbytnému řešení klimatické změny, jejích dopadů na krajinu, lesy a vodní hospodaření v krajině, tím více je nutné důsledně dbát na kvalifikovaný a poučený přístup k těmto složitým a křehkým ekologickým systémům.

23.5.2019 - Návštěvnický pas provede po 16 chráněných územích. Turisté mohou získat i drobné dárky nebo překvapení
PRAHA (AOPK ČR, Správa NP České Švýcarsko, Správa KRNAP, Správa NP Podyjí a Správa NP Šumava) - Celkem do 16 míst s chráněnou přírodou se mohou letošní sezónu vypravit turisté s nově vydaným speciálním návštěvnickým pasem. Malou odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně pět z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí. Na ty, kteří proputují všech 16, čeká překvapení. Vyrazit mohou lidé už třeba tento víkend, kdy si připomínáme Evropský den chráněných území [1]. Lidé by se tak měli dozvědět více o tom, jak odborníci o přírodu v Česku pečují.

23.5.2019 - Synod Českobratrské církve evangelické řešil finanční odluku od státu, strategický plán i životní prostředí
PRAHA (Českobratrská církev evangelická) - Nejvyšší rozhodovací orgán Českobratrské církve evangelické (ČCE) v závěru minulého týdne zasedal v Praze. Přijal strategický plán do roku 2030 a několik zásadních rozhodnutí v souvislosti se samofinancováním. Velkým tématem byla také ochrana životního prostředí a otázka klimatické změny – synod k ní vydal samostatné prohlášení.

23.5.2019 - Sto českých učitelů a učitelek za klima
PRAHA (Učitelé za klima) - Již přes sto učitelek a učitelů základních a středních škol a dalších pedagogických pracovníků z celého Česka podepsalo společnou výzvu Učitelé za klima (Fridays for Future).

23.5.2019 - Rozhodování o nových reaktorech: víra nahrazuje chybějící fakta
PRAHA (Senátor Petr Orel (SZ)) - Vládě pro rozhodování o nových jaderných reaktorech chybí klíčové ekonomické podklady. Od reálné výše investičních a dalších souvisejících nákladů až pod dopady na státní rozpočet a cenu elektřiny. Alespoň takový poznatek si odnáší účastníci panelové debaty „Ekonomické souvislosti rozvoje jaderné energetiky“, kterou dnes zorganizoval senátní Klub pro liberální demokracii – SENÁTOR 21. Bez chybějících dat, která již dávno měla ležet na stole, je tak nutné brát s velkou rezervou slova o nezbytnosti postavit nové reaktory a nemožnosti zvolit jiná řešení pokrytí našich energetických potřeb.

23.5.2019 - Plavební kanál u Přelouče stále doprovázejí velké komplikace
(Děti Země) - Řízení o výjimce ze zákona zahájené v dubnu 2008 se přerušilo do dubna 2021.

23.5.2019 - Rada musí rychle vyjednat peníze na Metro D
PRAHA (ODS Praha) - Občanští demokraté podporují výstavbu nové linky metra, město ale podle nich musí mít vyřešené její financování. ODS dále upozorňuje na to, že radní zfalšovali zápis z jednání o zakázce na opravu Libeňského mostu a budou chtít na zastupitelstvu vysvětlení. Pražští zastupitelé za ODS se budou ptát také na situaci kolem nemocnice Na Františku a na postup v případě sociálního Domova Zvíkovecká kytička.

23.5.2019 - Petr Fiala: Místo individuální pomoci potřebným vláda rozdává všem. Svoláváme mimořádnou schůzi
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​ODS je jednou ze stran, které připojily podpisy pod žádost o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci na ní chtějí mluvit o selhání vlády ve financování sociálních služeb. Podle předsedy ODS Petra Fialy si vláda místo péče o skutečně potřebné raději kupuje voliče např. jízdným zdarma.

22.5.2019 - Dobrovolnictví s Brontosaurem plné zážitků - Pojeď letos i ty!
Brno (Hnutí Brontosaurus) - I letos budou mladí lidé na letních akcích Hnutí Brontosaurus dobrovolničit. Zachraňovat orchideje, starat se o handicapovaná zvířata, opravovat hradní zdi, značkařit cesty v zahraničí a užívat si léta.

22.5.2019 - Elektrárna Počerady spálí 10 tun uhlí za minutu. 6,5 "proletí komínem", zbytek jde na vývoz. Odstavení by byla odpověď na studentské stávky
POČERADY (Hnutí DUHA) - Sílící studentské hnutí za ochranu klimatu, které pořádá další globální i stávku již tento pátek, požaduje od vlád konkrétní kroky k rychlému snížení emisí. V České republice, kde studentky a studenti vyjdou do ulic už potřetí, se nabízí jasné řešení: zastavit zbytečné a velmi plýtvavé spalování uhlí.

22.5.2019 - Praha 7 vyhlásila jako první ve střední a východní Evropě stav klimatické nouze
PRAHA (Strana zelených Praha) - Praha 7, kde jsou ve vedení i Zelení, dnes usnesením Rady městské části vyhlásila stav klimatické nouze.

21.5.2019 - V Českém Krumlové mají otočné hlediště, v Kroměříži na republikovém finále Dětské Porty měli otočné židle
PRAHA (Pionýr) - V pátek a sobotu 17. – 18. května se v Kroměříži konalo republikové finále 28. ročníku Dětské Porty, největší dětské hudební soutěže v oblasti folk a country. Dětská Porta je jednou ze soutěží Pionýrského Sedmikvítku, jehož pořadatelem je spolek Pionýr. Republikové finále Dětské Porty organizovala letos již podruhé Olomoucko-zlínská krajská organizace (O-ZKOP). Celostátní soutěžní přehlídce předcházela série 12 oblastních kol po celé republice.

21.5.2019 - Piráti a frakce Evropského parlamentu: Kam se chceme zařadit?
PRAHA (Česká pirátská strana) -

21.5.2019 - Prohlášení skupiny senátorů k projevu předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery v Terezíně dne 19. května 2019
PRAHA (Skupina senátorů Parlamentu ČR) - Distancujeme se od slov předsedy Senátu Jaroslava Kubery, která pronesl při hlavním projevu na Terezínské tryzně, a v nichž přirovnal ekologii, ochranu životního prostředí, rovnost pohlaví, politickou korektnost nebo multikulturalismus k totalitě a rasismu.

21.5.2019 - Pojďte s pilou do lesa na dříví
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku přichází s výzvou zejména místním obyvatelům – pojďte s pilou do lesa na dříví. Důvodem toho netradičního kroku je množství vrcholových zlomů, které po zimě zůstaly v lesích a blížící se první rojení lýkožrouta smrkového. Abychom snížili šanci na další šíření kůrovců po Krkonoších, nabízíme nyní v samovýrobě kubík dřeva za pouhých 10 korun.

21.5.2019 - Za nejdůležitější funkce lesů považuje více než polovina Čechů ochranu živočichů, rostlin nebo klimatu, ukázal výzkum na reprezentativním vzorku české populace
BRNO (FSC ČR) - Polovina respondentů uvedla jako nejdůležitější funkci českých lesů ochranu živočichů, hub a rostlin či ochranu klimatu. Produkci dřeva pak jako nejdůležitější vidí jen 10 % české veřejnosti. Ukázal to sociologický výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR na reprezentativním vzorku české populace, kterého se na konci loňského roku zúčastnilo 1104 respondentů. Výzkum kromě jiného také ukázal, že za největší ohrožení českých lesů považuje česká veřejnost kůrovce a intenzivní těžbu. Výzkum si nechala vypracovat česká národní kancelář mezinárodní certifikace lesního hospodaření FSC (Forest Stewardship Council) a jeho výsledky zveřejňuje u příležitosti zítřejšího Mezinárodního dne biologické rozmanitosti.

21.5.2019 - 77 % Čechů a Češek požaduje lepší zákony pro boj s globálním odlesňováním. V Česku přitom každé tři minuty zmizí lesy o rozloze jednoho fotbalového hřiště
PRAHA (Hnutí DUHA) - Dnes zveřejněné výsledky mezinárodního sociologického průzkumu jasně upozorňují na požadavek drtivé většiny Češek a Čechů, aby zákonodárci přijali nová pravidla, která zajistí, že nákupem zboží v obchodech nebudou přispívat k odlesňování - a to i na mezinárodní úrovni. Nové zákony, které zastaví masivní odlesňování, požaduje celkem 77 % dospělých Češek a Čechů. [1]

21.5.2019 - Nerušte, rozhodujeme. Všechno povolíme snadno a hned!
(Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o plánech vlády výrazně omezit efektivní účasti spolků při rozhodování o stavbách podle návrhu novely zákona o liniových staveb a návrhu nového stavebního zákona, který vyšel na serveru A2larm.cz (21.05.2019).

21.5.2019 - Obec může územním plánem regulovat své území i nekonvenčními právními prostředky (např. regulačními bublinami), když budou v souladu se stavebním zákonem
BRNO (Ústavní soud ČR) - IV. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Jan Filip) vyhověl ústavní stížnosti zastupitelstva města Pec pod Sněžkou a zrušil rozsudky Nejvyššího správního soudu a Krajského soudu v Hradci Králové, neboť jimi bylo porušeno ústavně zaručené právo stěžovatele na samosprávu podle čl. 8, čl. 100 odst. 1, čl. 104 odst. 2 ve spojení s čl. 104 odst. 4 Ústavy České republiky a jeho právo na soudní ochranu podle čl. 36 odst. 1 ve spojení s čl. 36 odst. 2 Listiny základních práv a svobod.

21.5.2019 - Češi a Poláci společně zahájili cyklosezónu v příhraniční
OLEŠNICE V ORLICKÝCH HORÁCH (Královéhradecký kraj) - Mezinárodní jízda CYKLO GLACENSIS 2019 přilákala téměř 200 cyklistů a otevřela cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí. Letošní 18. ročník nabídl krásné trasy Orlickými horami až do cíle v Olešnici v Orlických horách.

21.5.2019 - Kraj rozděluje další kotlíkové dotace
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj uspěl s žádostí o poskytnutí třetího grantu kotlíkových dotací u Ministerstva životního prostředí. Zájemcům o kotlíkové dotace rozdělí v letech 2019 a 2022 přes 207 milionů korun.

21.5.2019 - Metody hodnocení sucha pomohou k lepší ochraně lesů
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - V současné době, kdy jsou lesy ohroženy suchem a při následném oslabení napadením kůrovcem, je na místě včas vyhodnotit míru stresu a dopady sucha na ekosystémy a pomoci tak ke stanovení postupů ochrany porostů. K tomu mohou posloužit metody hodnocení sucha v porostech smrku ztepilého, které podrobně popsali a otestovali experti na ekologii lesa Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

21.5.2019 - P. Poc: Vymírání druhů není sranda. Pracuji na řešení s Evropskou komisí
PRAHA (ČSSD) - Stav přírody se dle světových studií rapidně zhoršuje. Jak na tom ale ve skutečnosti Evropa je? Kvůli zastaralosti a chybějícím informacím nikdo přesně neví. Český europoslanec Pavel Poc proto s Evropskou komisí připravuje robustní přehodnocení, kterým nastaví rámec nové politice.

21.5.2019 - Sladké překvapení pro cyklisty
PARDUBICE (Město Pardubice) - Jablko a pardubický perník přichystala na úterní ráno pardubická radnice pro všechny, kdo se vydali do práce či do školy na kole. Na osmi nejfrekventovanějších cyklotrasách (nejen) v centru města rozdávali dobrovolníci z řad zaměstnanců magistrátu cyklistům malou svačinku. Do akce se zapojili i někteří městští zastupitelé, včetně primátora Martina Charváta.

21.5.2019 - Město podpoří Paletu i azyl pro handicapovaná zvířata
PARDUBICE (Město Pardubice) - Pardubice finančně podpoří jak provoz Ekocentra Paleta, tak Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka. Pro tyto organizace uvolní z programu podpory ekologické výchovy a osvěty celkem 335 tisíc korun. Dotaci pro pardubickou Paletu ještě musí schválit zastupitelstvo města. Celkem město letos podpoří ekologickou výchovu více než 750 tisíci korunami.

20.5.2019 - Dohoda o klidových územích v NP České Švýcarsko
KRÁSNÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Rada Národního parku České Švýcarsko na svém dnešním jednání dohodla se správou parku návrh nových klidových území. Nutnost vyhlásit klidová území vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která vstoupila v platnost v červnu 2017. Klidová území jsou obdobou dřívějších prvních zón národního parku. Pro pohyb návštěvníků zde platí nejpřísnější pravidla, smějí do nich vstupovat pouze po značených turistických stezkách, a to z důvodu nerušeného vývoje citlivých a zranitelných ekosystémů nebo jejich složek. Návrh klidových území nyní správa parku postoupí Ministerstvu životního prostředí, které klidová území vyhlásí opatřením obecné povahy.

20.5.2019 - Avízo- veřejné vyhlášení nálezu u Ústavního soudu
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ve středu 22. 5. Od 9:30 proběhne u Ústavního soudu v Brně veřejné vyhlášení nálezu ve věci návrhu podaného skupinou 58 poslanců na zrušení legislativy, která upravuje povinnost operátorů uchovávat plošně provozní a lokalizační údaje o veškeré elektronické komunikaci pro potřeby zejména policie, ale i dalších orgánů.

20.5.2019 - Výstava k 90. narozeninám UNIMA ukáže bohatství loutek celého světa
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi pořádá od 29. května do 26. června 2019 v Galerii Českých center v Praze výstavu nazvanou UNI…CO? UNIMA! 90 let | 100 zemí | 1 vášeň. Výstava vznikla u příležitosti 90. výročí založení mezinárodní loutkářské unie UNIMA a návštěvníky seznámí s rozmanitými formami loutkářství z celého světa.

20.5.2019 - Mostek u Trkače nevydržel nápor sněhu
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky nevydržel nápor sněhu a jeden z jeho nosníků se prolomil. Z tohoto důvodu jsme cestu Obřím dolem od kapličky do Obřího sedla museli uzavřít. Oprava proběhne v příštích týdnech.

19.5.2019 - Projev předsedy Senátu na Terezínské tryzně
TEREZÍN (Senát Parlamentu ČR) - Na Národním hřbitově v Terezíně se konala v neděli 19. května 2019 tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Hlavní projev přednesl předseda Senátu Jaroslav Kubera.

18.5.2019 - Porada expertního týmu prezidenta republiky
PRAHA (Kancelář prezidenta republiky) - V sobotu dne 18. května 2019 se na zámku v Lánech konala porada expertního týmu prezidenta republiky Miloše Zemana za účasti ministra životního prostředí Richarda Brabce, jeho předchůdce ve funkci Tomáše Podivínského a hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské.

18.5.2019 - Prohlášení 1. zasedání 35. synodu Českobratrské církve evangelické ke změně klimatu
PRAHA (Českobratrská církev evangelická) - Všichni zakoušíme dopady změn klimatu. Citlivěji vnímáme výkyvy počasí, sucho a problematiku oteplování planety. Jako lidstvo stojíme před dalekosáhlými hrozbami nedostatku pitné vody, snižující se biodiverzity, neobyvatelnosti celých oblastí planety a stěhování milionů lidí. Rozsah problémů mnohé ochromuje. Někteří se snaží situaci ignorovat nebo zlehčovat. Jiní se spoléhají na to, že žijeme ve šťastnější části světa a že se nás změny nedotknou. Jsou však také lidé, které tato situace hluboce trápí a snaží se nejhoršímu podle svých sil zabránit. Někteří přitom propadají chmurám, že vztah člověka ke stvoření se již nezdaří změnit včas.

17.5.2019 - Pasecký Památník zapadlých vlastenců má prestižní „bronz“ v soutěži Gloria musaealis
PASEKY NAD JIZEROU (Správa KRNAP) - Generální rekonstrukce celé budovy i expozice pasecké pobočky Krkonošského muzea Správy KRNAP – Památníku zapadlých vlastenců získala III. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2018!

17.5.2019 - Krkonošskému národnímu parku je 56 let
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) -

17.5.2019 - České dráhy vydávají své historicky nejvýhodnější dluhopisy
PRAHA (České dráhy) - Akciová společnost České dráhy vydává dluhopisy v celkové hodnotě 500 mil. EUR s kupónem 1,5 %. Podle bankovních expertů jde nejen o nejvýhodnější emisi Českých drah, ale zároveň o jedny z nejlevnějších dluhopisů, které kdy vydal český emitent. Prostředky budou využity k refinancování emise v hodnotě 300 mil. EUR s kupónem 4,125 % z roku 2012, která je splatná letos v červenci, a další část je určena na investice do nákupu nových vozidel.

17.5.2019 - HLASUJME PRO ZVÍŘATA 2019 - Volby do Evropského parlamentu
Praha (Společnost pro zvířata) - HLASUJME PRO ZVÍŘATA 2019 a vyberme kandidáty, kteří podporují ochranu zvířat.

Volby do Evropského parlamentu a jejich výsledek jsou velmi důležité pro oblast ochrany zvířat a zajišťování jejich dobrých životních podmínek. EP je nositelem pozitivních změn a věříme, že to tak bude i v dalším volebním období. Pro kandidáty z EU byly připraveny závazky "pro zvířata", ke kterým se mohou připojit.
Za Českou republiku se k závazkům zavázali kandidáti několika stran: České pirátské strany, ČSSD, TOP09, STAN, KDU-ČSL, Strany Zelených, Hnutí Hlas, DS Zelených – za práva zvířat, další se ještě mohou přidat. Konkrétní jména jsou uvedena: https://www.voteforanimals2019.eu/cs/
Lidé, kterým záleží na "němých" tvářích, mohou vybrat kandidáty zavazující se k práci pro zvířata.16.5.2019 - Národní soutěž muzeí Gloria musaealis 2018 zná své vítěze
PRAHA (MK ČR) - Slavnostní ceremoniál proběhl ve čtvrtek 16. května 2019 od 14,00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

16.5.2019 - Výsledky XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018
PRAHA (Asociace muzeí a galerií ČR) - Dne 16. května 2019 byly ve Smetanově síni Obecního domu vyhlášeny Ceny Gloria musaealis za rok 2018.

16.5.2019 - Budoucnost našich lesů – musíme jednat
PRAHA (TOP 09) - Naše lesy čelí největší kůrovcové kalamitě za posledních 200 let. Je to výsledek nejen probíhající klimatické změny, ale i následek zkostnatělého pěstování monokulturních lesů, které neodpovídá dnešním přírodním podmínkám. Tento stav je navíc konzervován dnes již zcela zastaralým a nevyhovujícím lesním zákonem. K vládnímu návrhu zákona o lesích, který je ve druhém čtení proto poslanci TOP 09 předloží zásadní pozměňující návrh. Návrh vychází z tezí pracovní skupiny TOP 09 s Asociací soukromých zemědělců ČR, ke které se připojila i Pirátská strana. Nejdůležitější body pozměňovacího návrhu jsou zejména:

16.5.2019 - Zemědělská politika devastuje půdu a krajinu, potvrdila nová analýza. Které strany, kandidující do Evropského parlamentu budou prosazovat změnu a které ne?
PRAHA (Hnutí DUHA a Česká společnost ornitologická) - Dotace do zemědělství, potravinářství a rozvoje venkova tvoří zhruba 40 % evropského rozpočtu. Jen v České republice tak v období let 2014-2020 směřuje do zemědělství zhruba 216 miliard Kč. Roční příspěvek každého občana Evropské unie na tyto dotace činí 2 900 Kč. Dotace přitom podporují především průmyslové zemědělství, které devastuje krajinu, vyčerpává půdu a podporuje sucho, potvrdila to nová analýza zemědělských dotací a stavu půdy a krajiny [1]. Ekologické organizace žádají změnu nastavení dotací a jasná pravidla pro zemědělce tak, aby při hospodaření chránili půdu, vodu a rozmanitost krajiny.

16.5.2019 - Děti Země potřetí vyhrály soudní spor o kácení dřevin v Brně
(Děti Země) - Od května 2007 chybí náhradní výsadba za odstavné nádraží. Krajský soud v Brně na základě správní žaloby Dětí Země z března 2017 vydal dne 17. dubna 2019 rozsudek, kterým počtvrté zrušil rozhodnutí brněnského magistrátu o uložení náhradní výsadby nových dřevin za vykácení 476 kusů dřevin v říjnu 2007, které rostly na ploše odstavného nádraží, které bylo za tři miliardy korun dokončené v květnu 2010.

16.5.2019 - Skončila lhůta pro podávání nabídek na provoz autobusové dopravy
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Do dnešního dne mohli uchazeči o zajišťování veřejné linkové dopravy podávat své nabídky. Ti úspěšní se podělí o historicky největší veřejnou zakázku Královéhradeckého kraje v maximální hodnotě 7,7 miliardy korun. Tendr má zajistit autobusovou dopravu v celém Královéhradeckém kraji do roku 2030.

16.5.2019 - P. Poc: startuji novou evropskou iniciativu na pomoc včelám i nám
PRAHA (ČSSD) - Evropa, kde stav životního prostředí monitorují samotné včely. To není příběh z fantasy filmu. Na realizaci pracuje europoslanec Pavel Poc, lídr ČSSD do květnových evropských voleb. Startuje novou včelařskou iniciativu, na které spolupracuje s Evropskou komisí.

16.5.2019 - První letošní mládě zubrů se včera narodilo v rezervaci velkých kopytníků
MILOVICE (Česká krajina) - Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru Milovice se opět rozrůstá. Včera se na pastvině nedaleko Benátek nad Jizerou narodilo první zubře letošního roku. Skupina zubrů se tak rozrostla již na 22 zvířat. Na přírůstek upozornil stálý fotograf rezervace Vojtěch Lukáš.

16.5.2019 - Kraj pomáhá kuňce ohnivé. Žába nyní osidluje nové tůně
ČESKÁ LÍPA (Liberecký kraj) - Letos na jaře vyvrcholilo tříleté úsilí Libereckého kraje zlepšit podmínky pro kuňku ohnivou ve dvou přírodních památkách na Českolipsku. Nové prosluněné tůně přilákaly nové obyvatele jen pár týdnů po ukončení hlavní části projektu na zlepšení podmínek pro tuto velmi vzácnou žábu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 813 | Další

Online diskuse
24.5.2019 - Stávkující středoškoláci vyzvali k účasti ve volbách do Evropského parlamentu a varovali před odprodejem elektrárny Počerady
PRAHA (Fridays for Future) - Dnes se uskutečnila třetí studentská stávka za klima v České Republice. Tisíce studentů stávkovali po celé republice, stávka se konala ve více než 15 městech. Podobné akce se dnes také konaly v přibližně 1600 městech po celém světě. Studentské stávky v loňském roce zahájila Greta Thunberg, tehdy patnáctiletá švédská studentka.

24.5.2019 - Kateřina Bursíková Jacques podpořila iniciativu Efficient Internet.org a má nejúspornější web
Praha (efficientinternet.org) - Kateřina Bursíková Jacques podpořila iniciativu EfficientInternet.org a má nejúspornější web

24.5.2019 - Chraňte se před hlukem
Liberec (ANERI s.r.o.) - Ztráta sluchu způsobená hlukem patří k nejčastějším pracovním rizikům. Hlasité zvuky, které obsahují hluk, představují riziko pro sluch, a navíc mohou narušovat pozornost a vysilovat. Ochrana sluchu v rizikovém prostředí je nutností.

23.5.2019 - Mostek u Trkače je opět otevřen
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky, který nevydržel nápor sněhu a prolomil se, je opět opraven. Pomoc s opravou nabídlo Správě KRNAP město Pec pod Sněžkou a dnes byly oba prasklé nosníky vyměněny. Mostek je tedy opraven a modrá turistická stezka směr Sněžka opět otevřená. Kolegům z Pece pod Sněžkou za pomoc s opravou děkujeme!

23.5.2019 - 45 let pomoci přírodě a památkám - Příběhy nadšení
Brno (Hnutí Brontosaurus) - K příležitosti oslav 45 let dobrovolnictví pro přírodu a památky organizuje Hnutí Brontosaurus soutěž s názvem Příběhy nadšení. Může vám být povědomá, protože před pěti lety jsme uspořádali rovněž Příběhy nadšení. Tehdy šlo o Příběhy dobrovolníků a letos se zaměříme na Příběhy míst.

23.5.2019 - Zásadně chybná doporučení poradního sboru prezidenta Zemana ohledně bezzásahových zón na Šumavě
PRAHA (Martin Bursík, Ivan Gabal, Bedřich Moldan) - Čím více se věnujeme nezbytnému řešení klimatické změny, jejích dopadů na krajinu, lesy a vodní hospodaření v krajině, tím více je nutné důsledně dbát na kvalifikovaný a poučený přístup k těmto složitým a křehkým ekologickým systémům.

23.5.2019 - Návštěvnický pas provede po 16 chráněných územích. Turisté mohou získat i drobné dárky nebo překvapení
PRAHA (AOPK ČR, Správa NP České Švýcarsko, Správa KRNAP, Správa NP Podyjí a Správa NP Šumava) - Celkem do 16 míst s chráněnou přírodou se mohou letošní sezónu vypravit turisté s nově vydaným speciálním návštěvnickým pasem. Malou odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně pět z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí. Na ty, kteří proputují všech 16, čeká překvapení. Vyrazit mohou lidé už třeba tento víkend, kdy si připomínáme Evropský den chráněných území [1]. Lidé by se tak měli dozvědět více o tom, jak odborníci o přírodu v Česku pečují.

23.5.2019 - Synod Českobratrské církve evangelické řešil finanční odluku od státu, strategický plán i životní prostředí
PRAHA (Českobratrská církev evangelická) - Nejvyšší rozhodovací orgán Českobratrské církve evangelické (ČCE) v závěru minulého týdne zasedal v Praze. Přijal strategický plán do roku 2030 a několik zásadních rozhodnutí v souvislosti se samofinancováním. Velkým tématem byla také ochrana životního prostředí a otázka klimatické změny – synod k ní vydal samostatné prohlášení.

23.5.2019 - Sto českých učitelů a učitelek za klima
PRAHA (Učitelé za klima) - Již přes sto učitelek a učitelů základních a středních škol a dalších pedagogických pracovníků z celého Česka podepsalo společnou výzvu Učitelé za klima (Fridays for Future).

23.5.2019 - Rozhodování o nových reaktorech: víra nahrazuje chybějící fakta
PRAHA (Senátor Petr Orel (SZ)) - Vládě pro rozhodování o nových jaderných reaktorech chybí klíčové ekonomické podklady. Od reálné výše investičních a dalších souvisejících nákladů až pod dopady na státní rozpočet a cenu elektřiny. Alespoň takový poznatek si odnáší účastníci panelové debaty „Ekonomické souvislosti rozvoje jaderné energetiky“, kterou dnes zorganizoval senátní Klub pro liberální demokracii – SENÁTOR 21. Bez chybějících dat, která již dávno měla ležet na stole, je tak nutné brát s velkou rezervou slova o nezbytnosti postavit nové reaktory a nemožnosti zvolit jiná řešení pokrytí našich energetických potřeb.

23.5.2019 - Plavební kanál u Přelouče stále doprovázejí velké komplikace
(Děti Země) - Řízení o výjimce ze zákona zahájené v dubnu 2008 se přerušilo do dubna 2021.

23.5.2019 - Rada musí rychle vyjednat peníze na Metro D
PRAHA (ODS Praha) - Občanští demokraté podporují výstavbu nové linky metra, město ale podle nich musí mít vyřešené její financování. ODS dále upozorňuje na to, že radní zfalšovali zápis z jednání o zakázce na opravu Libeňského mostu a budou chtít na zastupitelstvu vysvětlení. Pražští zastupitelé za ODS se budou ptát také na situaci kolem nemocnice Na Františku a na postup v případě sociálního Domova Zvíkovecká kytička.

23.5.2019 - Petr Fiala: Místo individuální pomoci potřebným vláda rozdává všem. Svoláváme mimořádnou schůzi
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​ODS je jednou ze stran, které připojily podpisy pod žádost o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci na ní chtějí mluvit o selhání vlády ve financování sociálních služeb. Podle předsedy ODS Petra Fialy si vláda místo péče o skutečně potřebné raději kupuje voliče např. jízdným zdarma.

22.5.2019 - Dobrovolnictví s Brontosaurem plné zážitků - Pojeď letos i ty!
Brno (Hnutí Brontosaurus) - I letos budou mladí lidé na letních akcích Hnutí Brontosaurus dobrovolničit. Zachraňovat orchideje, starat se o handicapovaná zvířata, opravovat hradní zdi, značkařit cesty v zahraničí a užívat si léta.

22.5.2019 - Elektrárna Počerady spálí 10 tun uhlí za minutu. 6,5 "proletí komínem", zbytek jde na vývoz. Odstavení by byla odpověď na studentské stávky
POČERADY (Hnutí DUHA) - Sílící studentské hnutí za ochranu klimatu, které pořádá další globální i stávku již tento pátek, požaduje od vlád konkrétní kroky k rychlému snížení emisí. V České republice, kde studentky a studenti vyjdou do ulic už potřetí, se nabízí jasné řešení: zastavit zbytečné a velmi plýtvavé spalování uhlí.

22.5.2019 - Praha 7 vyhlásila jako první ve střední a východní Evropě stav klimatické nouze
PRAHA (Strana zelených Praha) - Praha 7, kde jsou ve vedení i Zelení, dnes usnesením Rady městské části vyhlásila stav klimatické nouze.

21.5.2019 - V Českém Krumlové mají otočné hlediště, v Kroměříži na republikovém finále Dětské Porty měli otočné židle
PRAHA (Pionýr) - V pátek a sobotu 17. – 18. května se v Kroměříži konalo republikové finále 28. ročníku Dětské Porty, největší dětské hudební soutěže v oblasti folk a country. Dětská Porta je jednou ze soutěží Pionýrského Sedmikvítku, jehož pořadatelem je spolek Pionýr. Republikové finále Dětské Porty organizovala letos již podruhé Olomoucko-zlínská krajská organizace (O-ZKOP). Celostátní soutěžní přehlídce předcházela série 12 oblastních kol po celé republice.

21.5.2019 - Piráti a frakce Evropského parlamentu: Kam se chceme zařadit?
PRAHA (Česká pirátská strana) -

21.5.2019 - Prohlášení skupiny senátorů k projevu předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery v Terezíně dne 19. května 2019
PRAHA (Skupina senátorů Parlamentu ČR) - Distancujeme se od slov předsedy Senátu Jaroslava Kubery, která pronesl při hlavním projevu na Terezínské tryzně, a v nichž přirovnal ekologii, ochranu životního prostředí, rovnost pohlaví, politickou korektnost nebo multikulturalismus k totalitě a rasismu.

21.5.2019 - Pojďte s pilou do lesa na dříví
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku přichází s výzvou zejména místním obyvatelům – pojďte s pilou do lesa na dříví. Důvodem toho netradičního kroku je množství vrcholových zlomů, které po zimě zůstaly v lesích a blížící se první rojení lýkožrouta smrkového. Abychom snížili šanci na další šíření kůrovců po Krkonoších, nabízíme nyní v samovýrobě kubík dřeva za pouhých 10 korun.

21.5.2019 - Za nejdůležitější funkce lesů považuje více než polovina Čechů ochranu živočichů, rostlin nebo klimatu, ukázal výzkum na reprezentativním vzorku české populace
BRNO (FSC ČR) - Polovina respondentů uvedla jako nejdůležitější funkci českých lesů ochranu živočichů, hub a rostlin či ochranu klimatu. Produkci dřeva pak jako nejdůležitější vidí jen 10 % české veřejnosti. Ukázal to sociologický výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR na reprezentativním vzorku české populace, kterého se na konci loňského roku zúčastnilo 1104 respondentů. Výzkum kromě jiného také ukázal, že za největší ohrožení českých lesů považuje česká veřejnost kůrovce a intenzivní těžbu. Výzkum si nechala vypracovat česká národní kancelář mezinárodní certifikace lesního hospodaření FSC (Forest Stewardship Council) a jeho výsledky zveřejňuje u příležitosti zítřejšího Mezinárodního dne biologické rozmanitosti.

21.5.2019 - 77 % Čechů a Češek požaduje lepší zákony pro boj s globálním odlesňováním. V Česku přitom každé tři minuty zmizí lesy o rozloze jednoho fotbalového hřiště
PRAHA (Hnutí DUHA) - Dnes zveřejněné výsledky mezinárodního sociologického průzkumu jasně upozorňují na požadavek drtivé většiny Češek a Čechů, aby zákonodárci přijali nová pravidla, která zajistí, že nákupem zboží v obchodech nebudou přispívat k odlesňování - a to i na mezinárodní úrovni. Nové zákony, které zastaví masivní odlesňování, požaduje celkem 77 % dospělých Češek a Čechů. [1]

21.5.2019 - Nerušte, rozhodujeme. Všechno povolíme snadno a hned!
(Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o plánech vlády výrazně omezit efektivní účasti spolků při rozhodování o stavbách podle návrhu novely zákona o liniových staveb a návrhu nového stavebního zákona, který vyšel na serveru A2larm.cz (21.05.2019).

21.5.2019 - Obec může územním plánem regulovat své území i nekonvenčními právními prostředky (např. regulačními bublinami), když budou v souladu se stavebním zákonem
BRNO (Ústavní soud ČR) - IV. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Jan Filip) vyhověl ústavní stížnosti zastupitelstva města Pec pod Sněžkou a zrušil rozsudky Nejvyššího správního soudu a Krajského soudu v Hradci Králové, neboť jimi bylo porušeno ústavně zaručené právo stěžovatele na samosprávu podle čl. 8, čl. 100 odst. 1, čl. 104 odst. 2 ve spojení s čl. 104 odst. 4 Ústavy České republiky a jeho právo na soudní ochranu podle čl. 36 odst. 1 ve spojení s čl. 36 odst. 2 Listiny základních práv a svobod.

21.5.2019 - Češi a Poláci společně zahájili cyklosezónu v příhraniční
OLEŠNICE V ORLICKÝCH HORÁCH (Královéhradecký kraj) - Mezinárodní jízda CYKLO GLACENSIS 2019 přilákala téměř 200 cyklistů a otevřela cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí. Letošní 18. ročník nabídl krásné trasy Orlickými horami až do cíle v Olešnici v Orlických horách.

21.5.2019 - Kraj rozděluje další kotlíkové dotace
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj uspěl s žádostí o poskytnutí třetího grantu kotlíkových dotací u Ministerstva životního prostředí. Zájemcům o kotlíkové dotace rozdělí v letech 2019 a 2022 přes 207 milionů korun.

21.5.2019 - Metody hodnocení sucha pomohou k lepší ochraně lesů
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - V současné době, kdy jsou lesy ohroženy suchem a při následném oslabení napadením kůrovcem, je na místě včas vyhodnotit míru stresu a dopady sucha na ekosystémy a pomoci tak ke stanovení postupů ochrany porostů. K tomu mohou posloužit metody hodnocení sucha v porostech smrku ztepilého, které podrobně popsali a otestovali experti na ekologii lesa Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

21.5.2019 - P. Poc: Vymírání druhů není sranda. Pracuji na řešení s Evropskou komisí
PRAHA (ČSSD) - Stav přírody se dle světových studií rapidně zhoršuje. Jak na tom ale ve skutečnosti Evropa je? Kvůli zastaralosti a chybějícím informacím nikdo přesně neví. Český europoslanec Pavel Poc proto s Evropskou komisí připravuje robustní přehodnocení, kterým nastaví rámec nové politice.

21.5.2019 - Sladké překvapení pro cyklisty
PARDUBICE (Město Pardubice) - Jablko a pardubický perník přichystala na úterní ráno pardubická radnice pro všechny, kdo se vydali do práce či do školy na kole. Na osmi nejfrekventovanějších cyklotrasách (nejen) v centru města rozdávali dobrovolníci z řad zaměstnanců magistrátu cyklistům malou svačinku. Do akce se zapojili i někteří městští zastupitelé, včetně primátora Martina Charváta.

21.5.2019 - Město podpoří Paletu i azyl pro handicapovaná zvířata
PARDUBICE (Město Pardubice) - Pardubice finančně podpoří jak provoz Ekocentra Paleta, tak Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka. Pro tyto organizace uvolní z programu podpory ekologické výchovy a osvěty celkem 335 tisíc korun. Dotaci pro pardubickou Paletu ještě musí schválit zastupitelstvo města. Celkem město letos podpoří ekologickou výchovu více než 750 tisíci korunami.

20.5.2019 - Dohoda o klidových územích v NP České Švýcarsko
KRÁSNÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Rada Národního parku České Švýcarsko na svém dnešním jednání dohodla se správou parku návrh nových klidových území. Nutnost vyhlásit klidová území vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která vstoupila v platnost v červnu 2017. Klidová území jsou obdobou dřívějších prvních zón národního parku. Pro pohyb návštěvníků zde platí nejpřísnější pravidla, smějí do nich vstupovat pouze po značených turistických stezkách, a to z důvodu nerušeného vývoje citlivých a zranitelných ekosystémů nebo jejich složek. Návrh klidových území nyní správa parku postoupí Ministerstvu životního prostředí, které klidová území vyhlásí opatřením obecné povahy.

20.5.2019 - Avízo- veřejné vyhlášení nálezu u Ústavního soudu
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ve středu 22. 5. Od 9:30 proběhne u Ústavního soudu v Brně veřejné vyhlášení nálezu ve věci návrhu podaného skupinou 58 poslanců na zrušení legislativy, která upravuje povinnost operátorů uchovávat plošně provozní a lokalizační údaje o veškeré elektronické komunikaci pro potřeby zejména policie, ale i dalších orgánů.

20.5.2019 - Výstava k 90. narozeninám UNIMA ukáže bohatství loutek celého světa
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi pořádá od 29. května do 26. června 2019 v Galerii Českých center v Praze výstavu nazvanou UNI…CO? UNIMA! 90 let | 100 zemí | 1 vášeň. Výstava vznikla u příležitosti 90. výročí založení mezinárodní loutkářské unie UNIMA a návštěvníky seznámí s rozmanitými formami loutkářství z celého světa.

20.5.2019 - Mostek u Trkače nevydržel nápor sněhu
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky nevydržel nápor sněhu a jeden z jeho nosníků se prolomil. Z tohoto důvodu jsme cestu Obřím dolem od kapličky do Obřího sedla museli uzavřít. Oprava proběhne v příštích týdnech.

19.5.2019 - Projev předsedy Senátu na Terezínské tryzně
TEREZÍN (Senát Parlamentu ČR) - Na Národním hřbitově v Terezíně se konala v neděli 19. května 2019 tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Hlavní projev přednesl předseda Senátu Jaroslav Kubera.

18.5.2019 - Porada expertního týmu prezidenta republiky
PRAHA (Kancelář prezidenta republiky) - V sobotu dne 18. května 2019 se na zámku v Lánech konala porada expertního týmu prezidenta republiky Miloše Zemana za účasti ministra životního prostředí Richarda Brabce, jeho předchůdce ve funkci Tomáše Podivínského a hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské.

18.5.2019 - Prohlášení 1. zasedání 35. synodu Českobratrské církve evangelické ke změně klimatu
PRAHA (Českobratrská církev evangelická) - Všichni zakoušíme dopady změn klimatu. Citlivěji vnímáme výkyvy počasí, sucho a problematiku oteplování planety. Jako lidstvo stojíme před dalekosáhlými hrozbami nedostatku pitné vody, snižující se biodiverzity, neobyvatelnosti celých oblastí planety a stěhování milionů lidí. Rozsah problémů mnohé ochromuje. Někteří se snaží situaci ignorovat nebo zlehčovat. Jiní se spoléhají na to, že žijeme ve šťastnější části světa a že se nás změny nedotknou. Jsou však také lidé, které tato situace hluboce trápí a snaží se nejhoršímu podle svých sil zabránit. Někteří přitom propadají chmurám, že vztah člověka ke stvoření se již nezdaří změnit včas.

17.5.2019 - Pasecký Památník zapadlých vlastenců má prestižní „bronz“ v soutěži Gloria musaealis
PASEKY NAD JIZEROU (Správa KRNAP) - Generální rekonstrukce celé budovy i expozice pasecké pobočky Krkonošského muzea Správy KRNAP – Památníku zapadlých vlastenců získala III. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2018!

17.5.2019 - Krkonošskému národnímu parku je 56 let
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) -

17.5.2019 - České dráhy vydávají své historicky nejvýhodnější dluhopisy
PRAHA (České dráhy) - Akciová společnost České dráhy vydává dluhopisy v celkové hodnotě 500 mil. EUR s kupónem 1,5 %. Podle bankovních expertů jde nejen o nejvýhodnější emisi Českých drah, ale zároveň o jedny z nejlevnějších dluhopisů, které kdy vydal český emitent. Prostředky budou využity k refinancování emise v hodnotě 300 mil. EUR s kupónem 4,125 % z roku 2012, která je splatná letos v červenci, a další část je určena na investice do nákupu nových vozidel.

17.5.2019 - HLASUJME PRO ZVÍŘATA 2019 - Volby do Evropského parlamentu
Praha (Společnost pro zvířata) - HLASUJME PRO ZVÍŘATA 2019 a vyberme kandidáty, kteří podporují ochranu zvířat.

Volby do Evropského parlamentu a jejich výsledek jsou velmi důležité pro oblast ochrany zvířat a zajišťování jejich dobrých životních podmínek. EP je nositelem pozitivních změn a věříme, že to tak bude i v dalším volebním období. Pro kandidáty z EU byly připraveny závazky "pro zvířata", ke kterým se mohou připojit.
Za Českou republiku se k závazkům zavázali kandidáti několika stran: České pirátské strany, ČSSD, TOP09, STAN, KDU-ČSL, Strany Zelených, Hnutí Hlas, DS Zelených – za práva zvířat, další se ještě mohou přidat. Konkrétní jména jsou uvedena: https://www.voteforanimals2019.eu/cs/
Lidé, kterým záleží na "němých" tvářích, mohou vybrat kandidáty zavazující se k práci pro zvířata.16.5.2019 - Národní soutěž muzeí Gloria musaealis 2018 zná své vítěze
PRAHA (MK ČR) - Slavnostní ceremoniál proběhl ve čtvrtek 16. května 2019 od 14,00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

16.5.2019 - Výsledky XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018
PRAHA (Asociace muzeí a galerií ČR) - Dne 16. května 2019 byly ve Smetanově síni Obecního domu vyhlášeny Ceny Gloria musaealis za rok 2018.

16.5.2019 - Budoucnost našich lesů – musíme jednat
PRAHA (TOP 09) - Naše lesy čelí největší kůrovcové kalamitě za posledních 200 let. Je to výsledek nejen probíhající klimatické změny, ale i následek zkostnatělého pěstování monokulturních lesů, které neodpovídá dnešním přírodním podmínkám. Tento stav je navíc konzervován dnes již zcela zastaralým a nevyhovujícím lesním zákonem. K vládnímu návrhu zákona o lesích, který je ve druhém čtení proto poslanci TOP 09 předloží zásadní pozměňující návrh. Návrh vychází z tezí pracovní skupiny TOP 09 s Asociací soukromých zemědělců ČR, ke které se připojila i Pirátská strana. Nejdůležitější body pozměňovacího návrhu jsou zejména:

16.5.2019 - Zemědělská politika devastuje půdu a krajinu, potvrdila nová analýza. Které strany, kandidující do Evropského parlamentu budou prosazovat změnu a které ne?
PRAHA (Hnutí DUHA a Česká společnost ornitologická) - Dotace do zemědělství, potravinářství a rozvoje venkova tvoří zhruba 40 % evropského rozpočtu. Jen v České republice tak v období let 2014-2020 směřuje do zemědělství zhruba 216 miliard Kč. Roční příspěvek každého občana Evropské unie na tyto dotace činí 2 900 Kč. Dotace přitom podporují především průmyslové zemědělství, které devastuje krajinu, vyčerpává půdu a podporuje sucho, potvrdila to nová analýza zemědělských dotací a stavu půdy a krajiny [1]. Ekologické organizace žádají změnu nastavení dotací a jasná pravidla pro zemědělce tak, aby při hospodaření chránili půdu, vodu a rozmanitost krajiny.

16.5.2019 - Děti Země potřetí vyhrály soudní spor o kácení dřevin v Brně
(Děti Země) - Od května 2007 chybí náhradní výsadba za odstavné nádraží. Krajský soud v Brně na základě správní žaloby Dětí Země z března 2017 vydal dne 17. dubna 2019 rozsudek, kterým počtvrté zrušil rozhodnutí brněnského magistrátu o uložení náhradní výsadby nových dřevin za vykácení 476 kusů dřevin v říjnu 2007, které rostly na ploše odstavného nádraží, které bylo za tři miliardy korun dokončené v květnu 2010.

16.5.2019 - Skončila lhůta pro podávání nabídek na provoz autobusové dopravy
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Do dnešního dne mohli uchazeči o zajišťování veřejné linkové dopravy podávat své nabídky. Ti úspěšní se podělí o historicky největší veřejnou zakázku Královéhradeckého kraje v maximální hodnotě 7,7 miliardy korun. Tendr má zajistit autobusovou dopravu v celém Královéhradeckém kraji do roku 2030.

16.5.2019 - P. Poc: startuji novou evropskou iniciativu na pomoc včelám i nám
PRAHA (ČSSD) - Evropa, kde stav životního prostředí monitorují samotné včely. To není příběh z fantasy filmu. Na realizaci pracuje europoslanec Pavel Poc, lídr ČSSD do květnových evropských voleb. Startuje novou včelařskou iniciativu, na které spolupracuje s Evropskou komisí.

16.5.2019 - První letošní mládě zubrů se včera narodilo v rezervaci velkých kopytníků
MILOVICE (Česká krajina) - Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru Milovice se opět rozrůstá. Včera se na pastvině nedaleko Benátek nad Jizerou narodilo první zubře letošního roku. Skupina zubrů se tak rozrostla již na 22 zvířat. Na přírůstek upozornil stálý fotograf rezervace Vojtěch Lukáš.

16.5.2019 - Kraj pomáhá kuňce ohnivé. Žába nyní osidluje nové tůně
ČESKÁ LÍPA (Liberecký kraj) - Letos na jaře vyvrcholilo tříleté úsilí Libereckého kraje zlepšit podmínky pro kuňku ohnivou ve dvou přírodních památkách na Českolipsku. Nové prosluněné tůně přilákaly nové obyvatele jen pár týdnů po ukončení hlavní části projektu na zlepšení podmínek pro tuto velmi vzácnou žábu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 813 | Další