ecomonitor.cz
verze pro tisk
22.3.2019 - Správa Národního parku Šumava zveřejnila upravený návrh zonace
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Více než sto podnětů k návrhu nové zonace dorazilo na Správu Národního parku Šumava od vlastníků pozemků na území Národního parku Šumava, návštěvníků, vědců i zapsaných spolků. Dalších 129 podnětů sesbíral ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený při osobních jednáních se zástupci šumavských obcí a dalšími členy Rady Národního parku Šumava.

21.3.2019 - Slavíme světový den lesů a světový den vody
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Správa KRNAP se o zdejší lesy stará již 25 let - 1. 1. 1994 převzala lesy na území národního parku do péče od Lesů České republiky.

20.3.2019 - Desátá sezona Plzeňských farmářských trhů startuje již tuto sobotu!
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) - Tuto sobotu (23. března) se letos poprvé sejdou milovníci fajnového jídla. Začínají totiž Plzeňské farmářské trhy. Zhruba padesátka prodejců toho nejlepšího jídla, jaké produkují české farmy, pekařství, uzenářství, nabídne své pochoutky plzeňské veřejnosti. Trhy začínají v 8 hodin a končí ve 12 hodin. Pořádá je občanské sdružení ENVIC.

20.3.2019 - Pěstební zásahy pomohou mladým smrkům v oblastech chřadnutí
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Ačkoliv v současné době smrkové porosty, zejména na severní a střední Moravě, chřadnou, lze jejich úplnému rozpadu zabránit pěstební péčí. Tak zvaná výchova, pokud ji lesník zahájí včas, představuje významné stabilizační opatření, které nelze vynechat ani v chřadnoucích lesích. Do budoucna se skladba lesů změní na smíšené, ale stále ji bude tvořit i příměs smrku, jako ekonomicky cenné dřeviny.

20.3.2019 - Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií
Praha (Ecobat) - V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 645 tun použitých baterií, což v průměru představuje 155 gramů baterií na jednoho obyvatele. Z aktuálních statistik neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, dále vyplývá, že nejlepší ve sběru použitých baterií jsou lidé v Jihomoravském kraji, kde se vloni vybralo 247 gramů na obyvatele, naopak nejhorší třídiči jsou v Moravskoslezském kraji se 73 gramy na obyvatele. Účinnost sběru baterií dosahuje v České republice 45 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu.

19.3.2019 - Netopýři se probouzejí – vydejte se za nimi do Javoříčských jeskyní či do Žatce
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Jarní příroda se rychle probouzí a končí také zimní spánek netopýrů. Po několikaměsíční hibernaci v jeskyních, štolách, ale i ve stromech či lidských obydlích netopýři opouštějí svá zimoviště a přesouvají se do jarních úkrytů. Již nyní se mohou lidé s netopýry setkat také na akcích pro veřejnost, vedených odborníky z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) – 23. března v Javoříčských jeskyních a 28. března v Žatci.

19.3.2019 - Hospodářský výbor Sněmovny by měl podpořit hospodaření státu, ne miliardové příjmy uhlobaronů. Zítra se na něm utkají ministryně o těžební poplatky
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Zítra odpoledne se na půdě vlivného poslaneckého Hospodářského výboru [1] odehraje další kolo zápasu mezi ministryní průmyslu Martou Novákovou a ministryní financí Alenou Schillerovou. Ministryně Nováková chce, aby hnědouhelné těžební firmy dále platily velmi nízké těžební poplatky, což by znamenalo, že do zahraničí budou dál odtékat obří dividendy. Naopak ministryně Schillerová požaduje, aby bylo co nejdříve zrušeno moratorium bránící jejich zvyšování [2].

19.3.2019 - Kraj vypíše další kolo kotlíkových dotací. Na výměnu starých kotlů půjde 5 milionů korun
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj schválil již pátou vlnu kotlíkových dotací od roku 2016. V té zatím poslední půjde na výměnu stávajících neekologických zdrojů vytápění na pevná paliva v domácnostech 5 milionů korun. Registrace žádostí se uskuteční 15. května.

19.3.2019 - Kraj zajistil autobusovou dopravu od začátku dubna
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Autobusy v Královéhradeckém kraji vyjedou 1. dubna ve stejném rozsahu a kvalitě, jako tomu bylo dosud. Radní schválili nové smlouvy s osmi dopravci, kteří k 31. březnu vypověděli smlouvy. Ročně kraj u dopravců objednává na 18,5 milionu kilometrů, letos za to zaplatí o 27 milionů korun více oproti předpokladům v kalendářním roce.

19.3.2019 - Netopýři se probouzejí – vydejte se za nimi do Javoříčských jeskyní či do Žatce
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Jarní příroda se rychle probouzí a končí také zimní spánek netopýrů. Po několikaměsíční hibernaci v jeskyních, štolách, ale i ve stromech či lidských obydlích netopýři opouštějí svá zimoviště a přesouvají se do jarních úkrytů. Již nyní se mohou lidé s netopýry setkat také na akcích pro veřejnost, vedených odborníky z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) – 23. března v Javoříčských jeskyních a 28. března v Žatci.

18.3.2019 - Dohoda s vlastníky umožní využít pozemky pro stavbu metra D
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražští radní schválili iniciální dohodu s vlastníky pozemků dotčených výstavbou plánované stanice metra D Nádraží Krč. Dopravnímu podniku Praha umožní iniciální dohoda využít pozemky pro stavbu metra a připravit základy pro možnost výstavby nad stanicí Nádraží Krč podle záměrů vlastníků. Dohodu s devíti vlastníky připravil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

18.3.2019 - Koalice STAN a TOP 09 zahájila eurokampaň výjezdem na Evropskou
PRAHA (STAN a TOP 09) - Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 dnes v Praze odstartovala kampaň pro volby do Evropského parlamentu. Kandidáti nejprve společně odevzdali kandidátní listinu na Ministerstvu vnitra, poté se vydali tramvají T3 Coupé z Pražského povstání na Evropskou třídu. Nakonec zastavili na Vítězném náměstí, kde nabízeli kávu a debatovali s občany.

18.3.2019 - Uhelná komise má smysl, nové jaderné reaktory by však byly vysoce rizikový vstupní předpoklad. Ministr Brabec a celá vláda by měli mezitím řešit aktuální kauzy, které určují klimatickou politiku
PRAHA (Hnutí DUHA, Calla, Greenpeace ČR a Calla) - Česká republika může zavřít do roku 2030 všechny uhelné elektrárny, pokud omezí zbytečný masivní vývoz elektřiny a nastartuje rozvoj čistých domácích obnovitelných zdrojů. České ekologické organizace proto podporují návrh vicepremiéra a ministra životního prostředí Richarda Brabce na založení široké komise, která by identifikovala možnosti přechodu ČR od fosilních paliv.

18.3.2019 - Podpořte vznik knihy o nejfotografovanějším sídlišti
Praha (Spolek přátel sídliště Ďáblice) - Přispějete ke vzniku velkorysé publikace s názvem Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi. Půjde o první publikaci o tomto sídlišti.

18.3.2019 - V gruzínském Tušsku ČRA pomohla nastartovat udržitelný ekonomický rozvoj
Praha (Česká rozvojová agentura) - V čarokrásné horské krajině gruzínského Tušska pomáhá ČRA místním obyvatelům už od roku 2010. Řadě zdejších obyvatel vybavila domácnosti solárními panely a podpořila zde projekty zaměřené na udržitelné hospodaření v lesích, zajištění zdravotní péče a rychlé záchranné služby či ekonomický rozvoj regionu v oblasti turismu a zemědělství. V jednom ze svých projektů se konkrétně zaměřila na rozvoj tradičního způsobu obživy tušských farmářů, zahrnující zejména pěstování místních zemědělských plodin, včetně zavádění odolnějších odrůd, moderních zemědělských technik a zpracování ovčí vlny.

18.3.2019 - Ministr Toman ke Společné zemědělské politice: EU se musí připravit na přechodné období
BRUSEL (MZe ČR) - Pokud členské země zavedou tzv. redistributivní platbu na podporu malých farem, tedy zvýšené dotace na první hektary každé farmy, mohlo by se zcela upustit od zastropování přímých plateb velkým podnikům. V myšlence, která zazněla na dnešním jednání Rady ministrů zemědělství v Bruselu, vidí český ministr Miroslav Toman velký potenciál pro zjednodušení celé Společné zemědělské politiky. Zopakoval také, že EU by se měla připravit na přechodné období, protože nová pravidla nestihne schválit včas.

17.3.2019 - Přijde Střížkov o svou zeleň?
Praha (Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov) - Městská část Praha 9 vydala souhlasné stanovisko MČ P9 k žádosti o změnu územního plánu pozemku č. parc. 515/41, katastrální území Střížkov, Praha 9, při ulici Lovosická z funkční plochy VV (Veřejné vybavení) a z části funkční plochy ZP (Parky, historické zahrady) na OB - E čistě obytné území s kódem míry využití území „E", zkráceným postupem. Pomozte nám sbírat podpisy pod petici!

16.3.2019 - Představujeme programová východiska, se kterými vrátíme ČR mezi nejúspěšnější země světa
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté v sobotu představili základní body, ze kterých bude vycházet programová politika ODS v následujících letech. Občanští demokraté se chtějí opírat především o propracovanou daňovou reformu, razantní změny v důchodovém systému, školství, které připraví žáky a studenty pro život v 21. století a přívětivou komunikaci státu s jeho občany. V péči o životní prostředí chce ODS čerpat ze zkušeností z komunální úrovně.

16.3.2019 - Petr Fiala: Jsme hlasem zdravého rozumu mezi dvěma extrémy
PRAHA (ODS) - Předseda občanských demokratů přednesl projev na Programové konferenci věnované hlavním prioritám ODS na domácí politické scéně a volbám do Evropského parlamentu.

16.3.2019 - Podpořte vznik knihy o nejfotografovanějším sídlišti
PRAHA (Spolek přátel sídliště Ďáblice) - Přispějete ke vzniku velkorysé publikace s názvem Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi. Půjde o první publikaci o tomto sídlišti.

16.3.2019 - EU je šance, kterou je potřeba lépe uchopit
PRAHA (ODS) - „EU je šance, kterou je potřeba lépe uchopit,“ oznamuje ODS ve volebním programu do Evropského parlamentu. Občanští demokraté se v Bruselu budou chtít v dalších pěti letech zaměřit na další rozvoj volného trhu, který považují za největší výhodu EU. Důraz klade ODS také na zemědělskou politiku a životní prostředí, vědu a výzkum, energetiku a digitalizaci. Konkrétní plány představili na sobotní Programové konferenci garanti jednotlivých okruhů.

15.3.2019 - Komentář ministra životního prostředí Richarda Brabce ke studentské stávce
PRAHA (MŽP ČR) - Je skvělé, že se mladí lidé aktivně zajímají o budoucnost naší planety. Změna klimatu a její dopady jsou jedním z nejdůležitějších témat současnosti nejenom ve světě, ale i v České republice. Ostatně, když jsem v roce 2014 přišel do vlády, okamžitě jsme začali řešit sucho jako důsledek klimatické změny. Na změnu klimatu a její dopady jsem také začal důsledně upozorňovat, a i díky tomu začalo toto téma rezonovat i v naší společnosti.

15.3.2019 - Lesní zákon může podstatně zlepšit stav lesů, zatím je ale bezzubý. Novela prošla prvním čtením, změna nyní záleží hlavně na vládních stranách
PRAHA (Hnutí DUHA) - Poslankyně a poslanci dnes v prvním čtení projednali změnu zákona o lesích, jenž by podle ministerstva zemědělství měla v souvislosti s krizí smrkového hospodaření vyřešit "nejpalčivější problémy, s nimiž se praxe v současné době potýká". [1] Navzdory tomuto zdůvodnění v důvodové zprávě, které vychází z předchozího zmocnění od Poslanecké sněmovny [2], stávající znění návrhu se týká pouze okrajových věcí, které lesní krizi neřeší, jako je usnadnění přenosu sazenic a semen mezi přírodními oblastmi a rozšíření povinností odborných lesních hospodářů [3].

15.3.2019 - Stráně v Národním parku Podyjí zaplavily vzácné koniklece. Díky pastvě divokých koní
PRAHA (Česká krajina) - Do fialova se v minulých dnech zbarvily stráně v lokalitě Havranické vřesoviště, kde se od loňského května pase stádo divokých koní z anglického Exmooru. Ještě před rokem přitom v těchto místech dominovaly agresivní druhy trav, které koniklece a další kvetoucí byliny z těchto míst dlouhodobě vytlačovaly.

15.3.2019 - Přijde Střížkov o svou zeleň?
Praha 9 (Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov) - Městská část Praha 9 vydala souhlasné stanovisko MČ P9 k žádosti o změnu územního plánu pozemku č. parc. 515/41, katastrální území Střížkov, Praha 9, při ulici Lovosická z funkční plochy VV (Veřejné vybavení) a z části funkční plochy ZP (Parky, historické zahrady) na OB - E čistě obytné území s kódem míry využití území „E", zkráceným postupem. Pomozte nám sbírat podpisy pod petici!

15.3.2019 - Česko-polské pohraničí oživí miliony z evropských fondů
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Dalších sedm projektů týkajících se Královéhradeckého kraje získá z programu Interreg V-A Česká republika-Polsko dotaci 6,5 milionu EUR, tedy zhruba 166 milionů korun. Evropské peníze podpoří například vznik cyklotras v okolí Nového Hrádku nebo záchranu hradu Vízmburk.

15.3.2019 - Liberecký kraj letos poprvé podpoří filmovou tvorbu
LIBEREC (Liberecký kraj) - V letošním roce kraj poprvé vyčlenil 1 milion korun na podporu filmové tvorby, která se svým obsahem dotkne území regionu. Kraj si bude pečlivě vybírat, jaké filmové projekty podpoří. V letošním roce to bude například dokumentární film o Jizerských horách, kriminální seriál o boji proti drogám či celovečerní film Poslední závod o příběhu Hanče a Vrbaty.

15.3.2019 - Vláda dnes odmítla jednat o postoji ke klimatické změně. Po nátlaku Pirátů má být bod projednán do konce března
PRAHA (Pirátská strana) - Poslanecké kluby ČSSD a ANO dnes vetovaly zařazení bodu “Informace vlády o postoji ke změně klimatu” na jednání pléna, který navrhla k projednání pirátská poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová. Ta v souvislosti se studentským protestem Fridays for Future požadovala, aby vláda jasně deklarovala svůj postoj k této problematice a předložila do 30. dubna 2019 Poslanecké sněmovně informace o konkrétních krocích reagujících na klimatickou změnu. „Očekávám, že vláda dodrží svůj slib a k projednání tohoto bodu dojde v rámci pokračování schůze Sněmovny v dalších týdnech,” uvedla Balcarová.

14.3.2019 - Do Senátu kandiduje David Smoljak. Chce více peněz pro městské části a méně pravomocí pro centrální orgány
PRAHA (STAN) - David Smoljak, radní městské části Praha-Vinoř, občanským povoláním scenárista, publicista a režisér, kandiduje za hnutí STAN v doplňovacích volbách do Senátu v obvodu číslo 24.

14.3.2019 - Lesy Nový Berštejn získaly certifikát odpovědného lesního hospodaření FSC
ČESKÁ LÍPA (FSC ČR) - Lesy Nový Berštejn s.r.o. včera získaly prestižní certifikát FSC (Forest Stewardship Council), který zaručuje, že se v nich hospodaří šetrným a přírodě blízkým způsobem. Osvědčení o získání certifikátu slavnostně předal přímo v lesích Nového Berštejna na Českolipsku majitelce lesního podniku Marie-Ève Jirat-Wasiutynski ředitel české ná-rodní kanceláře FSC Tomáš Duda spolu s Michalem Rezkem ze společnosti NepCon, která měla na starost audit lesního hospodaření a udělení certifikátu. Celková plocha FSC certifikovaných lesů v ČR se tak rozšířila o více než 1 800 hektarů na 60 702 ha a v současnosti tvoří necelá dvě a půl procenta z celkové rozlohy českých lesů.

14.3.2019 - Děti Země podporují stávku na ochranu klimatu
(Děti Země) - Stav životního prostředí na planetě se týká každého

14.3.2019 - Hledáme adepty na titul Stavba roku 2019 Královéhradeckého kraje
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Zajímavé stavby všech kategorií mohou jejich investoři, stavitelé i projektanti až do 26. června přihlašovat do soutěže Stavba roku 2019 Královéhradeckého kraje. Výsledky 16. ročníku budou slavnostně vyhlášeny koncem roku. V loňském ročníku zvítězily Stezka korunami stromů v Krkonoších a Petrof gallery v Hradci Králové. O titul se loni ucházelo 13 staveb. Cílem tohoto klání je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a projektováním v našem regionu. Do soutěže se mohou hlásit stavební díla zhotovená a zkolaudovaná od 1. 1. 2016 do konce roku 2018. Propozice najdete v příloze.

14.3.2019 - Cyklotrasy prodlouží deset milionů z krajské pokladny
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj vyhlásí dotační program na rozvoj a budování dálkových a na ně navazujících cyklotras. Jeho prostřednictvím podpoří nemotorovou dopravu deseti miliony korun.

14.3.2019 - Kraj vybavil bydžovské gymnázium novým softwarem pro digitální vzdělávání
NOVÝ BYDŽOV (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj vybavuje 60 učeben středních a základních škol softwarem Corinth na podporu přírodovědného vzdělávání za téměř 10 milionů korun. Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Nový Bydžov otevřela tuto středu hned dvě učebny s novým softwarem.

13.3.2019 - Plán rozvoje vodovodů a kanalizací v kraji projde celkovou aktualizací
LIBEREC (Liberecký kraj) - Kraj hledá zhotovitele aktualizace Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Libereckého kraje. Aktualizace by měla s výhledem do roku 2030 vycházet z potřeb obcí a z jejich územních plánů. Součástí dokumentu bude i opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody. Dále bude obsahovat návrhy propojení vodárenských systémů pro nouzové zásobování pitnou vodou za krizové situace. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí 3.500.000 korun s DPH.

13.3.2019 - Lidské zdraví se řítí do propasti, pokud nepodnikneme rychlé kroky k ochraně životního prostředí, varuje vlajková zpráva OSN (Human health in dire straits if urgent actions are not made to protect the environment, warns landmark UN report)
NAIROBI (UNEP) - The most comprehensive and rigorous assessment on the state of the environment completed by the UN in the last five years was published today, warning that damage to the planet is so dire that people’s health will be increasingly threatened unless urgent action is taken.

13.3.2019 - Oslavte v muzeu svátek loutkářů
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Ve čtvrtek 21. března 2019 se v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uskuteční tradiční oslava Světového dne loutkového divadla. Tentokrát bude tematicky zaměřená na loutkářství za 1. světové války.

13.3.2019 - V Indonésii bude postavena s podporou ČRA malá vodní elektrárna
Praha (Česká rozvojová agentura) - Indonéská provincie Severní Sulawesi se potýká s častými výpadky proudu a díky stálému nárůstu počtu obyvatel také s potřebou navýšení zdrojů, výroby a dodávek elektrické energie. Česká firma Hydropol Project & Management, a.s. proto s podporou Programu B2B České rozvojové agentury vypracovala podrobnou studii proveditelnosti, na jejímž základě by měla být v kraji Minahasa postavena malá vodní elektrárna Tincep využívající potenciálu místních řek.

12.3.2019 - Teplo z Temelína dorazí do Českých Budějovic již příští rok
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - V úterý 12. března 2019 zasedala v Teplárně České Budějovice přeshraniční pracovní skupina Energie Jihočeský kraj - Horní Rakousko. Pracovní skupina Energie se schází od roku 2002 dvakrát ročně, střídavě na území Jihočeského kraje a Horního Rakouska. Jejím cílem je vzájemná spolupráce a výměna informací a zkušeností v oblasti efektivního využívání energie. Vedoucím pracovní skupiny za Jihočeský kraj je Ing. Luboš Průcha, vedoucí odboru regionálního rozvoje Jihočeského kraje a za Horní Rakousko dvorní rada Mag. Walter Wöss z Úřadu hornorakouské vlády.

12.3.2019 - Piráti podpoří zákon proti kumulaci odměn a senátní daňový balíček. V pátek chtějí jednat o změně klimatu
PRAHA (Pirátská strana) - Zákon omezující kumulaci odměn za výkon více funkcí, zákon o zpracování osobních údajů, senátní daňový balíček, projednání bodu ke změně klimatu, boj proti kůrovci – tato témata uvedli Piráti jako své priority na pravidelném tiskovém brífinku Pirátů před pokračováním 27. schůze Poslanecké sněmovny PČR.

12.3.2019 - Hnutí Brontosaurus podporuje středoškolské stávky za klima
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Hnutí Brontosaurus jako environmentální mládežnická organizace vítá zájem středoškolských studentů a studentek o řešení klimatické krize. Uvědomujeme si, že vedle typické brontosauří pravidelné péče o naše životní prostředí je nutné se postavit čelem velkým globálním výzvám. Ceníme si toho, že mladí lidé se k řešení problémů stavějí aktivně.

12.3.2019 - V Národním parku Šumava můžeme už dnes polovinu jeho území ponechat fivoké přírodě. Vědci, místní obyvatelé i Hnutí DUHA apelují na rozšíření přírodní zóny v aktuálním návrhu zonace NP
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí DUHA dnes spolu s vědci na tiskové konferenci v Praze představilo odborný návrh zonace NP Šumava, podle nějž by první - přírodní zóna s nejpřísnější ochranou měla zabírat 53 % území NP. Návrh ekologické organizace a vědců z Akademie věd a z Přírodovědecké fakulty UK vychází z podrobného mapování biotopů. Rozšíření přírodní zóny v rámci nové zonace na tiskové konferenci podpořili také zástupci místních obyvatel a občanských spolků.

12.3.2019 - Zvýšení hladiny novomlýnských nádrží není řešení
MIKULOV (Strana zelených) - Odmítáme plány ministra zemědělství a Povodí Moravy na zvýšení hladiny novomlýnských nádrží o 35 cm. Jde o zbytečné, nešetrné a drahé opatření, které přinese víc škody než užitku. Máme lepší řešení!

12.3.2019 - Buk a smrk jsou základem pro smíšené lesy
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - V souvislosti s měnícími se klimatickými podmínkami se postupně změní i skladba lesů ve prospěch smíšených porostů. Nabízí se proto otázka, jak se jednotlivé druhy spolu snáší a zda se ve směsi například nezpomalí růst jedné dřeviny na úkor té druhé. Odborníci na ekologii lesa z VÚLHM, v. v. i., se zaměřili na smrk a buk.

12.3.2019 - Další krok proti množírnám: chov s více než třemi fenami bude povinné hlásit veterinární správě
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství připravilo novelu veterinárního zákona, jejímž hlavním cílem je potlačit nelegální a neetické obchodování se psy z tzv. množíren. Chovy se třemi a více fenami budou povinně registrované u krajských veterinárních správ. Inspektoři tak budou mít lepší přehled o chovech. Novelu zákona dnes schválila vláda.

12.3.2019 - Zelení podporují studentské stávky za klima
PRAHA (Strana zelených) - Strana zelených podporuje středoškolské klimatické stávky Fridays for Future plánované na pátek 15. 3. Ty v loňském roce odstartovala mladá Švédka Greta Thunberg a inspirovala tak lidi po celém světě. Listinou základních práv a svobod garantované právo na stávku a vyjádření názoru by nemělo být upíráno ani dospívající generaci, zejména v tématech, která ovlivňují její budoucnost.

12.3.2019 - Česko opět oživí putovní výstava o úctě k domovu a odpovědnosti za svůj kraj
LIBEREC (Liberecký kraj) - Národní putovní výstava „Má Vlast cestami proměn“ přináší svědectví o příznivých proměnách opomíjených míst a objektů v naší krajině. Od začátku roku mohou kraje, města, obce, místní organizace, firmy i aktivní jednotlivci přihlašovat na výstavu proměny, o které se zasadili ve svém okolí. Partnerem výstavy je od roku 2014 i Liberecký kraj.

11.3.2019 - Zelený kruh a Klimatická koalice vítají středoškolskou stávku za klima v ČR
PRAHA (Zelený kruh a Klimatická koalice) - Klimatická koalice (platforma rozvojových a ekologických organizací zabývajících se změnou klimatu) a Zelený kruh (asociace ekologických organizací) velmi vítají, že se studentky a studenti českých středních škol připojují ke globálním akcím mladých lidí a první studentskou stávkou za klima budou tento pátek (15. března) naléhat na řešení nejzávažnějšího globálního problému současnosti.

11.3.2019 - Stovka českých vědců podpořila páteční studentskou klimatickou stávku
PRAHA (Fridays for Future) - Více než sto akademiček a akademiků dnes vydalo prohlášení na podporu stávky studentů pořádané v pátek 15. března jako protest proti nedostatečné aktivitě vlády v oblasti ochrany klimatu. Celosvětové výzvy k plnění závazků Pařížské klimatické dohody po vzoru švédské studentky Grety Thunberg se zúčastní středoškoláci ve městech po celé České republice.

11.3.2019 - V soutěži Společensky odpovědný podnikatel roku 2018 uspěli zakladatelé JRK
Brno (meneodpadu.cz) - Mezi podnikatele roku 2018 s největší společenskou odpovědností patří Mojmír Jiřikovský, Nina Oravcová a Marian Kobolka ze společnosti JRK. Hlavním podnikatelským cílem oceněných podnikatelů firmy JRK je snižování množství odpadů a zvyšování míry třídění.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 807 | Další

Online diskuse
22.3.2019 - Správa Národního parku Šumava zveřejnila upravený návrh zonace
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Více než sto podnětů k návrhu nové zonace dorazilo na Správu Národního parku Šumava od vlastníků pozemků na území Národního parku Šumava, návštěvníků, vědců i zapsaných spolků. Dalších 129 podnětů sesbíral ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený při osobních jednáních se zástupci šumavských obcí a dalšími členy Rady Národního parku Šumava.

21.3.2019 - Slavíme světový den lesů a světový den vody
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Správa KRNAP se o zdejší lesy stará již 25 let - 1. 1. 1994 převzala lesy na území národního parku do péče od Lesů České republiky.

20.3.2019 - Desátá sezona Plzeňských farmářských trhů startuje již tuto sobotu!
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) - Tuto sobotu (23. března) se letos poprvé sejdou milovníci fajnového jídla. Začínají totiž Plzeňské farmářské trhy. Zhruba padesátka prodejců toho nejlepšího jídla, jaké produkují české farmy, pekařství, uzenářství, nabídne své pochoutky plzeňské veřejnosti. Trhy začínají v 8 hodin a končí ve 12 hodin. Pořádá je občanské sdružení ENVIC.

20.3.2019 - Pěstební zásahy pomohou mladým smrkům v oblastech chřadnutí
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Ačkoliv v současné době smrkové porosty, zejména na severní a střední Moravě, chřadnou, lze jejich úplnému rozpadu zabránit pěstební péčí. Tak zvaná výchova, pokud ji lesník zahájí včas, představuje významné stabilizační opatření, které nelze vynechat ani v chřadnoucích lesích. Do budoucna se skladba lesů změní na smíšené, ale stále ji bude tvořit i příměs smrku, jako ekonomicky cenné dřeviny.

20.3.2019 - Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií
Praha (Ecobat) - V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 645 tun použitých baterií, což v průměru představuje 155 gramů baterií na jednoho obyvatele. Z aktuálních statistik neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, dále vyplývá, že nejlepší ve sběru použitých baterií jsou lidé v Jihomoravském kraji, kde se vloni vybralo 247 gramů na obyvatele, naopak nejhorší třídiči jsou v Moravskoslezském kraji se 73 gramy na obyvatele. Účinnost sběru baterií dosahuje v České republice 45 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu.

19.3.2019 - Netopýři se probouzejí – vydejte se za nimi do Javoříčských jeskyní či do Žatce
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Jarní příroda se rychle probouzí a končí také zimní spánek netopýrů. Po několikaměsíční hibernaci v jeskyních, štolách, ale i ve stromech či lidských obydlích netopýři opouštějí svá zimoviště a přesouvají se do jarních úkrytů. Již nyní se mohou lidé s netopýry setkat také na akcích pro veřejnost, vedených odborníky z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) – 23. března v Javoříčských jeskyních a 28. března v Žatci.

19.3.2019 - Hospodářský výbor Sněmovny by měl podpořit hospodaření státu, ne miliardové příjmy uhlobaronů. Zítra se na něm utkají ministryně o těžební poplatky
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Zítra odpoledne se na půdě vlivného poslaneckého Hospodářského výboru [1] odehraje další kolo zápasu mezi ministryní průmyslu Martou Novákovou a ministryní financí Alenou Schillerovou. Ministryně Nováková chce, aby hnědouhelné těžební firmy dále platily velmi nízké těžební poplatky, což by znamenalo, že do zahraničí budou dál odtékat obří dividendy. Naopak ministryně Schillerová požaduje, aby bylo co nejdříve zrušeno moratorium bránící jejich zvyšování [2].

19.3.2019 - Kraj vypíše další kolo kotlíkových dotací. Na výměnu starých kotlů půjde 5 milionů korun
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj schválil již pátou vlnu kotlíkových dotací od roku 2016. V té zatím poslední půjde na výměnu stávajících neekologických zdrojů vytápění na pevná paliva v domácnostech 5 milionů korun. Registrace žádostí se uskuteční 15. května.

19.3.2019 - Kraj zajistil autobusovou dopravu od začátku dubna
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Autobusy v Královéhradeckém kraji vyjedou 1. dubna ve stejném rozsahu a kvalitě, jako tomu bylo dosud. Radní schválili nové smlouvy s osmi dopravci, kteří k 31. březnu vypověděli smlouvy. Ročně kraj u dopravců objednává na 18,5 milionu kilometrů, letos za to zaplatí o 27 milionů korun více oproti předpokladům v kalendářním roce.

19.3.2019 - Netopýři se probouzejí – vydejte se za nimi do Javoříčských jeskyní či do Žatce
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Jarní příroda se rychle probouzí a končí také zimní spánek netopýrů. Po několikaměsíční hibernaci v jeskyních, štolách, ale i ve stromech či lidských obydlích netopýři opouštějí svá zimoviště a přesouvají se do jarních úkrytů. Již nyní se mohou lidé s netopýry setkat také na akcích pro veřejnost, vedených odborníky z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) – 23. března v Javoříčských jeskyních a 28. března v Žatci.

18.3.2019 - Dohoda s vlastníky umožní využít pozemky pro stavbu metra D
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražští radní schválili iniciální dohodu s vlastníky pozemků dotčených výstavbou plánované stanice metra D Nádraží Krč. Dopravnímu podniku Praha umožní iniciální dohoda využít pozemky pro stavbu metra a připravit základy pro možnost výstavby nad stanicí Nádraží Krč podle záměrů vlastníků. Dohodu s devíti vlastníky připravil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

18.3.2019 - Koalice STAN a TOP 09 zahájila eurokampaň výjezdem na Evropskou
PRAHA (STAN a TOP 09) - Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 dnes v Praze odstartovala kampaň pro volby do Evropského parlamentu. Kandidáti nejprve společně odevzdali kandidátní listinu na Ministerstvu vnitra, poté se vydali tramvají T3 Coupé z Pražského povstání na Evropskou třídu. Nakonec zastavili na Vítězném náměstí, kde nabízeli kávu a debatovali s občany.

18.3.2019 - Uhelná komise má smysl, nové jaderné reaktory by však byly vysoce rizikový vstupní předpoklad. Ministr Brabec a celá vláda by měli mezitím řešit aktuální kauzy, které určují klimatickou politiku
PRAHA (Hnutí DUHA, Calla, Greenpeace ČR a Calla) - Česká republika může zavřít do roku 2030 všechny uhelné elektrárny, pokud omezí zbytečný masivní vývoz elektřiny a nastartuje rozvoj čistých domácích obnovitelných zdrojů. České ekologické organizace proto podporují návrh vicepremiéra a ministra životního prostředí Richarda Brabce na založení široké komise, která by identifikovala možnosti přechodu ČR od fosilních paliv.

18.3.2019 - Podpořte vznik knihy o nejfotografovanějším sídlišti
Praha (Spolek přátel sídliště Ďáblice) - Přispějete ke vzniku velkorysé publikace s názvem Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi. Půjde o první publikaci o tomto sídlišti.

18.3.2019 - V gruzínském Tušsku ČRA pomohla nastartovat udržitelný ekonomický rozvoj
Praha (Česká rozvojová agentura) - V čarokrásné horské krajině gruzínského Tušska pomáhá ČRA místním obyvatelům už od roku 2010. Řadě zdejších obyvatel vybavila domácnosti solárními panely a podpořila zde projekty zaměřené na udržitelné hospodaření v lesích, zajištění zdravotní péče a rychlé záchranné služby či ekonomický rozvoj regionu v oblasti turismu a zemědělství. V jednom ze svých projektů se konkrétně zaměřila na rozvoj tradičního způsobu obživy tušských farmářů, zahrnující zejména pěstování místních zemědělských plodin, včetně zavádění odolnějších odrůd, moderních zemědělských technik a zpracování ovčí vlny.

18.3.2019 - Ministr Toman ke Společné zemědělské politice: EU se musí připravit na přechodné období
BRUSEL (MZe ČR) - Pokud členské země zavedou tzv. redistributivní platbu na podporu malých farem, tedy zvýšené dotace na první hektary každé farmy, mohlo by se zcela upustit od zastropování přímých plateb velkým podnikům. V myšlence, která zazněla na dnešním jednání Rady ministrů zemědělství v Bruselu, vidí český ministr Miroslav Toman velký potenciál pro zjednodušení celé Společné zemědělské politiky. Zopakoval také, že EU by se měla připravit na přechodné období, protože nová pravidla nestihne schválit včas.

17.3.2019 - Přijde Střížkov o svou zeleň?
Praha (Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov) - Městská část Praha 9 vydala souhlasné stanovisko MČ P9 k žádosti o změnu územního plánu pozemku č. parc. 515/41, katastrální území Střížkov, Praha 9, při ulici Lovosická z funkční plochy VV (Veřejné vybavení) a z části funkční plochy ZP (Parky, historické zahrady) na OB - E čistě obytné území s kódem míry využití území „E", zkráceným postupem. Pomozte nám sbírat podpisy pod petici!

16.3.2019 - Představujeme programová východiska, se kterými vrátíme ČR mezi nejúspěšnější země světa
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté v sobotu představili základní body, ze kterých bude vycházet programová politika ODS v následujících letech. Občanští demokraté se chtějí opírat především o propracovanou daňovou reformu, razantní změny v důchodovém systému, školství, které připraví žáky a studenty pro život v 21. století a přívětivou komunikaci státu s jeho občany. V péči o životní prostředí chce ODS čerpat ze zkušeností z komunální úrovně.

16.3.2019 - Petr Fiala: Jsme hlasem zdravého rozumu mezi dvěma extrémy
PRAHA (ODS) - Předseda občanských demokratů přednesl projev na Programové konferenci věnované hlavním prioritám ODS na domácí politické scéně a volbám do Evropského parlamentu.

16.3.2019 - Podpořte vznik knihy o nejfotografovanějším sídlišti
PRAHA (Spolek přátel sídliště Ďáblice) - Přispějete ke vzniku velkorysé publikace s názvem Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi. Půjde o první publikaci o tomto sídlišti.

16.3.2019 - EU je šance, kterou je potřeba lépe uchopit
PRAHA (ODS) - „EU je šance, kterou je potřeba lépe uchopit,“ oznamuje ODS ve volebním programu do Evropského parlamentu. Občanští demokraté se v Bruselu budou chtít v dalších pěti letech zaměřit na další rozvoj volného trhu, který považují za největší výhodu EU. Důraz klade ODS také na zemědělskou politiku a životní prostředí, vědu a výzkum, energetiku a digitalizaci. Konkrétní plány představili na sobotní Programové konferenci garanti jednotlivých okruhů.

15.3.2019 - Komentář ministra životního prostředí Richarda Brabce ke studentské stávce
PRAHA (MŽP ČR) - Je skvělé, že se mladí lidé aktivně zajímají o budoucnost naší planety. Změna klimatu a její dopady jsou jedním z nejdůležitějších témat současnosti nejenom ve světě, ale i v České republice. Ostatně, když jsem v roce 2014 přišel do vlády, okamžitě jsme začali řešit sucho jako důsledek klimatické změny. Na změnu klimatu a její dopady jsem také začal důsledně upozorňovat, a i díky tomu začalo toto téma rezonovat i v naší společnosti.

15.3.2019 - Lesní zákon může podstatně zlepšit stav lesů, zatím je ale bezzubý. Novela prošla prvním čtením, změna nyní záleží hlavně na vládních stranách
PRAHA (Hnutí DUHA) - Poslankyně a poslanci dnes v prvním čtení projednali změnu zákona o lesích, jenž by podle ministerstva zemědělství měla v souvislosti s krizí smrkového hospodaření vyřešit "nejpalčivější problémy, s nimiž se praxe v současné době potýká". [1] Navzdory tomuto zdůvodnění v důvodové zprávě, které vychází z předchozího zmocnění od Poslanecké sněmovny [2], stávající znění návrhu se týká pouze okrajových věcí, které lesní krizi neřeší, jako je usnadnění přenosu sazenic a semen mezi přírodními oblastmi a rozšíření povinností odborných lesních hospodářů [3].

15.3.2019 - Stráně v Národním parku Podyjí zaplavily vzácné koniklece. Díky pastvě divokých koní
PRAHA (Česká krajina) - Do fialova se v minulých dnech zbarvily stráně v lokalitě Havranické vřesoviště, kde se od loňského května pase stádo divokých koní z anglického Exmooru. Ještě před rokem přitom v těchto místech dominovaly agresivní druhy trav, které koniklece a další kvetoucí byliny z těchto míst dlouhodobě vytlačovaly.

15.3.2019 - Přijde Střížkov o svou zeleň?
Praha 9 (Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov) - Městská část Praha 9 vydala souhlasné stanovisko MČ P9 k žádosti o změnu územního plánu pozemku č. parc. 515/41, katastrální území Střížkov, Praha 9, při ulici Lovosická z funkční plochy VV (Veřejné vybavení) a z části funkční plochy ZP (Parky, historické zahrady) na OB - E čistě obytné území s kódem míry využití území „E", zkráceným postupem. Pomozte nám sbírat podpisy pod petici!

15.3.2019 - Česko-polské pohraničí oživí miliony z evropských fondů
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Dalších sedm projektů týkajících se Královéhradeckého kraje získá z programu Interreg V-A Česká republika-Polsko dotaci 6,5 milionu EUR, tedy zhruba 166 milionů korun. Evropské peníze podpoří například vznik cyklotras v okolí Nového Hrádku nebo záchranu hradu Vízmburk.

15.3.2019 - Liberecký kraj letos poprvé podpoří filmovou tvorbu
LIBEREC (Liberecký kraj) - V letošním roce kraj poprvé vyčlenil 1 milion korun na podporu filmové tvorby, která se svým obsahem dotkne území regionu. Kraj si bude pečlivě vybírat, jaké filmové projekty podpoří. V letošním roce to bude například dokumentární film o Jizerských horách, kriminální seriál o boji proti drogám či celovečerní film Poslední závod o příběhu Hanče a Vrbaty.

15.3.2019 - Vláda dnes odmítla jednat o postoji ke klimatické změně. Po nátlaku Pirátů má být bod projednán do konce března
PRAHA (Pirátská strana) - Poslanecké kluby ČSSD a ANO dnes vetovaly zařazení bodu “Informace vlády o postoji ke změně klimatu” na jednání pléna, který navrhla k projednání pirátská poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová. Ta v souvislosti se studentským protestem Fridays for Future požadovala, aby vláda jasně deklarovala svůj postoj k této problematice a předložila do 30. dubna 2019 Poslanecké sněmovně informace o konkrétních krocích reagujících na klimatickou změnu. „Očekávám, že vláda dodrží svůj slib a k projednání tohoto bodu dojde v rámci pokračování schůze Sněmovny v dalších týdnech,” uvedla Balcarová.

14.3.2019 - Do Senátu kandiduje David Smoljak. Chce více peněz pro městské části a méně pravomocí pro centrální orgány
PRAHA (STAN) - David Smoljak, radní městské části Praha-Vinoř, občanským povoláním scenárista, publicista a režisér, kandiduje za hnutí STAN v doplňovacích volbách do Senátu v obvodu číslo 24.

14.3.2019 - Lesy Nový Berštejn získaly certifikát odpovědného lesního hospodaření FSC
ČESKÁ LÍPA (FSC ČR) - Lesy Nový Berštejn s.r.o. včera získaly prestižní certifikát FSC (Forest Stewardship Council), který zaručuje, že se v nich hospodaří šetrným a přírodě blízkým způsobem. Osvědčení o získání certifikátu slavnostně předal přímo v lesích Nového Berštejna na Českolipsku majitelce lesního podniku Marie-Ève Jirat-Wasiutynski ředitel české ná-rodní kanceláře FSC Tomáš Duda spolu s Michalem Rezkem ze společnosti NepCon, která měla na starost audit lesního hospodaření a udělení certifikátu. Celková plocha FSC certifikovaných lesů v ČR se tak rozšířila o více než 1 800 hektarů na 60 702 ha a v současnosti tvoří necelá dvě a půl procenta z celkové rozlohy českých lesů.

14.3.2019 - Děti Země podporují stávku na ochranu klimatu
(Děti Země) - Stav životního prostředí na planetě se týká každého

14.3.2019 - Hledáme adepty na titul Stavba roku 2019 Královéhradeckého kraje
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Zajímavé stavby všech kategorií mohou jejich investoři, stavitelé i projektanti až do 26. června přihlašovat do soutěže Stavba roku 2019 Královéhradeckého kraje. Výsledky 16. ročníku budou slavnostně vyhlášeny koncem roku. V loňském ročníku zvítězily Stezka korunami stromů v Krkonoších a Petrof gallery v Hradci Králové. O titul se loni ucházelo 13 staveb. Cílem tohoto klání je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a projektováním v našem regionu. Do soutěže se mohou hlásit stavební díla zhotovená a zkolaudovaná od 1. 1. 2016 do konce roku 2018. Propozice najdete v příloze.

14.3.2019 - Cyklotrasy prodlouží deset milionů z krajské pokladny
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj vyhlásí dotační program na rozvoj a budování dálkových a na ně navazujících cyklotras. Jeho prostřednictvím podpoří nemotorovou dopravu deseti miliony korun.

14.3.2019 - Kraj vybavil bydžovské gymnázium novým softwarem pro digitální vzdělávání
NOVÝ BYDŽOV (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj vybavuje 60 učeben středních a základních škol softwarem Corinth na podporu přírodovědného vzdělávání za téměř 10 milionů korun. Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Nový Bydžov otevřela tuto středu hned dvě učebny s novým softwarem.

13.3.2019 - Plán rozvoje vodovodů a kanalizací v kraji projde celkovou aktualizací
LIBEREC (Liberecký kraj) - Kraj hledá zhotovitele aktualizace Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Libereckého kraje. Aktualizace by měla s výhledem do roku 2030 vycházet z potřeb obcí a z jejich územních plánů. Součástí dokumentu bude i opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody. Dále bude obsahovat návrhy propojení vodárenských systémů pro nouzové zásobování pitnou vodou za krizové situace. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí 3.500.000 korun s DPH.

13.3.2019 - Lidské zdraví se řítí do propasti, pokud nepodnikneme rychlé kroky k ochraně životního prostředí, varuje vlajková zpráva OSN (Human health in dire straits if urgent actions are not made to protect the environment, warns landmark UN report)
NAIROBI (UNEP) - The most comprehensive and rigorous assessment on the state of the environment completed by the UN in the last five years was published today, warning that damage to the planet is so dire that people’s health will be increasingly threatened unless urgent action is taken.

13.3.2019 - Oslavte v muzeu svátek loutkářů
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Ve čtvrtek 21. března 2019 se v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uskuteční tradiční oslava Světového dne loutkového divadla. Tentokrát bude tematicky zaměřená na loutkářství za 1. světové války.

13.3.2019 - V Indonésii bude postavena s podporou ČRA malá vodní elektrárna
Praha (Česká rozvojová agentura) - Indonéská provincie Severní Sulawesi se potýká s častými výpadky proudu a díky stálému nárůstu počtu obyvatel také s potřebou navýšení zdrojů, výroby a dodávek elektrické energie. Česká firma Hydropol Project & Management, a.s. proto s podporou Programu B2B České rozvojové agentury vypracovala podrobnou studii proveditelnosti, na jejímž základě by měla být v kraji Minahasa postavena malá vodní elektrárna Tincep využívající potenciálu místních řek.

12.3.2019 - Teplo z Temelína dorazí do Českých Budějovic již příští rok
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - V úterý 12. března 2019 zasedala v Teplárně České Budějovice přeshraniční pracovní skupina Energie Jihočeský kraj - Horní Rakousko. Pracovní skupina Energie se schází od roku 2002 dvakrát ročně, střídavě na území Jihočeského kraje a Horního Rakouska. Jejím cílem je vzájemná spolupráce a výměna informací a zkušeností v oblasti efektivního využívání energie. Vedoucím pracovní skupiny za Jihočeský kraj je Ing. Luboš Průcha, vedoucí odboru regionálního rozvoje Jihočeského kraje a za Horní Rakousko dvorní rada Mag. Walter Wöss z Úřadu hornorakouské vlády.

12.3.2019 - Piráti podpoří zákon proti kumulaci odměn a senátní daňový balíček. V pátek chtějí jednat o změně klimatu
PRAHA (Pirátská strana) - Zákon omezující kumulaci odměn za výkon více funkcí, zákon o zpracování osobních údajů, senátní daňový balíček, projednání bodu ke změně klimatu, boj proti kůrovci – tato témata uvedli Piráti jako své priority na pravidelném tiskovém brífinku Pirátů před pokračováním 27. schůze Poslanecké sněmovny PČR.

12.3.2019 - Hnutí Brontosaurus podporuje středoškolské stávky za klima
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Hnutí Brontosaurus jako environmentální mládežnická organizace vítá zájem středoškolských studentů a studentek o řešení klimatické krize. Uvědomujeme si, že vedle typické brontosauří pravidelné péče o naše životní prostředí je nutné se postavit čelem velkým globálním výzvám. Ceníme si toho, že mladí lidé se k řešení problémů stavějí aktivně.

12.3.2019 - V Národním parku Šumava můžeme už dnes polovinu jeho území ponechat fivoké přírodě. Vědci, místní obyvatelé i Hnutí DUHA apelují na rozšíření přírodní zóny v aktuálním návrhu zonace NP
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí DUHA dnes spolu s vědci na tiskové konferenci v Praze představilo odborný návrh zonace NP Šumava, podle nějž by první - přírodní zóna s nejpřísnější ochranou měla zabírat 53 % území NP. Návrh ekologické organizace a vědců z Akademie věd a z Přírodovědecké fakulty UK vychází z podrobného mapování biotopů. Rozšíření přírodní zóny v rámci nové zonace na tiskové konferenci podpořili také zástupci místních obyvatel a občanských spolků.

12.3.2019 - Zvýšení hladiny novomlýnských nádrží není řešení
MIKULOV (Strana zelených) - Odmítáme plány ministra zemědělství a Povodí Moravy na zvýšení hladiny novomlýnských nádrží o 35 cm. Jde o zbytečné, nešetrné a drahé opatření, které přinese víc škody než užitku. Máme lepší řešení!

12.3.2019 - Buk a smrk jsou základem pro smíšené lesy
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - V souvislosti s měnícími se klimatickými podmínkami se postupně změní i skladba lesů ve prospěch smíšených porostů. Nabízí se proto otázka, jak se jednotlivé druhy spolu snáší a zda se ve směsi například nezpomalí růst jedné dřeviny na úkor té druhé. Odborníci na ekologii lesa z VÚLHM, v. v. i., se zaměřili na smrk a buk.

12.3.2019 - Další krok proti množírnám: chov s více než třemi fenami bude povinné hlásit veterinární správě
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství připravilo novelu veterinárního zákona, jejímž hlavním cílem je potlačit nelegální a neetické obchodování se psy z tzv. množíren. Chovy se třemi a více fenami budou povinně registrované u krajských veterinárních správ. Inspektoři tak budou mít lepší přehled o chovech. Novelu zákona dnes schválila vláda.

12.3.2019 - Zelení podporují studentské stávky za klima
PRAHA (Strana zelených) - Strana zelených podporuje středoškolské klimatické stávky Fridays for Future plánované na pátek 15. 3. Ty v loňském roce odstartovala mladá Švédka Greta Thunberg a inspirovala tak lidi po celém světě. Listinou základních práv a svobod garantované právo na stávku a vyjádření názoru by nemělo být upíráno ani dospívající generaci, zejména v tématech, která ovlivňují její budoucnost.

12.3.2019 - Česko opět oživí putovní výstava o úctě k domovu a odpovědnosti za svůj kraj
LIBEREC (Liberecký kraj) - Národní putovní výstava „Má Vlast cestami proměn“ přináší svědectví o příznivých proměnách opomíjených míst a objektů v naší krajině. Od začátku roku mohou kraje, města, obce, místní organizace, firmy i aktivní jednotlivci přihlašovat na výstavu proměny, o které se zasadili ve svém okolí. Partnerem výstavy je od roku 2014 i Liberecký kraj.

11.3.2019 - Zelený kruh a Klimatická koalice vítají středoškolskou stávku za klima v ČR
PRAHA (Zelený kruh a Klimatická koalice) - Klimatická koalice (platforma rozvojových a ekologických organizací zabývajících se změnou klimatu) a Zelený kruh (asociace ekologických organizací) velmi vítají, že se studentky a studenti českých středních škol připojují ke globálním akcím mladých lidí a první studentskou stávkou za klima budou tento pátek (15. března) naléhat na řešení nejzávažnějšího globálního problému současnosti.

11.3.2019 - Stovka českých vědců podpořila páteční studentskou klimatickou stávku
PRAHA (Fridays for Future) - Více než sto akademiček a akademiků dnes vydalo prohlášení na podporu stávky studentů pořádané v pátek 15. března jako protest proti nedostatečné aktivitě vlády v oblasti ochrany klimatu. Celosvětové výzvy k plnění závazků Pařížské klimatické dohody po vzoru švédské studentky Grety Thunberg se zúčastní středoškoláci ve městech po celé České republice.

11.3.2019 - V soutěži Společensky odpovědný podnikatel roku 2018 uspěli zakladatelé JRK
Brno (meneodpadu.cz) - Mezi podnikatele roku 2018 s největší společenskou odpovědností patří Mojmír Jiřikovský, Nina Oravcová a Marian Kobolka ze společnosti JRK. Hlavním podnikatelským cílem oceněných podnikatelů firmy JRK je snižování množství odpadů a zvyšování míry třídění.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 807 | Další