titulní strana > co píší jiní
Stažení žaloby na důl Turów? Chystá se blesková a tajná dohoda o nás bez nás
15. června 2021 12:18
() - Česká vláda včera poslala do Polska seznam podmínek, za kterých je ochotná stáhnout žalobu na důl Turów. Co přesně v seznamu je, zatím nikdo neví. A nevíme to ani my, kteří vedle dolu žijeme. Protože do toho, jestli se za našimi domy bude těžit dalších 23 let a jestli budeme mít pitnou vodu, nám podle náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Smrže nic není. Z vyjádření lidí z vlády do médií ale můžeme usuzovat, že ten nejpodstatnější požadavek - na omezení těžby - v dohodě nebude.

Ministerstvo životního prostředí dříve tvrdilo, že nechce zveřejnit seznam opatření, která po polské straně vyžaduje, protože s ním ještě neseznámila Polsko. Nyní ale tento argument už neplatí a ministerstvo by mělo návrh smlouvy bezodkladně zveřejnit. Pokud mezi požadavky české strany není požadavek na to, aby se těžba dále nepřibližovala k českému území a aby se s ní skončilo dříve než v roce 2044, tak bude dohoda velice slabá a v podstatě nic nevyřeší.

Je to už měsíc ode dne, kdy Soudní dvůr EU vydal předběžné opatření, které znělo zcela nekompromisně: “Polsko musí bezodkladně pozastavit těžbu hnědého uhlí v dole Turów.” Ovšem místo toho, aby se těžba zastavila, a začalo se mluvit o tom, jak ji omezit, aby na nás neměla tak negativní vliv, rypadla jedou dál a česká vláda dokonce chce stáhnout žalobu na důl. My, místní lidé, kteří žijeme vedle dolu, jsme takovým přístupem zděšeni.

Soudní dvůr své rozhodnutí zastavit důl Turów odůvodnil následovně: “Újma na životním prostředí a lidském zdraví je v zásadě nevratná, neboť jakmile dojde ke zhoršení stavu hladiny podzemních vod a nastanou četné důsledky spojené s absencí dodávek pitné vody pro dotčené obyvatele, nebude je již možné později napravit.” A argumenty Polska, že nemůže důl zavřít, odmítl: “Socioekonomická újma, na niž poukazuje Polsko a která je spojena s rušením pracovních míst pracovníků dolu a elektrárny Turów a zaměstnanců subdodavatelských podniků, je především újmou finanční povahy, která nemůže být až na výjimečné okolnosti považována za nenapravitelnou.”

V pátek 21. května jsme pociťovali obrovské zadostiučinění: nezávislý evropský soud potvrdil co, co tvrdíme několik let: není možné ničit životní prostředí jiného státu a ohrožovat životní podmínky jeho obyvatel kvůli vlastním ekonomickým zájmům.

Česká republika získala díky tomuto rozhodnutí nejsilnější možnou pozici, jakou si mohla přát: Polsko musí zastavit těžbu a konečně po letech zasednout k jednacímu stolu, nicméně tentokrát skutečně s vůlí ke kompromisu a dohodě o budoucnosti těžby v bezprostředním sousedství nás, obyvatel Hrádecka, i našich německých sousedů z Žitavy a jejího okolí. Nakonec i polskému regionu by mohlo toto vyjednávání pomoci - kvůli plánům na těžbu do roku 2044 nedosáhne na evropské peníze z Fondu spravedlivé transformace. Kdyby se těžba na žádost Česka zkrátila a omezila, směřovaly by sem velké peníze.

Během pouhých pár dní ale narážíme na tvrdou realitu: polský premiér Mateusz Morawiecki deklaruje, že jím řízená země rozhodnutí Soudního dvora EU respektovat prostě nebude. Přesto, že se elektrárna v Turówě podílí na výrobě energie v Polsku pouze necelými 4 %, slyšíme vyfabulované věty o black-outech a o tom, jak školy, školky a nemocnice budou bez elektřiny, jak přijde o práci 80 tisíc lidí a další zcela zjevné nesmysly.

Logicky nás napadají otázky o smyslu celého našeho snažení, když je možné takto jednoduše rozhodnutím soudu pohrdat. Podařilo se nám dosáhnout nemalého cíle, bohužel ale na polskou vládu, která odmítá respektovat Soudní dvůr EU, jsme my, kteří vedle dolu bydlíme, krátcí. Čekáme tedy pevnou pozici naší vlády a ostatních zainteresovaných politiků, čekáme, že se nás zastanou: požádali přece Soudní dvůr o předběžné opatření, bylo jim vyhověno, měli by si tedy stát za svým a čekat, jak se Polsko zachová a s čím přijde.

Jaké je naše rozčarování, když se dozvídáme, že se na různých úrovních politici předhánějí, aby přišli s dohodou, která umožní celou žalobu stáhnout! Proboha, proč? Mnoho let nás Polsko nebralo vážně a našim obavám se vysmívalo. Z pracně vydřené špičkové vyjednávací pozice utíkáme jako okřiknutý jezevčík.

Co se dá dělat, sledujeme vyjádření lidí z vlády o podmínkách, které mají být navrženy: 1 miliarda na budoucí vodovody - dobrá, ochranný val proti hluku a prachu - fajn, v budoucnu vybudovaný nový vodní zdroj… a dál? Nic.

Těžba nás ohrožuje nejvíce tím, že se přibližuje. Rypadla se zakusují blíž a blíž, důl se prohlubuje, a tím se neustále zvyšuje odtok vody z našeho území do dolu, odkud ji musí čerpat a vést potrubím do řeky Nisy. Jak je možné jednat o stažení žaloby bez té nejdůležitější podmínky, aby se těžba nadále nepřibližovala? Jak nás má brát polská strana a také zbytek Evropy vážně, když několik let hovoříme o rizicích blížící se těžby pro naše zásoby vody a poté je směníme za pouhou 1 miliardu? Vodovody, které za ni snad budou vybudovány, jsou otázkou mnoha let - zatím jsou v projekční fázi. A voda v krajině? Tu vám síť vodovodů nepřivede.

Chtěli jsme naše obavy i návrhy sdělit hejtmanu Martinu Půtovi i ministru životního prostředí Richardu Brabcovi osobně, druhému jmenovanému jsme nabídli, že přijedeme na jednání do Prahy. Nikdo na naši prosbu o osobní setkání ani neodpověděl. Nedivte se nám, když máme pochybnosti, když slyšíme, že ministerstvo teď bude hájit naše zájmy. Spíš máme pocit, že se bude rozhodovat o nás bez nás.

Minulé pondělí jsme opět pocítili trochu naděje, že by se za nás mohla vláda postavit, když ministr Brabec oznámil, že Česko navrhne za pokračování ilegální těžby sankce ve výši 5 milionů eur denně. Naivně jsme si mysleli, že to myslí jako krok, který by mohl donutit polskou těžební společnost zastavit práce v dole a přijmout nějaké odvážné požadavky na omezení těžby. Hned druhý den ovšem přišlo další rozčarování, když zástupci ministerstev upřesnili, že chtějí dát Polsku (opraveno 16.6.2021) Polsko dostane tři týdny na vyjádření a během těchto tří týdnů se s ním chtějí dohodnout a žalobu na důl stáhnout. Pocit z toho nelze popsat jinak než jako znechucení.

Minulý týden se stala ještě jedna převratná věc, která se moc často nestává - k žalobě se jako vedlejší účastník na straně Česka připojila Evropská komise. Tím se ještě zvýšil tlak na Polsko a zlepšila vyjednávací pozice České republiky. Ta by teď měla požádat komisi, aby se přidala i k procesu vyjednávání dohody. Pokud se tak stane, bude pro Polsko velmi těžké vzpírat se českým požadavkům a mohla by přistoupit i na zkrácení doby těžby. Ostatně i z Polska se už začínají ozývat z oficiálních míst zatím opatrné a ojedinělé hlasy, že by těžba v Turówě mohla skončit dřív. Tak proč bychom to po polské straně neměli chtít?

Milan Starec

Další články:
26. července 2021 07:00
23. července 2021 07:00
22. července 2021 12:28
21. července 2021 14:27
16. července 2021 05:45

Online diskuse
Nová zelená úsporám nově podpoří renovace bytových domů i mimo Prahu
26. července 2021 15:10

PRAHA (ČTK) - Další etapa Nové zelené úsporám (NZÚ) podpoří renovaci a výstavbu bytových domů i mimo Prahu. Nově také zahrne dotační program Dešťovka zaměřený na podporu využití dešťové vody. Žadatelé, kteří v žádosti zkombinují více různých opatření, například zateplení a výměnu kotle, získají bonus. Příjem žádostí do nové etapy začne v říjnu, plynule naváže na dosavadní program, uvedli dnes v Praze zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP). Zdroje programu do roku 2030 budou nejméně 39 miliard korun. NZÚ cílí na podporu energeticky úsporných renovací a staveb domů, podporu fotovoltaiky a další ekologická opatření.
(Celý text)

Lidé mohou přispívat na turistické vybavení Národního parku České Švýcarsko
26. července 2021 15:10

JETŘICHOVICE (ČTK) - Lidé mohou na sbírkový účet přispět prostřednictvím dárkového terminálu umístěného v informačním centru v Jetřichovicích na Děčínsku na turistické vybavení Národního parku České Švýcarsko. Terminál od července umožňuje darování částky v rozmezí 25 až 400 korun, kterou přístroj odečte z debetní či kreditní karty, uvedl mluvčí Správy parku Tomáš Salov.
(Celý text)

Policisté v Ostravě hledají zhruba metrové mládě krokodýla, uteklo chovateli
26. července 2021 14:49

OSTRAVA (ČTK) - Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. ČTK to řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
(Celý text)

Strany plánují chránit půdu a vodu či zvyšovat soběstačnost v potravinách
26. července 2021 11:45

PRAHA (ČTK) - Strany a koalice před říjnovými volbami ve svých programech slibují v zemědělství hlavně snahy o zachování či zvýšení soběstačnosti ve výrobě potravin, chtějí chránit zdroje, jako je voda nebo zemědělská půda. Mnohé z programů se ale zemědělstvím dopodrobna nezabývají.
(Celý text)

Kapacita výroby elektřiny z nefosilních paliv poprvé v Číně předčí uhlí
26. července 2021 11:38

PEKING (ČTK) - Kapacity výroby elektřiny z nefosilních paliv by v Číně letos poprvé měla překonat kapacitu výroby elektřiny z uhlí. Ve své zprávě to uvedla Čínská rada pro elektřinu (CEC). Podle ní celková kapacita výroby elektřiny v zemi letos dosáhne 2370 gigawattů (GW). Z toho kapacita uhelných elektráren bude činit 1100 GW a kapacita nefosilních zdrojů, včetně solárních, větrných, vodních a jaderných elektráren a elektráren na biomasu, dosáhne zhruba 1120 GW.
(Celý text)

Australská BHP bude dodávat nikl Tesle, její akcie stouply o 3,1 procenta
26. července 2021 11:35

MELBOURNE/PALO ALTO (ČTK) - Australská BHP Group oznámila, že bude dodávat nikl americkému výrobci elektromobilů Tesla. Akcie největší světové těžařské společnost si na australské burze s přispěním této zprávy připsaly přes 3,1 procenta.
(Celý text)

Lesní požáry na Sardinii zničily na 20.000 hektarů, evakuováno bylo 1500 lidí
26. července 2021 09:23

PRAHA (ČTK) - Italská vláda požádala Evropskou unii o pomoc s hašením lesních požárů na Sardinii, které tam vypukly v sobotu a dosud zničily na 20.000 hektarů porostu. Evakuováno kvůli nim muselo být na 1500 lidí, informovala dnes agentura ANSA. S lesními požáry od soboty bojují hasiči také na severovýchodě Španělska.
(Celý text)

Uhelné výsypky jako útočiště pro vodní organismy? Jistě!
26. července 2021 05:59

PRAHA (Ekolist) - K tomu, abyste do krajiny zasažené těžbou vrátili vodu, nemusíte dělat mnoho. Naprší sama. Pokud ale chcete, aby takto vzniklá vytvořená vodní plocha současně podporovala i rozmanitost a pestrost života ohrožených druhů hmyzu, dalších živočichů a třeba rostlin, se hodí pár praktických doporučení. Čeští biologové je představili svou studií, aktuálně publikovanou v Journal of Applied Ecology.
(Celý text)

Havlíček: Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína
26. července 2021 01:58

TEMELÍN (ČTK) - Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové bloky jaderné elektrárny Temelíně. Dostavba v Temelíně by mohla být začátkem 40. let. Investorem by měl být ČEZ. Stát by mohl zkusit najít strategického partnera dostavby Temelína například ve Francii. Novinářům to dnes při prohlídce Temelína řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
(Celý text)

Volně žijící sloni v Číně bojují s úbytkem vhodného prostředí
26. července 2021 01:56

PEKING (ČTK) - Pod pěší lávkou v provincii Jün-nan na jihozápadě Číny se na mýtině na okraji hustého lesa objevila osamělá slonice. Nevšímala si hustého deště ani shlukujícího se davu, zatímco se krmila trávou a koupala v čokoládově hnědé vodě.
(Celý text)

Sezona nemilosrdného honu na sardinky v Indickém oceánu vrcholí
26. července 2021 01:35

PRETORIA (ČTK) - Delfíni pronásledující z hladiny, žraloci z hloubky a ptáci ze vzduchu. Tak to vypadá z pohledu ohromných hejn sardinek, která se v této roční době tvoří v Indickém oceánu. Nikoho z predátorů nenechají lhostejným. Vody východně od Jihoafrické republiky se v zimním období, které teď panuje na jižní polokouli, stávají dějištěm migrace milionů ryb a honu na sardinky, který vrcholí v červenci.
(Celý text)

Bylinkářka Trebenová přispěla k obnovení zájmu o přírodní medicínu
26. července 2021 01:00

GRIESKIRCHEN/PRAHA (ČTK) - Rakouská spisovatelka a bylinkářka Maria Trebenová, která zemřela před 30 lety, 26. července 1991, je vnímána jako průkopnice obnoveného zájmu o přírodní a tradiční medicínu na konci dvacátého století. Její publikace byly v devadesátých letech velmi žádané i v ČR. Krom rozsáhlých znalostí bylin byla specialistkou na bylinnou léčbu a alternativní léčebné postupy, ve kterých navázala na tradici bavorského faráře Sebastiana Kneippa.
(Celý text)

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii ČR
26. července 2021 00:12

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Cílem dokumentu je redukce emisí skleníkových plynů a zároveň podpora hospodářského růstu, uvedla minulý týden na mezinárodní konferenci v Praze náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podporu podnikání Silvana Jirotková.
(Celý text)

Kolik oxidu uhličitého uvolní do ovzduší rytím půdy divoká prasata? Není to zanedbatelné, zjistili vědci
25. července 2021 07:02

PRAHA (Ekolist) - Většina uhlíku uloženého v půdě se uvolňuje do ovzduší působením lidské činnosti, především změnou ve využívání půdy. Vědce z University of Queensland a University of Canterbury ale v nové studii zajímalo, kolik uhlíku, respektive oxidu uhličitého, se dostává do ovzduší rozrýváním půdy, které mají na svědomí divoká prasata. Ta patří mezi světově nejrozšířenější pozemské savce.
(Celý text)

Znáte všechny české hady? Představuje je nová expozice v pražské zoo
25. července 2021 02:00

PRAHA (ČTK) - V české přírodě se lze setkat s nejedovatými užovkami obojkovou, podplamatou, stromovou a hladkou a jedovatou zmijí obecnou. Pro laika je však mnohdy obtížné je rozeznat. Rozdíly mezi hady, žijícími v Česku, má za cíl ukázat nová edukační expozice v zoologické zahradě v Praze. Hadi u nás patří k ohroženým druhům, sdělil kurátor plazů Petr Velenský.
(Celý text)

Češi mají podle prodejců stále větší zájem o ekologické produkty
25. července 2021 01:35

PRAHA (ČTK) - Češi mají podle prodejců, které ČTK oslovila, stále větší zájem o ekologické produkty. Roste podle nich poptávka také po stáčených ekologických prostředcích. Na českém trhu se objevují nové značky, v polovině července e-shop v České republice a na Slovensku spustila americká značka ekologického praní a čištění The Laundress, zjistila ČTK.
(Celý text)

Táborská zoo poprvé odchovala mláďata ohroženého puštíka bradatého
25. července 2021 01:08

TÁBOR (ČTK) - Pár sov puštíka bradatého odchoval v táborské zoologické zahradě tři mláďata. Jde o sovy zařazené na seznamu ohrožených druhů. V Táboře se je podařilo odchovat poprvé od roku 2015, kdy zahrada vznikla. V prvním měsíci života jsou puštíci slepí a hluší, až poté opouští hnízdo. Během této doby byla voliéra návštěvníkům nepřístupná, řekl ČTK mluvčí Filip Sušanka.
(Celý text)

Němec zavolal polici na pářící se ježky, spletl si je s raněnou bachyní
25. července 2021 00:18

BERLÍN (ČTK) - Dva zamilovaní ježci byli při páření natolik hlasití, že na ně muž z jihoněmeckého Švábska zavolal policii. Do telefonu strážníkům řekl, že ve vysoké trávě na jeho zahradě se nejspíše ukrývá raněné zvíře, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ulici v centru Olomouce ozdobí 279 zavěšených duhových větrníků
25. července 2021 00:14

OLOMOUC (ČTK) - Jednu z ulic v centru Olomouce postupně ozdobí 279 duhových větrníků, zavěšeny budou nad hlavami procházejících lidí v pětimetrové výšce. Mají tvar květiny, který stejně jako rozkvetlá výzdoba na náměstí odkazuje na Olomouc jako město květin, informovala mluvčí radnice Jana Doleželová. Větrníky zavěšují pracovníci pomocí vysokozdvižné plošiny na natažená ocelová lanka v ulici 28. října, v úseku od bývalé cukrárny Maruška po ústí k Hornímu náměstí.
(Celý text)

U novozélandských břehů uhynulo mládě kosatky, zachranáři marně hledali jeho matku
24. července 2021 18:57

WELLINGTON (ČTK) - U pobřeží Nového Zélandu uhynulo mládě kosatky, které tam uvázlo bez dospělých jedinců. Přes velkou snahu Novozélanďanů najít v oceánu jeho příbuzné a dostat ho k nim, se to nepodařilo. Informuje o tom server BBC.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1546 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama